Készült: 2024.05.08.08:46:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  37-42. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 13:22


Felszólalások:   33-36   37-42   43-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most Grexa Liliána ukrán nemzetiségi szószóló napirend előtti felszólalására kerül sor ötperces időtartamban. Parancsoljon, megadom a szót.

GREXA LILIÁNA nemzetiségi szószóló: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Шановний пане Голово! Шановні депутати, представники національних меншин! Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Képviselők és Nemzetiségi Szószólók! Megtiszteltetés számomra, hogy a magyarországi ukrán nemzetiség frissen megválasztott szószólójaként napirend előtt szólalhatok fel a magyar Országgyűlésben, és kifejezhetem köszönetemet ezáltal minden magyar embernek, aki segítséget nyújtott és segítséget nyújt a háború sújtotta Ukrajnának, illetve az Ukrajnából az agresszor támadása miatt menekülni kényszerülőknek.

Igaz a mondás, hogy a bajban ismerszik meg a barát, hiszen amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, a magyar nép azonnal segítő, baráti jobbot nyújtott az ukrán népnek. Ukrán kötődés nélküli magyar civilek ezrei, parlamenti és önkormányzati képviselők, nemzetiségi szószólók és képviselők, közjogi méltóságok, a segélyszervezetek, a rendvédelmi szervek dolgozói, állami, önkormányzati és magánkézben lévő intézmények és cégek képviselői, diákok jöttek el a pályaudvarra, utaztak a határra, hoztak adományokat már a háború első napjától kezdve, és próbáltak segíteni a rémült, reményvesztett ukránoknak, akik egy hátizsákba csomagolva az életüket, elhagyva az óvóhelyet, vagy pedig a rakétatámadással lerombolt házuk hűlt helyét, utaztak napokat tömött, levegőtlen vasúti kocsikban azért, hogy egy biztonságos országba érkezzenek. És Magyarország, a magyar nép befogadta és segíti a menekülteket szívvel-lélekkel.

Hálásan köszönöm ezt a magyar kormánynak, az érintett minisztériumoknak, a rendvédelmi szervek és a kormányhivatalok dolgozóinak, a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanácsnak, az önkormányzatok, állami és magánkézben lévő intézmények dolgozóinak, cégeknek, segélyszervezeteknek és nem utolsósorban az önkénteseknek. Emellett köszönöm azt a humanitárius támogatást is, amit a magyar kormány Ukrajnának ajánlott fel, és bízom benne, hogy Magyarország és a nemzetközi közösség Ukrajna újjáépítésében is segíteni fog az ukrán győzelmet követően. És köszönök az ukrán kötődés nélküli minden magyar embernek minden jó szót, biztatást és az imát is, hiszen hívő emberekként tudjuk, hogy ahol az ember már nem tud, ott az ima és a Jóisten még segíthet.

Tisztelt Képviselők! Tisztelt Szószólók! 104 napja folyik a véres háború Ukrajnában, ártatlan civilek, hős katonák halnak meg nap mint nap, férfiak és nők kénytelenek elhagyni az otthonukat, fognak fegyvert, állnak hadba, hogy megvédjék a hazájukat. Vajon mit éreznek a szülők, akiknek az agresszor támadása következtében meghalt a gyermekük? És mit éreznek azok a gyermekek, akiknek nélkülözniük kell az édesapjukat, mert a fronton van, és nem tudják, hogy élve látjáke még valaha?

Ismerek egy ukrán művészt, Ivan Pilipect, aki megnyerte az egyik ukrajnai zenei tehetségkutatót, annyira gyönyörűen énekel. Meg is hívtuk ide Magyarországra, az ukrán kultúra napjára, idén február 19-én énekelt is nekünk gyönyörűen. Most a 128. kárpátaljai rohamdandárban szolgál; önként állt be a hazája szolgálatába. Három kisgyermeke és felesége várja otthon.

Ismerem Szerhij Sztahovszkij ukrán teniszezőt is, aki 2013-ban legyőzte Roger Federert Wimbledonban. Budapesten él orosz származású feleségével és három kisgyermekével, de amikor kitört a háború, önként állt be az ukrán területvédelmi erőkhöz, hogy védje a hazáját az agresszorral szemben.

És ismerem Sztaniszlav Kaluzsakot is Ivano-Frankivszkból; huszonéves fiatal srác, vlogger volt a háború előtt, tele álmokkal, tervekkel, nemrég azt posztolta a frontról, hogy ismét megölték két bajtársát. Sztaniszlav különben az unokanővérem fia, és az unokanővérem nem tudja, hogy látjae még valaha élve a fiát, akit féltő gonddal nevelt.

Tisztelt Képviselő Hölgyek, Urak! Tisztelt Szószólók! Engedjék meg, hogy most néhány másodperces néma csenddel emlékezzek meg az Ukrajnában dúló háború ártatlan áldozatairól, felnőttekről és gyerekekről egyaránt. (A teremben lévők néma felállással adóznak az elhunytak emlékének.) Nagyon szépen köszönöm.

Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök-helyettes Úr! Tisztelt Miniszter Hölgyek és Urak! Tisztelt Államtitkárok! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Tisztelt Nemzetiségi Szószólók! Szeretném még egyszer megköszönni önöknek az eddigi és a jövőbeni segítségüket is, amit Ukrajnának és az ukrán népnek nyújtanak. Bízom benne, hogy innen, az ország Házából a köszönetem eljut az önök által képviselt településekre is, minden magyar emberhez, aki baráti, segítő jobbot nyújtott az ukránoknak, annak a népnek, amely a szabadságáért és a függetlenségéért harcol.

Végezetül, engedjék meg, hogy azt kívánjam, hogy Isten óvja Ukrajna védőit, Isten óvja Magyarországot és Európát ezekben a vészterhes időkben, és Isten áldjon meg minden segítő, jó szándékú magyart! Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm. A kormány nevében Szijjártó Péter miniszter úr fog válaszolni. Megadom a szót.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Szószóló Asszony! Először is, szeretném elismételni, hogy Magyarország Kormánya már a háború kirobbanását követően világossá tette Magyarország álláspontját: elítéljük az Ukrajnát ért orosz katonai agressziót. Kiálltunk és ki is állunk Ukrajna mellett, és minden létező segítséget, minden létező támogatást megadunk azoknak az embereknek, akiknek háború elől kell menekülniük, akik Magyarországra jönnek, vagy Magyarországon keresztül szeretnének eljutni a végső úti céljukra.

Mind a mai napig mintegy 740 ezer menekültet engedtünk be Ukrajna területéről közvetve vagy közvetlenül, akiket elláttunk, akik számára biztosítottuk a biztonságos továbbutazás lehetőségét, vagy lehetőséget biztosítottunk arra, hogy hosszabb távon itt maradjanak. Akik hosszabb távon maradnak, számukra az ellátás mellé munkát ajánlunk, a gyermekek iskoláztatásáról és óvodai ellátásáról pedig hiánytalanul gondoskodunk. Szeretném leszögezni, hogy ez erkölcsi és jogi kötelességünk is, hiszen akiknek háború elől menekülniük kell, hová tudnának menni, mintsem a szomszédba, és mi itt Magyarországon az ellátást és a védelmet biztosítjuk mindenki számára, akinek menekülnie kell a háborúból.

(14.50)

Tisztelt Szószóló Asszony! Szeretném önt tájékoztatni arról, hogy a magyar kormány közreműködésével elérte a 2 ezer tonnát a Magyarországról Ukrajnába szállított humanitárius adományok mennyisége. Ez Magyarország történetének legnagyobb és legjelentősebb humanitárius akciója, amelyet természetesen mindaddig  mindaddig!  folytatni fogunk, ameddig arra szükség van. Bízunk a háború mielőbbi befejezésében, bár azt látnunk kell reálisan, hogy az események sajnos nem ebbe az irányba mutatnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy a legutóbbi varsói donorkonferencián a kormány egy 37 millió euró értékű, öt pontból álló humanitárius támogatást ajánlott fel, amelynek egyik eleme egy iskola újjáépítése, mégpedig a Borodiankától mintegy 10 kilométerre. Az ökomenikus segélyszolgálattal közösen azonosítottuk ezt az intézményt, amelyet készen állunk újjáépíteni abban az esetben, ha az ukrán hatóságok azt jóváhagyják.

Tájékoztatom önöket, hogy 130 ukrán beteg gyermek speciális kórházi ellátására vállaltunk kötelezettséget. Ez az együttműködés azzal fog megkezdődni, hogy a Csernyihiv megyei kórházakból 44 gyermek érkezik majd a Heim Pál Gyermekkórházba. Csernyihivben jelenleg is folyamatosak a légitámadások, ezért a gyermekek indulása késik, amennyiben azonban a biztonsági körülmények azt lehetővé teszik, elindulnak, és akkor itt, Magyarországon számukra a megfelelő ellátást biztosítani fogjuk. Mint ahogy felajánlottuk létszámkorlátozás nélkül is a sérült, sebesült ukrán katonák számára a magyarországi egészségügyi ellátást, a kórházi kapacitásaink rendelkezésre állnak. Amint az ukrán hatóságok azt kérik, ezeket a kapacitásokat azonnal a sérült, sebesült ukrán katonák ellátásának rendelkezésére tudjuk bocsátani. Mint ahogy megkezdtük az előkészületeket a mobilházak kiszállítására Kárpátaljára is, ahol egyre nagyobb problémát okoz a belső menekültek ellátása jelentette kihívás. A kárpátaljai megyei kormányzósággal, illetve a megyei tanács vezetésével már folyamatosak az egyeztetések a kiszállítás részleteiről.

Ugyanígy rendelkezésre áll a költségkeret arra, hogy ezer olyan fiatalt fogadjunk magyarországi egyetemeken ösztöndíjjal, akiknek a háború miatt kellett félbeszakítani a tanulmányaikat Ukrajnában. A jelentkezési határidőt július végéig kitoltuk annak érdekében, hogy azok az ukrán fiatalok is tudjanak jelentkezni, akik most végeznek középiskolában, tehát nemcsak a tanulmányokat megszakító fiatalok, hanem a szeptemberben az egyetemi tanulmányokat megkezdeni szándékozó, de a háborús körülmények között Ukrajnában erre nem képes fiatalok számára ösztöndíjat biztosítunk, összesen ezernek, a fiatalok érkezését tehát szeptember elejére várjuk. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm a szószóló asszony felszólalását, amivel lezártuk a mai napirend előtti hozzászólásokat.

Most felkérem Hiszékeny Dezső jegyző urat, hogy ismertesse a további napirenden kívüli felszólalókat.

HISZÉKENY DEZSŐ jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Bencze János, Jobbik; Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Varju László, DK; Varga Zoltán, DK; Barkóczi Balázs, DK; Hegedüs Andrea, DK; Tuzson Bence, Fidesz; Keresztes László Lóránt, LMP; Ovádi Péter, Fidesz; Lőcsei Lajos, Momentum.

A holnapi napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Csárdi Antal, LMP; Tordai Bence, Párbeszéd; Novák Előd, Mi Hazánk; Hiszékeny Dezső, MSZP; Bedő Dávid, Momentum; Brenner Koloman, Jobbik; Arató Gergely, DK; Vejkey Imre, KDNP; Zsigmond Barna Pál, Fidesz.

A holnapi napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Keresztes László Lóránt, LMP; Novák Előd, Mi Hazánk; Varju László, DK; Lőcsei Lajos, Momentum.




Felszólalások:   33-36   37-42   43-44      Ülésnap adatai