Készült: 2024.05.08.11:19:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  200-203. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:   192-199   200-203   204-207      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Áttérünk következő napirendi pontunkra, a kérdések következnek.

Gy. Németh Erzsébet, a DK képviselő asszonya, kérdést kíván feltenni a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter úrnak: „Nem tanulhatnának tisztességet legalább a saját önkormányzataiktól?” címmel. A kérdésre miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter úr felkérte Rétvári Bence államtitkár urat a válaszadásra. Gy. Németh Erzsébet képviselő asszonyt illeti a szó.

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A minap találkoztam László Imrével, régebbi képviselőtársunkkal, aki most a XI. kerület, Újbuda polgármestere. Gratuláltam neki, és gratuláltam ahhoz is, amiért 30 magyar nagyváros és fővárosi kerület közül az ő önkormányzata bizonyult a legátláthatóbbnak az Átlátszó, a K-Monitor és a Transparency International felmérésén. Megjegyzem, a 30 között volt kormánypárti és ellenzéki vezetésű önkormányzat egyaránt, ám a legjobb helyezést, amit kormánypárti testület ért el, az Székesfehérvár, ők tizedikek voltak ezen a listán, míg az utolsó három helyre Győr, Debrecen és Budapest V. kerületének fideszes önkormányzata szorult.

(17.50)

Bár a felmérés erre az összehasonlításra nem terjed ki, átnézve az értékelés szempontjait és a kapott pontszámokat, az a szubjektív, de igen erős meggyőződésem támadt, hogy még az utolsó helyezett Belváros-Lipótváros önkormányzata is messze előtte jár Magyarország kormányának az átláthatóság tekintetében. Ha pedig ez igaz, akkor egyáltalán nem sorsszerű az, hogy az Európai Unió korrupciós listáján Magyarország az utolsó előtti helyet foglalja el, és egyebek mellett emiatt is nélkülöznie kelljen a kohéziós alapból és a helyreállítási alapból a Magyarországnak járó eurómilliárdokat.

Kérdezem tehát tisztelt államtitkár urat, nem volnae észszerű valamennyit helyreállítani az önkormányzatok hatásköréből, rendbe tenni a finanszírozásukat, ha már a jelek szerint azok átláthatóbban és tisztességesebben működnek és gazdálkodnak a közpénzzel, mint a magyar kormány. Nem tanulhatnae a kormány átláthatóságot és tisztakezűséget, ha mástól nem, legalább a felmérésben nem igazán jól teljesítő fideszes önkormányzatoktól? És nem volnae célravezető az Unió vezetését ilyen módon megpróbálni rávenni a pénzcsapok megnyitására, mint vétófenyegetéssel és zsarolással? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Nyilván önnek se lehetett könnyű a fővárosi Városházán főpolgármester-helyettesként, hiszen tudjuk Bajnai Gordontól, hogy cápák úszkálnak a Városháza körül, és 10 százalékos jutalékos rendszerben dolgoznak.

Érdekes sorrendet hozott ön itt a parlament elé. Ne feledjük, hogy a Transparency International és a K-Monitor közös felméréséről van szó, ahol annyira objektív alapokon mérnek, hogy épphogy lecsúszott a főváros a dobogóról, de mondjuk, a buszmutyi vagy az offshore hátterű cég tudott nyerni, amit még be se jegyeztek akkor, amikor elindult a pályázat, vagy a Lánchíd, amikor mégiscsak 5 milliárd forinttal drágább ajánlatot fogadtak el. Tehát ők szerepelnek a negyedik helyen.

De a harmadik helyre, a dobogóra felcsúszott Zugló. Az a Zugló, ahol attól félt Karácsony Gergely, hogy ki kit ás el ott a szövetséges politikustársak közül, ahol Fuzik Zsolt vallomása szerint Molnár Zsoltnak, Horváth Csabának és Tóth Csabának is kifizetett összegeket, Baja Ferencnek is. Ugye, itt egy Karácsony Gergely vezette önkormányzatról van szó, ahol, úgy látszik, ezekből a korrupciós összegekből még az utódja, a polgármestere cserjepálmáira is jutott némi összeg. Itt látjuk a helyeket. Nem is Zuglóban történtek ezek az események. A Múzeum utcában lévő Coffee Companyban vette át Horváth Csaba polgármester Fuzik Zsolt vallomása szerint azt a 10-12 millió forintot, ami segített a harmadik helyre feljönni a listán Zuglónak. Vagy Baja Ferenc, aki jóban van a főpolgármesterrel, a vallomás szerint van felhatalmazása tárgyalni, Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes bizalmát, támogatását élvezi, ismerheti önt főpolgármester-helyettes korából, ő 30 millió forintot a Várkert Bazárnál lévő kis parkban vett át. Molnár Zsoltról pedig elmondta, hogy amikor a 40 millió forintot átadta neki az Olimpia Parkban, akkor egy fekete bőr Hugo Boss táskában adta át, de a táskát nem kapta vissza Fuzik Zsolt.

Így sikerült a harmadik helyre kerülni az átláthatósági lista élmezőnyében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Dr. Apáti István: Mit keres a Nemzetbiztonsági bizottságban ez az ember?)




Felszólalások:   192-199   200-203   204-207      Ülésnap adatai