Készült: 2024.05.08.06:12:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  90-95. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:06


Felszólalások:   84-89   90-95   96-101      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Bartos Mónika képviselő asszony, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a külgazdasági és külügyminiszterhez: „Hogyan őrizhető meg hazánk biztonsága az ukrajnai háború árnyékában?” címmel. Tisztelt Képviselő Asszony! Menczer Tamás államtitkár úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon, öné a szó.

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország elítéli az Ukrajna elleni orosz katonai beavatkozást. Magyarországnak, de nyugodtan mondhatom, hogy egész Európának egyetlen érdeke van: a mielőbbi béke. Egyértelmű, hogy a háború sújtotta Ukrajna közvetlen szomszédjaként és a kárpátaljai magyar kisebbség anyaországaként különös figyelemmel kell meghoznunk minden, a háborúval kapcsolatba hozható döntést, szem előtt tartva a harcok mielőbbi befejezésének és a béke megteremtésének érdekét, de mindenekelőtt országunk és a magyar emberek biztonságát. Szövetségeseinkkel a folyamatos érdekegyeztetési folyamatok mellett is töretlen az együttműködésünk. Minden ezzel ellentétes felvetés nélkülözi a józanságot és annak belátását, hogy aki háborús időszakban feszültséget szít, az nem a békéért tesz.

Időről időre világosan érzékelhetőek azok a próbálkozások is, amelyekkel hazánkat igyekeznek bevonni a konfliktusba. Korábban fegyverszállítást követeltek; most azt kérik számon rajtunk, hogy miért nem saját gazdasági stabilitásunkat kockáztatva állunk ki Ukrajna mellett. Az ilyen kísérletek talán eddigi legbrutálisabb példája az ukrán energetikai miniszter tanácsadójának közelmúltban napvilágot látott nyilatkozata, aki arról beszélt, hogy jó lenne, ha történne valami azzal a vezetékkel, ami az olajat szállítja Ukrajnán keresztül Magyarországra.

Mi továbbra is kategorikusan elutasítjuk azt a felvetést, hogy Magyarország fegyvereket vagy katonákat küldjön Ukrajnába. Továbbra is kiállunk amellett, hogy a magyar emberek és az ország biztonsága, stabilitása nem képezheti alku tárgyát egy ilyen helyzetben. Érdekes látni azonban, hogy akik mindezt valamilyen rosszul értelmezett erkölcsi felsőbbrendűség mentén felróják nekünk, teljesen figyelmen kívül hagyják azt, amit Magyarország ténylegesen megtesz ebben a helyzetben.

Sokan döntöttek úgy, hogy a háború elől menekülve elhagyják Ukrajnát. Erre reagálva a kormány Magyarország eddigi legnagyobb humanitárius segítségnyújtási akcióját indította el, így segítve a hozzánk érkezőket. Erre szeretném felhívni a tisztelt képviselőtársaim figyelmét is, hogy a teljes képet lássák, amikor a háborúra, annak következményeire vagy Magyarország szerepvállalására gondolnak. És szeretném kiemelni, hogy külön köszönet és tisztelet jár mindazoknak, akik részt vállalnak a segítő munkában.

Mindezek után kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogy hogyan tudjuk megőrizni Magyarország biztonságát a kialakult helyzetben, hogyan értékeli a hazánk elleni politikai támadásokat, és milyen lépésekre van szükség ahhoz, hogy a béke érdekében felülemelkedjünk a megosztó politikai játszmákon. Várom megtisztelő válaszát. (Dr. Simon Miklós tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Mint említettem, Menczer Tamás államtitkár úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Valóban úgy van, ahogyan ön is utalt rá: a magyar kormány a béke pártján áll, mi a béke mellett állunk. A háború kitörése előtt is elmondtuk már, hogy mindent meg kell tenni a béke megőrzéséért. Sajnálatos módon a háború megkezdődött, és azóta is folyamatosan azt mondjuk, hogy mindent meg kell tenni a béke helyreállításáért, a békéért kell dolgozni, és nem a háborúért. Éppen ezért azonnali tűzszünetet javasolunk, várunk el, és mindent megteszünk ezért a nemzetközi fórumokon, illetőleg támogatjuk a béketárgyalásokat. Kétségtelen, a béketárgyalások mostanáig átütő eredményt nem hoztak, azonban úgy gondoljuk, hogy ez az egyetlen út, a tárgyalásos út az egyetlen lehetséges és helyes út, amely elvezethet bennünket a békéhez.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Ami a támadásokat illeti, ha megengedi, belföldnél maradva vagy legalábbis elsőként határainkon belül maradva: van egy fontos különbség a magyar kormány és a magyar baloldal között. Nevezetesen, és ez a különbség úgy általában is, konkrétan a háború kapcsán is megjelenik, és mégiscsak itt a legfontosabb, hiszen háborúról és békéről, életről és halálról van szó, a magyar emberek és Magyarország biztonságáról. Tehát ez a különbség az, hogy a magyar kormányt minden döntésénél kizárólag a magyar érdek, a magyar emberek és az ország biztonsága vezérli, a magyar baloldal pedig sajnálatos módon ezzel nem foglalkozik, sőt éppen ez ellen tesz.

Itt van egy valószínűleg nem teljes gyűjtés előttem. Gyurcsány Ferenc, a magyar baloldal vezére azt mondta, hogy pocsék nemzet vagyunk, hogyha nem küldünk katonákat a háborúba. Márki-Zay Péter, a baloldal miniszterelnök-jelöltje szintén azt mondta, hogy katonákat és fegyvereket is küldene, hogyha rajta múlna, ebbe a háborús konfliktusba. Fekete-Győr András szintén a napokban is, korábban is és a napokban is a fegyverküldést szorgalmazta, Tordai Bencéről nem is beszélve. És akkor valószínűleg ezt a felsorolást még lehetne folytatni, pedig mindenki számára világos, hogy a fegyverküldés a háború előszobája, aki fegyvereket küld, az fél lábbal már a háborúban van.

A fegyverküldés és a katonák küldése veszélyeztetné Magyarország biztonságát, éppen ezért mond erre a magyar kormány nemet, hiszen az ország biztonságát is veszélyeztetné, és egyébként a Kárpátalján lévő és élő magyarok biztonságát is. És ne felejtsük el, hogy április 3-án volt egy világos döntés a magyar emberek részéről, és a magyar emberek támogatták a kormányt ezzel a politikával és ezzel a döntéssel kapcsolatban.

(16.20)

Sőt, a magyar emberek döntése világos elvárásként is megfogalmazható. Ők azt mondták, támogatva a kormányt és a kormánypártokat, hogy nekünk ebből a háborúból ki kell maradnunk, és az ország biztonsága azt követeli meg, hogy ne küldjünk katonákat és fegyvereket a háborúba, hiszen ez a háború, ahogyan ön is utalt rá, és ez valóban nagyon fontos, a szomszédságunkban zajlik. 150 ezres magyar közösség él a Kárpátalján, legalábbis békeidőben, tehát nekünk nagyon súlyos, komoly és nyomós okaink vannak a béke mellett.

Talán még annyit, ami szintén az ország biztonságához, gazdasági, energetikai biztonságához tartozik, hogy mi semmilyen olyan szankciót nem támogatunk  ellentétben megint csak sajnálatos módon a baloldallal, mármint hogy az sajnálatos, hogy ők támogatják , amely szankciók és amely döntések a magyar energiaellátást veszélyeztetnék, hiszen nekünk a saját biztonságunkat, erőnket meg kell őrizni ahhoz is, hogy egyébként segítséget tudjunk nyújtani, mert a segítségnyújtás csak így képzelhető el. Már több mint 740-750 ezer ember érkezett ide, és a kifelé való segítségnyújtás is folyamatos. Tehát, amíg ez a kormány van, addig mindenfajta belső és külső nyomásgyakorlás ellenére is ki fogunk maradni a háborúból. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Bartos Mónika képviselő asszonyt, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon, öné a szó.

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Igen, elfogadom a választ. Sajnos valóban látjuk azt, hogy az elhúzódó orosz-ukrán háború nagyon súlyos hatásokkal van már most Európára és Magyarországra is, és valóban, a magyar emberek a béke pártján állnak. Békében tudunk fejlődni, növekedni, tudjuk a családjainkat ellátni és gondozni, és nagyon jó azt látni, hogy Magyarország Kormánya mindent megtesz azért, hogy az eddigi eredményeinket megóvja: a rezsicsökkentés eredményét, a családtámogatás eredményét, a nyugdíjakat, és igenis biztosítani akarja minden eszközzel Magyarország energiaellátásának biztonságát azért, hogy az életünk eredményeit, az elért eredményeket meg tudjuk őrizni, és ezt nagyon szépen köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   84-89   90-95   96-101      Ülésnap adatai