Készült: 2024.05.09.19:54:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  193-202. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:27


Felszólalások:   183-192   193-202   203      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Kérem, tisztázza ezt, miniszterelnök úr!” címmel. Tekintettel arra, hogy a Párbeszéd frakcióvezetője ezen azonnali kérdésnél előzetesen nem nyilatkozott a személyes válaszadási kérelemről, ezért ezt a határozati házszabály alapján úgy kell tekinteni, hogy a kérdést feltevő képviselő asszony személyes válaszadást nem kér. Megadom a szót Szabó Rebeka képviselő asszonynak, és ezt követően Orbán Balázs politikai igazgató úrnak.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Igazgató Úr! Én július 3-án kérdeztem itt a miniszterelnöktől, hogy igaze az a hír, hogy az európai akkumulátorgyártáshoz szükséges veszélyes vegyi anyagok vasúti átrakodótelepét Budapestre akarják hozni, vagyis egy kínai méreglerakatot akarnak létesíteni Soroksáron évi kétmillió egység konténernyi vegyszermennyiségben. Orbán Viktor miniszterelnök úr ekkor szó szerint azt válaszolta, hogy a felvetés komolytalan, ilyen vegyi elosztóüzem nem fog épülni.

Azonban tíz napja a Közlönyben megjelent a nemzetgazdaságilag kiemelt projektek listáját tartalmazó rendelet módosítása, amely hatalmasra növelte a „Logisztikai és általános gazdasági célú ingatlanfejlesztés Budapest XXIII. kerületében és Gyálon” elnevezésű projekt területét, pont azt a területet, ahová a nyár eleji hírek szerint önök a kínai méreglerakatot szánják, és ahol egyébként számos természeti érték is található, és nem mellesleg igen közel vannak a lakóházak.

A kérdésem az, hogy még mindig cáfoljáke azt az értesülést, hogy kormányzati támogatással hatalmas mennyiségben veszélyes vegyi anyagokat tárolnának és rakodnának át Soroksáron.

Emellett a miniszterelnök úr akkor azt is mondta a válaszában, amit a kérdésemre mondott, hogy egyébként Magyarországon minden ipartelepítés, legyen szó akár vegyiparról vagy akkumulátorgyárról, a legszigorúbb környezetvédelmi megítélés alá esik. Érdeklődöm, hogy akkor hogyan születhetett meg néhány napja az a kormányrendelet, amely porig rombolja a magyar környezetvédelmet, mivel biankó felhatalmazást ad a szennyező üzemeknek, akár akkugyáraknak. Hogyan képzelték azt, hogy ha egy hatósági szerződésben a szabályszegő megígéri, hogy jól fog viselkedni, akkor megússzon minden szankciót és következményt, miközben rosszullétek, halálos balesetek történnek az akkumulátorgyárakban, és a hatóságok már most is tehetetlenek? Tehát hogyan gondolják, hogy még tovább rongálják a magyar környezetvédelmi hatóságok fellépési lehetőségeit? Várom válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Szabó Rebeka képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Orbán Balázsnak, a miniszterelnök úr politikai igazgatójának.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Könnyű helyzetbe hozott, mert nagyon egyenesen tudok válaszolni: kétszeresen is nem. Kettő dolgot kérdezett, mind a kettő kérdésre nem a válasz.

Az egyik eset egy kacsa, egy hírlapi kacsa, fake newsnak mondjuk mostanában, erről a miniszterelnök úr is itt, az ország háza előtt tájékoztatta az országgyűlési képviselőket és az érdeklődő állampolgárokat, azóta semmilyen változásról nem tudok beszámolni. Egyébként abban, hogy az ország több területén különböző beruházások zajlanak, azt hiszem, egyik politikai erő sem ellenérdekelt.

A dolog másik oldala, az ön kérdésének a másik oldala a vonatkozó hatósági szerződésekkel kapcsolatos polémia. Ez ügyben az Energiaügyi Minisztérium már ki is adott egy közleményt, amelyben egyértelművé tette azt, hogy a vonatkozó kormányrendeleti szabályozás a már működő kohászati üzemekre vonatkozik, a jogalkotói szándék teljesen egyértelmű. Nem tudom, hogy az ön figyelmét már felkeltettee, de jelen pillanatban küzdünk a legnagyobb dunaújvárosi kohó, a Dunaferr megmentéséért. Ez egy óriási, nemzetstratégiai szempontból is kiemelt jelentőségű kormányzati projekt. Több ezer magyar ember munkahelyéről beszélünk, és az ön szívének és fülének oly kedves technológiai átállást és zöldítést is jelentene az, ha sikerülne ezt az átmeneti időszakot úgy menedzselni, hogy a munkahelyeket is meg tudjuk őrizni, illetőleg a beruházó is megtalálja a számításait. Ehhez kapcsolódik az a szabályozás, amely megszületett.

Tehát én azt remélem, hogy a Dunaferr megmentése egy olyan ügy, amiből nem csinálunk egyik oldalon sem politikai balhét, mert még egyszer mondom, itt nem absztrakt elvekről, nem zöldideológiáról van szó, hanem több ezer ember munkahelyének a megmentéséről. Azt hiszem, az a minimum, hogy arra kérjem önt (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy ebben a Párbeszéd is támogassa a kormány célkitűzéseit. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválaszra megadom a szót Szabó Rebeka képviselő asszonynak.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Soroksár-ügyben örülök, hogy továbbra is cáfolják a híresztelést, bár kicsit nekem gyanús volt, hogy Soroksár fideszes polgármestere nem írta alá a méreglerakat helyett a fővárosi erdőtelepítésről szóló tervezési szerződést, de akkor ez biztosan véletlen. Örülök, hogy nem lesz ott továbbra sem kínai méreglerakat.

Azonban amit a kormányrendeletről mondott  én nem tudom, ez már biztosan ilyen XXI. századi kormányzás, ahol a kormány nyílt levelekben vitatkozik saját magával. Kijön egy kormányrendelet, azt a miniszter levélben javítja ki, de nem tudom, hogy akkor a rendelet szövege változotte már. Az az igazság, hogy mi a Párbeszéd-Zöldekben azért azt egyáltalán nem tartjuk megnyugtatónak, hogy önök úgy akarják megmenteni a Dunaferrt, hogy gyakorlatilag jogsértő kedvezményeket és biankó csekket adnak számukra, hogy ha esetleg bármilyen környezetszennyezés történne, akkor, ha lehet, ne történjen semmilyen szankció, és bármit megtehessenek, hiszen most erről szól a kormányrendelet, tisztelt igazgató úr. Ezt rendkívül aggályosnak tartjuk (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), és ha nem fognak ezen a kormányrendeleten változtatni, akkor az Alkotmánybírósághoz fogunk fordulni (Az elnök ismét csenget.), mert véleményem szerint ez sérti az egészséges környezethez való jogot.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg a miniszterelnök úr politikai igazgatóját.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Arról kell önt tájékoztatnom, hogy nem, nem erről szól a kormányrendelet, tehát mielőtt el tetszenének rohanni a Donáti utcába, és az Alkotmánybírósághoz tetszenek fordulni, azt javaslom, előtte tessenek jogi szakértőkkel konzultálni, és akkor talán a megfelelő bürokratikus köröket is meg lehet spórolni.

Az ön által felvetett téma egyébként nagyon fontos, a magyar környezetvédelmi előírások minden beruházás tekintetében  és így van ez a dunaújvárosi átállítás kapcsán is  az egyik legszigorúbbak az Európai Unióban, ebben a tekintetben a kormány nem tűr és nem is köt kompromisszumot. De azt gondolom, ez egy olyan kiemelt jelentőségű projekt, amelynek a sikerre vitele pártpolitikai hovatartozástól függetlenül az egész ország érdeke. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.)

Nagyon örülök annak, hogy önök kiemelt figyelemmel követik ezt a projektet. Arra kérem önöket, hogy a további akadályoztatása helyett…

ELNÖK: Köszönöm.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: … segítsenek sikerre vinni az abban foglalt célkitűzéseket. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   183-192   193-202   203      Ülésnap adatai