Készült: 2024.05.09.21:57:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  203-212. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:14


Felszólalások:   203   203-212   213      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Miért azt felelte a Mi Hazánk javaslatára, hogy nem viszi rá a lélek, hogy megbírságolják a határkerítésen áttörő migránsokat?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Mi Hazánk frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most nézzük a Mi Hazánk képviselőjének, Novák Elődnek a kérdését, amelyet a honvédelmi miniszter úrnak kíván feltenni! Így hangzik: „Miért nevezték át a Petőfi-emlékévben a Petőfi-laktanyát, ráadásul a Habsburg megszállók uralkodója, Mária Terézia nevét véve fel?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Vargha Tamás államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kéri a választ.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm, elfogadom.

ELNÖK: Öné a szó, Novák Előd képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Honvédelmi miniszterünk szerint a legnagyobb költőnk, a honvéd őrnagyként hősi halált halt Petőfi Sándor nem érdemli meg, hogy róla laktanya legyen elnevezve, ezért nem szégyellték épp most, a Petőfi-emlékévben átnevezni a Petőfi laktanyát, ráadásul a Habsburg-megszállók uralkodója, Mária Terézia nevét véve fel. Miért?

Petőfi örökségét nem engedhetjük át a baloldalnak! A francia vagy a bécsi forradalommal szemben nálunk nemcsak a rebellióról szólt 1848, hanem Magyarország függetlenségéről is. Szabadságharcunk 175. évfordulójának megcsúfolása is ez.

(19.30)

Sokan szolgáltunk honvédként a Petőfi-laktanyában, a magyarok szívéhez nőtt a Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár bázisául szolgáló laktanya, illetve elnevezése is. Jobb lenne, ha magyar hősökről neveznének el laktanyákat, nem pedig idegen uralkodókról. Mikor lesz Ausztriában Kossuth- vagy Prónay-laktanya, Romániában pedig Horthy- vagy Maderspach-laktanya? Államtitkár úr, ugye, még abszurd a feltételezés is.

Ráadásul Mária Terézia parancsára több száz fegyvertelen székelyt gyilkoltak le Madéfalván, mivel a székely határőrök ragaszkodtak ősi jogukhoz, hogy ne vihessék el őket külföldre harcolni. Ez így most egy újabb rossz üzenet a külföldi katonai szolgálatokat amerikai érdekek mentén vállalni nem hajlandó honvédeknek is, akik inkább csak saját hazájuk megvédését szeretnék, s nem például Irak megszállásában részt venni.

A véres kezű császárnő, Mária Terézia, jelentősen támogatta Erdély elrománosítását, az ő uralkodásának négy évtizede alatt vált az addig magyar többségű Erdély román többségűvé. Jóhiszemű szeretnék lenni, ezért miniszter úr tájékozatlanságát kell feltételezzem, így engedje meg, hogy ajándékba adjam a románok által halálában is üldözött Nyírő József Madéfalvi veszedelem című könyvét, és köszönöm, ha újragondolják az átnevezést. (Taps a Mi Hazánk soraiból.  Novák Előd átadja a könyvet Vargha Tamásnak.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Novák Előd képviselő úr. Megadom a szót Vargha Tamás államtitkár úrnak.

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy egy kicsit messzebbről indítsam a választ! Azt gondolom, mindannyian egyetértünk abban, hogy a jelenleg zajló haderőfejlesztés beszerzései és a szervezeti átalakítások kiemelten fontosak ma, amikor egyrészt a szomszédban egy háború dúl, és azt gondolom, abban is egyetérthetünk, hogy felkészültnek kell lennünk arra, hogy ezt az országot megvédjük bármilyen körülmények között is, és bármilyen körülmények között is ezt a háborút Magyarország határain kívül tartsuk. Ez az, amit miniszter úr úgy szokott megfogalmazni, hogy a békéhez erő kell.

De azt gondolom, abban is egyetértünk, amit megtanultunk az Egri csillagokból Dobó Istvántól, aki Eger várának ostromakor úgy fogalmazott, hogy a falak ereje nem a kövek erejében, nemcsak a kövek erejében van, hanem „a védők lelkében is vagyon”. Tehát egy hadsereg igazi ereje a katonák lelkében is rejlik, ezért fontos, hogy hogyan tekint magára a magyar katona, milyen múltat és hagyományokat tud maga mögött.

Ebből a szempontból, azt hiszem, hogy nagyon-nagyon fontos a múlt tisztelete és ismerete, és tudni azt, ha említette Szurmay Sándor nevét, hogy a Szurmay Sándor Helyőrségi Dandár kötelékébe tartozik az a 32. számot viselő testőrezred, amelyet Mária Terézia királynő alapított 1741-ben, szintén ugyanezzel a hadrendi számmal. Maga az alakulat a rendszerváltás után vette fel ezt a nevet, és szobrot is állított Szurmay Sándornak, és most a laktanya felveszi az alapító Mária Terézia nevét. Azt gondolom, hogy ez nem egy formabontó gondolat és megoldás. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket.(Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Vargha Tamás államtitkár úr. Viszonválasz illeti meg Novák Előd képviselő urat.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Államtitkár úr, a miértre lényegében semmilyen választ nem kaptunk, a székelyek ellen elkövetett tömeggyilkosságról sem beszélt, pedig a madéfalvi emlékműnél idén is megemlékezést tartott a Mi Hazánk Mozgalom, amikor a csíksomlyói búcsúra mentünk. Szeptember első felében pedig Kövér László házelnöknél kezdeményeztem az Országházon levő székely zászló félárbócra eresztését is a laktanya gyalázatos átnevezése miatt. Persze házelnök úr rossz szokása szerint nem is méltatott válaszra.

Mi viszont nem engedünk a 48-ból, sőt civil tüntetés is lesz október 6-án, tehát az aradi vértanúk napján 17 órakor, és tiltakozunk ez ellen a gyalázat ellen, egyúttal sokan követeljük, pártok fölött is állva széles nemzeti összefogással, hogy inkább a magyar hősökről nevezzenek el laktanyákat, ne pedig idegen uralkodókról, különösen azok után, hogy ezt megindokolni sem tudják. Köszönöm, elnök úr. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz megilleti az államtitkár urat is.

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Én egy másik gondolatot tennék hozzá. Egyrészt volt már elnevezett laktanya Mária Teréziáról, nem ugyanez a laktanya, de az már nem létezik, nem honvédségi objektum. Mária Terézia alakja és mítosza, azt gondolom, hogy alkalmas a rendezett élet, a női erő, a család és az otthon biztonságának elbeszélésére és megélésére, és azt gondolom, manapság nagy szükségünk van a nők, a család féltő és gondoskodó szeretetére a haza védelméhez. Szeretném hozzátenni, hogy Mária Terézia a magyar honvédelem történetének meghatározó alakja hadseregszervezési lépései és intézkedései miatt is, így alkalmas mítosza a hon védelmének és biztonságának jelképpé avatására. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   203   203-212   213      Ülésnap adatai