Készült: 2024.05.11.11:11:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2022.12.06.),  179-183. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 5:52


Felszólalások:   175-178   179-183   183-186      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a szerdai ülésnapon kerül sor.

Soron következik az elítélt személyek átszállításáról szóló, Strasbourgban, 1983. március 21-én kelt Egyezmény, Strasbourgban, 1997. december 18-án kelt Kiegészítő Jegyzőkönyvét módosító Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/1790. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Héjj Dávid képviselő úrnak, a bizottság előadójának. Parancsoljon!

HÉJJ DÁVID, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2022. december 1-jén tartott ülésén megtárgyalta az elítélt személyek átszállításáról szóló, Strasbourgban, 1983. március 21-én kelt Egyezmény Strasbourgban, 1997. december 18-án kelt Kiegészítő Jegyzőkönyvét módosító Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló T/1790. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 35 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A Strasbourgban kelt egyezményhez tartozó kiegészítő jegyzőkönyv módosító jegyzőkönyve elsősorban a kiadatás témaköre kapcsán fogalmaz meg új irányokat, az elítélt személyek átszállítása terén zajló nemzetközi együttműködésben végbement fejlődésre tekintettel. A módosítás az igazságszolgáltatás céljainak előmozdítását szolgálja, amellett, hogy az elítélt személyek társadalmi beilleszkedését kívánja elősegíteni, továbbá két esetben biztosít lehetőséget a részes államoknak az elítéltek átszállítására azok hozzájárulása nélkül.

A korszerű és továbbfejlesztett kiegészítő jegyzőkönyv gyorsabbá és rugalmasabbá teszi az együttműködést, emellett pedig új kiegészítéseket tesz. Kiterjeszti ugyanis a megszökött elítéltekre vonatkozó szabályokat azokra az esetekre is, amikor a jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítélt önként hagyja el az ítélkező állam területét és tér vissza az állampolgársága szerinti államba, tudva arról, hogy ellene büntetőeljárás van folyamatban vagy jogerősen elítélték.

Mindezeken túl törlésre kerül a kiutasítási, illetve kitiltási határozat és a szabadságvesztés büntetést kiszabó ítélet közötti összefüggés, továbbá kiegészült a rendelkezések alkalmazási köre az átszállítással kapcsolatos véleményt megtagadó esetekkel is.

(15.20)

Tisztelt Képviselőtársaim! A Törvényalkotási Bizottság egy módosító javaslatot fogadott el, mely nyelvhelyességi és technikai pontosítások mellett olyan kiegészítést is megfogalmazott, amely a módosító jegyzőkönyvvel kapcsolatos magyar nyilatkozat hivatalos angol nyelvű fordítását tartalmazza.

Az elhangzottakra tekintettel a benyújtott javaslat támogatandó. Köszönöm, hogy meghallgattak. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Megkérdezem az előterjesztőt, hogy ebben a szakaszban kíváne felszólalni. (Jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy él a lehetőséggel, így megadom a szót Répássy Róbert államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, most szeretnék hozzászólni. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az elítélt személyek átszállításáról szóló egyezmény Strasbourgban, 1997. december 18-án kelt kiegészítő jegyzőkönyvét a 2001. évi LXVII. törvény hirdette ki. A kiegészítő jegyzőkönyv az igazságszolgáltatás céljainak előmozdítása, valamint az elítélt személyek társadalmi beilleszkedésének elősegítése érdekében az elítéltek átszállítását az elítélt hozzájárulása nélkül is lehetővé teszi két esetben, így az ítélkező államból megszökött elítéltek, illetve a kiutasított vagy kitiltott elítéltek esetében.

A módosító jegyzőkönyv korszerűsíti és továbbfejleszti a kiegészítő jegyzőkönyvet, és ezzel gyorsabbá, rugalmasabbá teszi az együttműködést, valamint kiszélesíti a kiegészítő jegyzőkönyvbe foglalt együttműködési formák hatálya alá tartozó elítélt személyek körét. A kiegészítő jegyzőkönyvben részes fél nyilatkozhat, hogy annak hatálybalépéséig ideiglenesen alkalmazza a módosító jegyzőkönyvet. Ebben az esetben a módosító jegyzőkönyv rendelkezései csak azon felek tekintetében kerülnek alkalmazásra, amelyek ugyanilyen hatályú nyilatkozatot tettek. Magyarország az említett ideiglenes alkalmazás lehetőségével élni kíván.

Az elmondottakra tekintettel arra kérem önöket, hogy pártállásuktól függetlenül a zárószavazás során szavazatukkal támogassák a javaslatot. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Külügyi Bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalásokra van lehetőség. Amennyiben valaki él a felszólalás lehetőségével, kérem, jelezze! (Nincs jelentkező.) Mivel jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom.

Államtitkár úr kíváne válaszolni? Formálisan megkérdeztem. (Jelzésre:) Értelemszerűen nem kíván. Így tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a határozathozatalokra a szerdai ülésnapon kerül sor.

Soron következik az egyes büntetőjogi tárgyú és ehhez kapcsolódóan egyéb törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/1837. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Héjj Dávidnak, a bizottság előadójának. Parancsoljon!




Felszólalások:   175-178   179-183   183-186      Ülésnap adatai