Készült: 2024.05.10.16:46:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  286-287. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:   284-285   286-287   288-289      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Földi Judit képviselő asszony. Öt percben öné a szó, parancsoljon!

(20.20)

FÖLDI JUDIT (DK): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Miniszterelnök úr az elmúlt időszakban többször megszólalt demográfiai kérdésekben. Egyszer sem beszélt azonban azokról a párokról, akik mindent megtennének egy saját gyermek megszületése érdekében. Ezen a nagyon nehéz úton számtalan akadályba botlanak. Nézzük meg, hogy a kormány mit tett az elmúlt években azért, hogy annak a mintegy 150 ezer párnak, akik meddőségi problémával küzdenek, minél előbb megszülethessen a várva várt gyermekük! Sajnos azt kell hogy mondjam, nem sok jót.

Első lépésként 2019 decemberében államosított hat meddőségi központot. Az indokolás szerint a demográfiai kihívások állami szerepvállalást igényelnek. 2022. július 1-jétől kizárólag csak állami meddőségi klinikákon vehetők igénybe a kezelések. Az ígéretek szerint ezek a kezelések a jövőben olcsóbbak, gyorsabbak és mindenki számára hozzáférhetőek lesznek, hiszen az emberi élet nem üzlet.

Az államosítás óta eltelt évek eredményei azonban semmilyen bizakodásra nem adhatnak okot, a számok pedig nem hazudnak. Most megosztom önökkel a legfontosabbakat.

Az egészségbiztosító öt beavatkozást támogat térítésmentesen, de a sikeres beültetéshez átlagosan hat-hét beavatkozás szükséges, amelyért már fizetni kell. Ezért aztán egyesek számára nemhogy olcsóbbak nem lettek ezek a kezelések, éppen emiatt nem is hozzáférhetőek. Az einstandolás óta eltelt időszak romló gyermekszületési arányt mutat; kevesebb gyermek született még arányaiban, mint az államosítást megelőzően. A szülések aránya a beavatkozásokhoz viszonyítva 16 százalékról 14 százalékra csökkent.

Ami a gyorsaságot illeti: az ígéret szerint a jövőben nem lehetnek várólisták a meddőségkezelésben. A valóság ehhez képest rettenetesen elkeserítő és egyben felháborító, hiszen ma már a meddőségi klinikákon is hatalmasra duzzadtak a várólisták. Akár hat hónapot kell várni az első konzultációra, amitől számítva még évek telhetnek el a sikeres kezelésig, ha egyáltalán lesz olyan. Persze ne csodálkozzunk, az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság adatai szerint népességarányosan Európában az egyik legkevesebb az intézmények száma. A várakozás miatt sokan elesnek attól a lehetőségtől, hogy saját gyermekük lehessen, hiszen versenyt futnak az idővel. Az államosítás miatt sajnos csökkent a színvonal, nagy a túlzsúfoltság, az orvosok túlterheltek, és bizony egyre kevesebb idő jut egy-egy betegre.

Az elmúlt három évet értékelve a Humánreprodukciós Igazgatóság igazgatója szerint az állami szerepvállalás óta több páciensen végeztek több beavatkozást, így több gyermek született a magyar családokban. A beavatkozások száma ugyan emelkedett, a hatékonyság viszont jóval csökkent. 2664-gyel több beavatkozásra 289-cel több szülés jutott. A romló eredményekre a mai napig nem kaptunk választ, hiába fordultam több írásbeli kérdéssel is államtitkár úrhoz. Az igazgató elmondása szerint cél az, hogy az asszisztált reprodukciós kezelésekből származó gyermekek száma évi 2400-ról 4500-ra emelkedjen. Ambiciózus terv ez, tekintettel arra, hogy 2021-ben 2031 gyermek született a beavatkozások eredményeként. A jelenlegi hatékonyság mellett ehhez legalább évi 27 ezer lombikciklus-kezelésre lenne szükség. Ezzel szemben elmondásuk szerint a szakembergárda évi 14 ezer kezelést tudna végezni. Az elmúlt időszak nem volt elegendő arra, hogy megfelelő számú szakembergárda álljon rendelkezésre, így megint elvesztegettünk jó pár évet ezen a területen is.

Tudják, stadionok, csarnokok építése, kormánypropaganda terjesztése, ezek mind az első helyen szerepelnek, amikor a költségvetési pénzeket osztják szét.

Székesfehérváron a 2019. évi önkormányzati választási programunkban leírtuk, hogy mekkora szükség van egy meddőségi centrum létrehozására. Tudjuk, hogy ez időben és pénzben is megterhelő, sok esetben nagyon jelentős probléma a munkahely megtartása is, sok esetben több órát kell utazni ahhoz, hogy egy ilyen pár elérje a hozzá legközelebb lévő intézetet, pedig ezek azok a beruházások, amelyek megtérülése ugyan pénzben nem mérhető, de elengedhetetlenül fontos a helyben élők jóléte miatt, és ahhoz, hogy családdá válhassanak. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiból.)




Felszólalások:   284-285   286-287   288-289      Ülésnap adatai