Készült: 2024.05.09.10:28:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  177-184. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:19


Felszólalások:   169-176   177-184   185-186      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Nacsa Lőrinc képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Miért nem a saját háza táján sepreget a korrupciós botrányba fulladt Brüsszel?” címmel.

Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter asszony távolléte miatt válaszadásra Répássy Róbert miniszterhelyettes, államtitkár urat jogosította fel. (Nacsa Lőrinc jelzésére:) Köszönöm, hogy jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Nacsa Lőrinc képviselő úré a szó. Parancsoljon!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A múlt héten értesülhettünk arról, hogy kiengedték luxusbörtönéből a brüsszeli korrupciós botrány egyik főszereplőjét, Dobrev Klára és Ujhelyi István kollégáját, Eva Kailit. Az Európai Parlament exalelnöke elektronikus nyomkövetővel történő megfigyelés mellett házi őrizetbe került, utolsóként a botrány főkolomposainak sorában, miután a szintén gyanúsított Pierre Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőt, Andrea Cozzolino olasz EP-képviselőt és a belga Mark Tarabella szocialista EP-képviselőt, valamint Kaili élettársát is már korábban házi őrizetbe helyezték. A vád ellenük korrupció, pénzmosás és bűnszervezetben való részvétel, de az egész vesztegetési ügynek már legalább 60 érintettje is lehet.

Brüsszel tehát úszik a rendszerszintű baloldali korrupcióban, de ahelyett, hogy a saját háza táján tenne rendet, azzal van elfoglalva, hogy  mint nemrég kiderült  Gyurcsányék hathatós segítségével, a jogállamiság álcája mögé rejtőzve Magyarországot támadja és leckéztesse kizárólag azért, mert nem állunk be a háborúpártiak sorába, nem szállítunk fegyvert, nem támogatjuk a káros szankciókat, nemet mondunk az illegális migrációra, és nemet mondunk a gyermekeket célzó genderpropagandára is.

(15.00)

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Képmutató és álságos, ahogy Magyarországot egzecíroztatják, miközben éppen ők maguk azok, akik semmibe veszik a jog uralmának és a jogállamiságnak a legalapvetőbb körülményeit. Antikorrupciós reformcsomaggal igyekeznek az intézkedés látszatát kelteni, és elbagatellizálják az egész baloldali korrupciós ügyet, ahelyett, hogy feltárnák ennek a korrupciós gépezetnek a legapróbb részleteit is. Hol van már az az Európai Bizottság, amely éppenséggel a szerződések őre kellene hogy legyen?

Tisztelt Államtitkár Úr! Mi, kormánypárti képviselők bízunk benne, hogy miután Brüsszel erre saját maga nyilván nem hajlandó, a jövőre esedékes európai választások alkalmával a választópolgárok majd rendet tesznek az Európai Parlamentben és vele együtt az Európai Bizottságban is. Kérdezem tisztelt államtitkár urat: miért nem a saját háza táján sepreget a korrupciós botrányba fulladt Brüsszel? Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, Nacsa Lőrinc képviselő úr. Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat. Megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Kérem, engedje meg nekem azt a megjegyzést, hogy nem túlzás azt állítani, hogy a brüsszeli baloldal az eddigi legsúlyosabb hitelességi problémájával néz szembe. A hazai és a nemzetközi média szinte minden szegletét bejárta Eva Kaili ügye, amelyben, ha csak a címszavakat nézzük, megtalálhatóak voltak a kenőpénzek, offshore számlák, a nemzetállamokon átnyúló NGO-k ügye és az európai közhatalom megcsúfolása.

Még jól emlékszünk arra, amikor Eva Kaili 2015-ben Magyarország ellehetetlenítéséért lobbizott, többek között Niedermüller Péter akkori DK-s EP-képviselővel együtt terjesztett elő hazánkat lejárató indítványt az Európai Parlamentben. A későbbiekben megszavazta a Sargentini-jelentést is, ami megalapozta a Magyarországgal szemben elindított és azóta is zajló 7. cikk szerinti eljárást, amelyben az egyik vádpont éppen a korrupció volt.

A valósághoz az is hozzátartozik, hogy ezek a brüsszeli jelentések és eljárások a liberális oldal politikai érdekeit próbálják érvényesíteni, és sajnálatos módon csak nyomokban szolgálják a korrupció elleni küzdelmet vagy a jogállamiság védelmét. Olyan univerzális normákat, mint például az alapvető emberi jogok, politikai csatározások eszközeként használnak fel, gyengítve ezzel magát a fogalmat és a politikába vetett morális bizalmat.

A közelmúltban, 2023. január 20-án a Fidesz EP-delegációja levéllel fordult az EP elnökéhez és az EP-frakciók vezetőihez, a brüsszeli korrupció miatt megrendült közbizalom és a nagyobb átláthatóság megteremtése érdekében javasolták a magyar vagyonnyilatkozati rendszer átvételét. Az Európai Parlament súlyos korrupciós botránya megrengette az intézmény hitelességét, és jóvátehetetlen károkat okozott az uniós intézményrendszer megítélésében. Köszönöm, hogy válaszomat elfogadja. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Nacsa Lőrinc képviselő urat illeti a szó.

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Egészen döbbenetes, hogy szinte nem telik el hét anélkül, hogy valamelyik szocialista képviselőt, volt képviselőt vagy stábtagot le nem tartóztatnának Brüsszelben. Ezek azok a frakciótagok, akik Dobrev Klárával egy frakcióban ülnek, miközben… (Barkóczi Balázs: Ott letartóztatják őket, itt meg a Polt haverotok felmenti őket.  Az elnök csenget.) Barkóczi Balázs párttársait folyamatosan viszik el bilincsben Brüsszelben a szocialista frakcióból, miközben azt látjuk, hogy Gyurcsány Ferenc a saját bevallása szerint is azon dolgozik, a hazája ellen áskálódik, hogy Magyarország ne kapja meg a jogosan járó pénzeket. Gyurcsány Ferenc bevallotta azt, hogy azon dolgoznak, hogy Brüsszel visszatartsa a Magyarországnak és a magyar embereknek jogosan járó forrásokat. Gyurcsány Ferencék azon dolgoznak, hogy ne legyen pedagógusbér-emelés, hogy ne legyen a kis- és középvállalkozásoknak támogatás, miközben a haverjai fuldokolnak a korrupciós botrányokban kint Brüsszelben. Szerintem ez álságos. A jövő évben a választópolgároknak, az európai választópolgároknak lesz lehetőségük ítéletet mondani az európai baloldal felett. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg az államtitkár urat.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Azonkívül, amit az előbb említettem, és amire utalt képviselő úr is, hogy a magyar vagyonnyilatkozati rendszer bevezetését javasolta az európai parlamenti frakciónk, most már ott tartunk, hogy a magyar modellt tudjuk ajánlani az Integritás Hatóság tekintetében, hiszen olyan hatóságot állított föl Magyarország, amely az Európai Unió tagállamai között is csak néhány tagállamban működik. Tehát jó lenne, hogyha az európai baloldal elfogadná ezeket a magyar javaslatokat, és talán akkor hiteles lenne az Európai Parlament erkölcsi megújulásához vezető út, amelyre valóban már csak akkor tehetünk pontot, hogyha a következő európai parlamenti választáson nem ezek a személyek kapják a bizalmat. Köszönöm szépen a szót. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   169-176   177-184   185-186      Ülésnap adatai