Készült: 2024.05.10.01:21:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2023.09.26.),  2-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:33


Felszólalások:   1   2-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ugyan tegnap már beszéltünk róla, de azt gondolom, hogy újra elő kell venni, hogy a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ 2019-ben kezdte meg a működését. A magyar kormány a Magyar Turisztikai Ügynökséget jelölte ki a rendszer üzemeltetőjének; az NTAK-ba mára már minden szálláshely szolgáltat adatot. Ami ennél sokkal érdekesebb, hogy 2023-ban és a jövő év elejétől gyakorlatilag minden vendéglátóüzlet és turisztikai attrakció is csatlakozni köteles ehhez az adatszolgáltató rendszerhez.

Első ránézésre a rendszerrel az a legnagyobb baj, hogy egy jelentős költséget generál ezeknél a vállalkozóknál, egy olyan költséget, amely nekik gyakorlatilag semmilyen előnyt nem biztosít, viszont rendkívül sok feladatot ró rájuk. Olyan esetek is vannak számtalanul, amikor pluszmunkatársat kénytelenek felvenni ezen pluszfeladatok elvégzése érdekében, és olyanról is tudunk számtalan alkalommal, ahol kis- és mikrovállalkozások, tehát a legkisebb, leggyengébb vállalkozói réteg abbahagyja a tevékenységét, mert nem tudja ezeket a pluszköltségeket vállalni.

De ha mélyebben megvizsgáljuk a kérdést, akkor mindenkiben felmerül a kérdés, hogy ugyan mi szüksége van a Magyar Turisztikai Ügynökségnek ezekre az adatokra. A szálláshelyadatokat az ember még érteni véli, és azt is értem, hogy mindig azzal igazolják ennek a rendszernek a létjogosultságát, hogy anonim adatokról van szó. Valóban, a szálláshely igénybe vevői szempontjából ezek anonim adatok, ugyanakkor nem nagyon lehetnek ezek az adatok anonimak az adat szolgáltatója tekintetében, hiszen akkor nem tudnák ellenőrizni és számonkérni, hogy megtörténte az adatszolgáltatás a megfelelő mértékben és minőségben.

A megoldást attól a Pesty Lászlótól kaptuk meg az elmúlt hetekben, akit azért ellenzéki elhajlással nem lehet vádolni, nem utolsósorban pontosan ismeri a Fidesz belső működését. Ő így fogalmazott:

Naponta hallok történeteket arra, hogy bizonyos emberek a klánból rámutatnak egy szép családi házra, rámutatnak egy panzióra, rámutatnak egy cégre, kacsintanak, és a tulajdonos fülébe súgják: barátom, nem ártana neked egy tulajdonostárs, hogy továbbra is jól menjenek a dolgaid. Az áldozat megijed, pár fillérért beengedi a cégébe a klántagot, aztán mire felnéz, kívül kerül a saját vállalkozásán, amit a saját szorgalmából, a saját tehetségével épített fel, kívül kerül a családi házán, a panzióján vagy bármi máson.

Valóban, aki ismeri a rendszer működését, láthatja, hogy ennek a bevezetése nem tud semmilyen más célt szolgálni, mint a Pesty László által megfogalmazottakat. A kormányzati célként értelmezhető fehérítés feladatát egyébként az online pénztárgépek már évekkel korábban megoldották, nem véletlen az, hogy bár minden kis- és középvállalkozásnak, minden kereskedelmi cégnek kötelező az online pénztárgép, a kaszinóbizniszbe nem tudta berágni magát ez az átláthatóságot segítő eszköz.

A helyzet az, hogy ezek az adatszolgáltatások  különösen a vendéglátóipari egységek tekintetében  teljesen értelmezhetetlenek. Hogyan fog turisztikai stratégiát gyártani az MTÜ azokból az adatokból, hogy mennyi sör fogyott, milyen töményet fogyasztottak adott városban; például Szegeden, mondjuk, ha van egy nagy kocsma, akkor a sörfogyasztási szokásokból milyen stratégiát lehet felépíteni? Semmi mást nem tud ez a rendszer biztosítani, mint hogy egyébként a klántagok rálássanak, hogy melyek azok a gazdasági helyszínek, amiket érdemes felvásárolni, ahova érdemes betársulni.

Azt gondolom, hogy ez egy rendkívül rossz irány, és azt kérem, azt követelem a kormány tagjaitól, hogy ezt a klánokat segítő törvénykezést azonnal hagyják abba. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr, miniszterhelyettes kíván válaszolni. Öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tegnap ugyanezt a felszólalást…

ELNÖK: Elnézést kérek! A hangot nem lehet hallani, államtitkár úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Most lehet hallani?

ELNÖK: Igen, köszönjük.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Tegnap megtette ugyanezt a felszólalást. Abból indulok ki, hogy ha kap választ (Csárdi Antal: Érdemi választ!), amiben egyébként számok és tények is szerepelnek, akkor az egyfajta párbeszédet eredményez. Ennek túl sok értelmét nem látom, hogy ugyanazt a kérdést felteszi, szinte szóról szóra, mint pár órával ezelőtt, habár az esti órákban. Úgyhogy engedje meg, hogy röviden válaszoljak, mint ahogy tegnap is megtettem.

Tegnap is elmondtam önnek, hogy a digitális adatbázisok fontos szerepet játszanak a modern gazdaságfejlesztésben. Azt is mondtam önnek, hogy ez talán közhelyszerű, de attól még így van. Az, hogy ön azt gondolja, hogy nem lehet egy digitális adatbázisból, egy aggregált adatbázisból bármilyen hasznos következtetést levonni, az nem jelenti azt, hogy a turisztikai szakemberek nem tudnak belőle jó következtetést levonni, és ne segítené az ő munkájukat, illetve a hosszú távú döntéshozatalt. Tehát ne a saját felületes hozzáállásából induljon ki akkor, amikor azt mérlegeli, hogy vajon a turisztikai ágazat képviselői tudnake a naprakész adatokkal kezdeni valamit.

Csak hadd tegyem fel a kérdést: vajon jobbe az, hogy már a szezon alatt látni azt, hogy hogyan alakulnak a vendégéjszakák, hogyan alakulnak a turizmus számai, és nem kell megvárni a KSH adott esetben jó pár héttel későbbi vagy jó pár hónappal későbbi adatszolgáltatását? Ön szerint nem jobb ez? Mert ha ennek a jelentőségét elvitatja, akkor úgy általában a digitális szolgáltatások, digitális adatbázisok jelentőségét vitatja el.

Az NTAK-rendszer 2019 óta működik, 45 ezer szálláshely naprakész adatai futnak be. Ez lehetőséget ad arra, hogy friss információink legyenek a turizmus teljesítményéről  és a döntéshozóknak is , a célzott támogatási programoknál nagy segítség. Azt hiszem, hogy ennek a jelentőségét nem kell külön hangsúlyoznom akkor, amikor láttuk, hogy micsoda erőfeszítés volt a járvány utáni hónapokban újra lendületet vinni a turizmusba, egyébként célzott támogatási programokkal is.

Segíti a célzott marketingkampányokat. Ha látjuk azt, hogy mely térségekben erősebb a turizmus, mely térségekben gyengébb, hol érdemes kiegyenlíteni egyébként, mondjuk, a vendégéjszakák számát, merthogy még van sok kapacitás, akkor a marketingkampányok is sokkal hatékonyabbak lehetnek.

(9.10)

Segíti a hosszú távú stratégiát is, a hosszú távú stratégiaalkotást és segíti a gazdaság fehérítését is. Lehet, hogy ön ezt vitatja, de a helyzet az, hogy az NTAK-rendszer is, miképp a pénztárgépek rendszere is, hozzájárult a gazdaság fehérítéséhez. (Csárdi Antal közbeszól.) Sajnálom, hogy ezek szerint ön ezzel a lehetőséggel és eszközzel nem ért egyet.

Azt is említettem tegnap, hogy az is a tervek között szerepel, hogy a jövőben az egyes szolgáltatók a saját területükre vonatkozó főbb turisztikai adatokat is megismerhessék, ami megint csak segíti nemcsak a döntéshozókat, hanem a szolgáltatókat is abban, hogy a jövőre vonatkozó stratégiáikat kialakítsák. Segíti őket, még akkor is, ha ön ezt vitatja.

Amit a tegnapi felszólalásából kifelejtett, vagy nem említette: nem ez az egyetlen eszköz, amivel szeretnénk segíteni a turisztikai ágazat szereplőit. Ha csak a Balatont nézem, strandfejlesztések zajlottak, főleg a szabadstrandoknál  arra van a kormánynak nagyobb ráhatása , rájuk sem lehet ismerni. Rengeteg magánszálláshely fejlesztéséhez nyújtottunk támogatást. Az olyan fejlesztéseket is említhetném, mint a balatoni hajóflotta megújítása. Pár nappal ezelőtt hajóztak ki az első hajók, az új hajók közül az első komp, illetve az első katamarán. Ez teljes megújulást jelent majd nemcsak az elmúlt éveket tekintve, hanem az elmúlt évtizedeket tekintve. A hatvanas években álltak szolgálatba azok a hajók, amelyeket most le lehet majd cserélni végre.

Ez csak pár intézkedés, de ha az eredmények felől nézem, akkor az eredmények, azt gondolom, magukért beszélnek. Mert miközben nyakunkba kaptunk egy járványt, utána egy háborút  ami, mondjuk, a turisztikai ágazat számára nem nagy segítség, abban talán egyetértünk , a 2019-es év, tehát a járvány előtti utolsó év rekordot hozott Magyarországon a turizmusban. Ha az idei számokat nézzük, akkor az idei számok nem sokkal maradnak el egyébként a korábbi rekordszintektől. Valószínűleg el fognak maradni, de mi azon leszünk, hogy a következő években újabb szinteket lépjünk, akár kapunk önöktől ehhez segítséget, akár nem. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   2-8   9-12      Ülésnap adatai