Készült: 2024.05.13.00:44:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  94-99. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:13


Felszólalások:   88-93   94-99   100-105      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapon sor kerül.

Szabó Rebeka képviselő asszony, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be az építési és közlekedési miniszterhez: „Tényleg annyira fontos még 173 yachtot bezsúfolni a Balatonba, hogy megéri miatta tönkretenni a balatonföldváriak strandját?” címmel. Szabó Rebeka képviselő asszonyt illeti a szó; személyesen Lázár János miniszter úr fog válaszolni.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Talán emlékszik a balatonfenyvesi óriáskikötő esetére: ugye, Balatonfenyves a déli part egyik legsekélyebb partú települése, és egy Fidesz-közeli vállalkozó mégis pont itt akart vitorláskikötőt építeni.

És ahogyan az a NER-ben lenni szokott, a hatóságok minden akadályt elhárítottak a képtelen ötlet elől, bár volt egy tanulmány, ami kimutatta, hogy a tóba mélyen benyúló mólók megváltoztatják az áramlást, és nagymértékű iszaplerakódáshoz vezethetnek. A környezetvédelmi hatóság mégis jobban tudta és kimondta, hogy környezetvédelmi hatásvizsgálatra nincs szükség.

Tehát, hogy értsük: egy 550 méter hosszú mólópárt építenek a Balaton legsekélyebb szakaszán, akkor annak nincs is jelentős környezeti hatása. Azt gondolom, hogy ez maga az Orbán-rendszer dióhéjban.

Ma már nemcsak azt tudjuk, hogy a szomszédos Balatonmáriafürdő strandján a kikötő megépítése után mégis megkezdődött az iszaplerakódás, hanem azt is, hogy magából a kikötőből is rendszeresen kotorni kell az iszapot, amit aztán jobb híján a fenyvesi strandra öntenek, természetesen hatósági engedéllyel.

(16.30)

Most Balatonföldváron, úgy tűnik, hogy ugyanez ismétlődik meg. Van egy részrehajló kormányhivatal, van egy anyag arról, hogy iszaplerakódás várható, van egy tényeknek ellentmondó hatósági vélemény arról, hogy nincs is jelentős környezeti hatása a beruházásnak, van egy Fidesz-közeli vállalkozó és reménytelenül tiltakozó helyi lakosság. Ez a helyzet annyiban súlyosabb, hogy Balatonföldvárnak már van egy hatalmas vitorláskikötője, ezzel a másodikkal viszont a tervek szerint egyszerűen kettévágnák a népszerű nyugati strandot. Mindez közpénzből, a Kisfaludy-program 900 milliós kormányzati támogatásával.

A helyi fideszes polgármester szerint ez a kikötő nem fogja zavarni a strandolást, de ez nyilvánvalóan nem igaz, ezt a helyiek is tudják. Egyrészt van egy hatályos belügyminisztériumi rendelet, amely szerint tilos kikötők és úszóműállások 100 méteres körzetében fürödni. Másrészt ez a móló 381 méter hosszú lesz, és az egész építmény elvesz a Balatonból 40 ezer négyzetmétert, így gyakorlatilag nem lehet majd a strand egyik feléről a másikra elúszni, hacsak valaki nem kerül 380 métert befelé. Ráadásul a területileg illetékes vízügyi igazgatóság is írásba adta: „A kikötők fejlesztése nemcsak az élővilágra, hanem a tó üledékvándorlására, sőt áramlataira is jelentős hatással lehet, ami összességében a tó állapotának romlását okozhatja.”

Ezért kérem szépen szíves tájékoztatását, hogy vajon hogyan lehet, hogy tényleg annyira fontos még 175 jachtot belezsúfolni a Balatonba, és nem esetleg, mondjuk, valahogyan a meglévő kikötőt bővíteni elektromos állomásokkal, hogy megérie emiatt tönkretenni a balatonföldváriak strandját. És kérdezem, ön elhinnée, hogy egy 381 méter hosszú, 42 ezer négyzetmétert elfoglaló létesítmény egyáltalán nem változtatja meg egy strandnak a funkcióját, mert ezt sem én nem hiszem el, sem a helyi lakosok nem hiszik el, úgy tűnik. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra megadom a szót Lázár János miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

LÁZÁR JÁNOS építési és közlekedési miniszter: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Képviselő asszony igen nehéz feladat elé állított, mert arra kényszerített, hogy a kormány nevében egy konkrét hatósági ügy engedélyezési folyamatát végignézzem, úgy, hogy tárcámhoz ennek egyik részlete sem tartozik, de tekintettel az ön köztiszteletben álló személyére, ezt a munkát alaposan igyekeztem elvégezni.

Az első és legfontosabb megjegyzésem pedig, ami koncepcionális, az, amit sokszor hangsúlyoztunk, és hangsúlyozni fogunk a jövőben is: a Balaton mindenkié, minden magyar polgártársunknak köze és joga van a Balatonhoz, illetve a Balatonon tartózkodni, mindenki így gondolja ebben az országban, ez nehezen korlátozható. Ennek két korlátja van: az egyik a helyi érdek, a második pedig a hazai és az európai uniós környezetvédelmi, vízjogi, illetve létesítményengedélyezéshez fűződő jogszabályok.

Nézzük a helyi érdeket először! Először is tájékozódtam Witzmann Mihály képviselőtársunktól, aki a térség országgyűlési képviselője, és akit ott nagyon magas arányban választottak meg a település országgyűlési képviselőjeként, aki tájékoztatott arról, hogy az önkormányzat településrendezési tervében hosszú évek óta ez a terület strand létesítése mellett kikötő létesítésére alkalmas területként szerepel.

A hatályos jogszabályok szerint a kormányhivatal, ha az önkormányzat településrendezési terve azt írja elő, hogy ott kikötőt lehet létesíteni, nem fogja tudni ez alapján megakadályozni bármilyen érdekre hivatkozással sem a kikötő létesítését. Tehát azt gondolom, hogy először is a képviselő-testületnek és a helyi lakosoknak kell ezt a kérdést megvitatni. Ha ők úgy döntenek, hogy módosítani kívánják a területrendezési tervet, és ott ne legyen kikötő, ez nyilvánvalóan a hatóságokat és a befektetői szándékot is korlátozza.

A másik része a kérdésének, s a másik válaszom, hogy vajon a Balaton védelme érdekében a víz, a strandolók, a helyi lakosság és mindenki érdekében milyen szabályokat kell figyelembe venni. Ez egy nagyon hosszú engedélyezési eljárás lesz, amely jelen pillanatban részleteiben máris bírósági szakaszon van  ön ezt pontosan tudja, csak az interpellációból kimaradt , hiszen a kormányhivatal, a Veszprém Megyei Kormányhivatal előzetes környezetvédelmi vizsgálatokkal kapcsolatos határozatait bíróságon támadták meg, és várhatóan a további vízjogi engedélyezés, majd a létesítési engedélyezés is bíróságra kerül.

A hatóságok álláspontja szerint jelen pillanatban  egyeztettem az Energetikai Minisztériummal, a Belügyminisztériummal, és megnéztem alaposan a területrendezési tervet is , a hatóságok jelenlegi álláspontja alapján, természetesen hatásvizsgálatok, megfelelő óvó- és védőintézkedések mellett a kikötők létesítésére általában vonatkozó szabályok alapján lehetséges az, hogy ez a tervezési és engedélyezési munka elkezdődjön. Hozzáteszem, három éve folyik már a vízügyi igazgatóságnál az előzetes dokumentációkkal kapcsolatos fölhívás. Három évvel ezelőtt kereste meg a vállalkozó a kikötő létesítésével kapcsolatban az állami hatóságokat, három éve gyűjtik a szükséges dokumentumokat, illetve gyűjtetik a kivitelezővel, a leendő beruházóval, hogy az eljárásoknak és a környezetvédelmi szempontoknak mindenben megfeleljen.

Tehát azzal vádolni a hivatalokat, hogy felszínesen, részrehajlóan járnának el, azt gondolom, hogy kizárt. Mind a Fejér Megyei Kormányhivatal, mind a Veszprém Megyei Kormányhivatal, mind a Fővárosi Kormányhivatal különös körültekintéssel vizsgálja az ügyet, hiszen számottevő közérdeklődés övezi ezt az egész kérdést. Tehát meggyőződtem arról, hogy a hatóságok alaposan és körültekintően járnak el, és a helyi közösség pedig lehetővé tette, hogy kikötő létesüljön.

Én azt javaslom képviselő asszonynak, hogy konzultáljon a polgármesterrel, a települési képviselő-testülettel, természetesen Witzmann Mihály képviselőtársammal is, és a hatóságok is állnak a rendelkezésére. Csak szeretném, ha pontosan idézné az interpellációjában a vízjogi, a vízügyi igazgatóságnak az iratait, az a mondat, amit ön leírt, nem szerepel a dokumentumokban, fölhívnám rá a figyelmét. Tehát a hivatkozása helytelen és megtévesztő.

Igyekeztem korrekt választ adni, öntől is azt várom, hogy korrekt legyen ebben az ügyben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Megkérdezem Szabó Rebeka képviselő asszonyt, elfogadjae miniszter úr válaszát.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Az a helyzet, hogy az idézetem pontos volt, de ez a dokumentum, ez az idézet nem ebben az ügyben született, ez egy korábbi dokumentumban volt, de írásban el fogom önnek küldeni a hivatkozási számát. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.  Vitályos Eszter: Ja, értjük.)

Az a helyzet, hogy én korábban hatóságügyben próbáltam Gulyás Gergely miniszter úrhoz kérdést feltenni, ő pedig áttette az ön minisztériumához. Tehát igaziból lehet, hogy önöknek kéne egy kicsit beszélgetni, hogy akkor melyik ügy kihez tartozik, mert úgy látszik, ez így nem teljesen világos.

Mindenesetre mi a Párbeszédben valóban komolyan gondoljuk, hogy a Balaton mindenkié, és nemcsak olyan embereké, akik 30 milliós elektromos jachtokat tudnak megengedni maguknak, hanem azé a 40 ezer emberé, aki egyébként ezt a nyugati strandot használja. Úgyhogy ebben az értelemben nem tudom elfogadni a válaszát, és már csak azért sem, mert hivatkozik miniszter úr a hatósági engedélyekre, hogy a hatóságok helyesen járnak el, de éppen a minap semmisítette meg a bíróság az aligai magaspartra kiadott hatósági engedélyt. Tehát valami mégsem igazán stimmel ezekkel a hatósági engedélyekkel, úgyhogy remélem, hogy itt is a bíróság legalább közbe fog lépni, bár sajnos az építkezés már elkezdődött.




Felszólalások:   88-93   94-99   100-105      Ülésnap adatai