Készült: 2024.05.09.17:50:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  99-102. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:   95-98   99-102   103-106      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Z. Kárpát Dániel képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Hajlandóe támogatni a kormány a tudás szélesebb körű terjedését?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A kérdésre a miniszterelnök megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Varga Mihály pénzügyminiszter úr megbízásából és felkérésére Tállai András miniszterhelyettes, államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Jobbik-Konzervatívok közössége a „Mentsük meg a könyveket!” programjának kidolgozásakor azzal szembesült, hogy míg a könyvek  amúgy nagyon helyesen  5 százalékos áfakulccsal adóznak, az e-könyvek esetében a szoftverekre jellemző 27 százalékos kulccsal találkozunk.

Ez a könyvkiadók területén komoly problémákat okoz, számos kiadó nehézséget és sok esetben ráfizetést szenved el az e-könyvek kiadása terén, hiszen ezek jogdíjainak beszerzése is fajlagosan sokkal magasabb költséggel járhat, mint a hagyományos engedélyek, és azt látjuk, hogy ebből kifolyólag a papíralapú kiadványok sokszor igen alacsony példányszámban kerülnek forgalomba, sőt gyakran kikerülik a tipikus könyvesbolti forgalmazást, így még kevesebb emberhez juthat el a tudás.

Ha viszont az e-könyvek is olyan adókulccsal kerülhetnének kiadásra, mint hagyományos társaik, ez az idézőjeles piaci zavar megszűnne, a könyvek által közvetített tudás pedig még szélesebb körben terjedhet, s kapna egy esélyt, hogy megőrizze legalább az eddigi pozícióját a kizárólag internetes információterjesztéssel szemben.

Látható, hogy óriási nehézségekkel szembesültek ezek a könyvkiadók az utóbbi években, a példányszámok zuhanása már-már megállíthatatlannak tűnt, éppen ezért az ő pozícióik megőrzésének az egyik útja lehet, ha tudják bővíteni a portfóliójukat, és ha az e-könyvek kiadása rentábilisabbá válik. Az pedig már filozófiai kérdés, hogy az ilyen nehéz helyzetben lévő könyvkiadók tevékenysége után akare a magyar kormány magasabb adóbevételt realizálni, akare 27 százalékos áfakulcsból, ha úgy tetszik, extraprofitot szerezni olyan esetekben, amikor kis- vagy közepes méretű könyvkiadók a létükért küzdenek.

(13.50)

A mi javaslatunk nem igényel tetemes költségvetési forrást, ám annál inkább szimbolikus erejű. Adódik a kérdés: a kormány nyitotte a magyar tudás szélesebb körben való terjedésének, terjesztésének támogatására? Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Tállai András miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön előszeretettel javasol áfacsökkentéseket itt a parlamentben, nemcsak ebben a témában, hanem több más témában is. Hozzáteszem, hogy ez egy természetes ellenzéki viselkedésmód, hogy a parlamentnek azt javasoljuk, hogy csökkentse az adókat.

Azonban hogyha megvizsgáljuk az ön és pártjának a szerepvállalását azokban az esetekben a parlamentben, amikor adócsökkentésről, áfacsökkentésről szavazunk, akkor az önök tevékenysége eléggé álságos. Álságos, mert utoljára 2016-ban szavaztak meg áfacsökkentést itt a parlamentben, akkor a sertéshús áfája kapcsán, ezt támogatták. Aztán 2017-18-19-ben is volt áfacsökkentési javaslat a parlamentben, ezek, mondjuk, alapvető élelmiszerek voltak, nem az e-könyvről szóltak, de azt önök már nem tudták támogatni. Tehát önök egyszer támogatják az áfacsökkentést, egyszer nem támogatják. Én megértem, hogy javaslattal élnek.

Örülök annak, hogy elmondta, hogy a nyomtatott könyvek, a napilapok és az időszakos kiadványok kedvezményes áfakulcsban adóznak, és valóban úgy van, hogy az e-könyv esetében ez nem így van. Ezt a kormány annak idején mérlegelte, és megállapította, hogy a nyomtatott könyvek gyártása, raktározása és terjesztése az elektronikus könyvekénél jóval összetettebb és költségesebb feladat, és ezért kapott a nyomtatott könyv kedvezményes áfakulcsot, míg az elektronikus könyvek előállítása és kereskedelme kevésbé erőforrás-igényes, így még a magasabb áfatartalom mellett is jóval kedvezőbb az áruk.

Ezért született az a döntés, hogy az e-könyvek maradnak a nem kedvezményes áfakulcs kategóriában. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   95-98   99-102   103-106      Ülésnap adatai