Készült: 2024.05.08.16:08:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  212-215. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:   208-211   212-215   216-219      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Sándor, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Mit kívánnak tenni a járvány miatt el nem látott betegekkel?” címmel. Szabó Sándor képviselő urat illeti a szó.

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Abban, azt gondolom, mindannyian egyetértünk, hogy a koronavírus-járvány jelentős terhet rótt az egészségügyi ellátórendszerre, de abban is egyet kell hogy értsünk, hogy ez a teher tulajdonképpen nem a járvány keletkezésekor vagy kezelésekor keletkezett.

Az egészségügyi ellátórendszer által nyújtott szolgáltatások csökkentésével, ideiglenes felfüggesztésével számos olyan betegség maradt ellátatlanul, amelyeket most a járvány intenzitásának csökkenésével haladéktalanul fel kell deríteni, és az érintetteket meg kell gyógyítani. Az idén negyedével kevesebb pácienst láttak el az egészségügyi intézmények, mint a járvány előtt, ezek egyébként az egészségbiztosító adatai. A páciensek nagy része be sem jut az ellátórendszerbe, a konzervatív terápiák maradnak, így tovább nőnek a várólisták.

Nem szabad elfeledkezni továbbá a koronavírus által okozott egyéb egészségügyi tényezőkről sem, mint a vírus által okozott hosszan tartó mellékhatások, szövődmények, mentális betegségek, szorongások és a többi, amik különösen a gyermekeknél jelentkeznek.

A betegellátás biztosítása érdekében át kell térni az új finanszírozási rendszerre is, amely, ahogy korábban is volt, a teljesítményt veszi alapul, másrészt az ellátás minőségét is figyelembe veszi.

A fenti esetek mindegyike célzott forrásokat, célzott szolgáltatásnyújtást igényel annak érdekében, hogy a már így is súlyos probléma ne súlyosbodjon tovább.

Mindezek miatt kérdezem: mit kívánnak tenni a járvány miatt el nem látott betegekkel? Hogyan kívánnak az ellátásukról gondoskodni? Hogyan kívánják a várólistákat csökkenteni? Mit kívánnak tenni annak érdekében, hogy a koronavírus hosszan tartó hatásaitól szenvedők, valamint a járvány során kialakult mentális betegségben szenvedők célzott segítséget kapjanak? Mikor vezetik vissza azt a finanszírozási rendszert, mely a teljesítmény mellett az ellátás minőségét is figyelembe veszi? Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a Momentum padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A világ minden országában egy új helyzet volt a koronavírus-járvány, minden kórházban. Mindenhol próbáltak minél több koronavírusos beteget is ellátni, és mellette az egyéb betegségek tüneteivel rendelkezőket is ellátni, úgy, hogy ne tegyék őket ki a koronavírus kockázatának. Ez minden országban azt eredményezte, hogy megnőttek bizony a várólisták. Ugyanakkor Magyarországon is fontos volt, hogy minden olyan beteget viszont elláttak, akinél a beavatkozás hiánya életveszélyt jelentett volna vagy súlyos egészségromlást jelentett volna. Ezek a beavatkozások tehát mind megtörténtek; azok nem történtek meg, amelyeket az orvosok halaszthatónak tartottak, vagy amelyeken maguk a betegek nem jelentek meg, mert féltek a járványtól, féltek attól, hogy a kórházban elkapják a betegséget. Úgyhogy minden életmentő és halaszthatatlan ellátás megtörtént.

Ugyanakkor azért itt a baloldal nem makulátlan ebben az időszakban. Amit önök tettek, mondjuk, Korózs Lajos kamuvideójával és még más esetekkel, a parlamenti felszólalásaikkal, a bizottsági felszólalásaikkal, azzal nem segítették a járvány elleni védekezést, hanem akadályozták, álhíreket terjesztettek, kamuvideókat készítettek, és a parlamentben sem szavazták meg azokat a javaslatokat, amelyek segítettek az orvosoknak és ápolóknak.

Magyarországon más országokhoz képest kevés ideig álltak le akár csak a népegészségügyi, tehát a megelőző szűrővizsgálatok, a tünetekkel nem rendelkező emberek vizsgálatai is, ugyanakkor, hogyha valakinek volt egy nem negatív eredménye, akkor a tisztázó vizsgálatokra természetesen sor kerülhetett.

A várólisták csökkentésére többlet 13 milliárd forintot különített el a kormány, pontosan azért, mert bár sikerült a várólistákat 70 ezer környékéről 27 ezer várakozóra leszorítani, de nyilván a járvány alatt nálunk is, mint más országokban, ez megnőtt, de hogy ezt le lehessen dolgozni, ezért van ez a többlet 13 milliárd forint, és ezért is volt fontos az ország minél hamarabbi újraindítása, az, hogy minden irányból igyekeztünk vakcinákat beszerezni, hogy minél hamarabb térjen vissza a kórházak működése, normál működése, és minél többeknek tudjuk ezeket az ellátásait pótolni, ami esetleg elmaradt a járvány alatt.

És ahogy ön is mondta (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), itt mentális segítségre is szükség van sok ok miatt. A kormány ezekre is figyelmet fordít. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   208-211   212-215   216-219      Ülésnap adatai