Készült: 2024.05.08.07:30:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  222-223. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:50


Felszólalások:   216-221   222-223   224-225      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra későbbi ülésünkön kerül sor.

Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk. Most a napirend utáni felszólalások következnek.

Elsőként megadom a szót Keresztes László Lórántnak, LMP, aki „A mi városunk, Pécs 97.” címmel tartja meg napirend utáni felszólalását.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, napirend után Pécs kérdéseiről, Pécs problémáiról szoktam beszélni, most ez az ügy ugyanakkor csak részben érinti a városomat. Alapvetően akiről beszélni fogok, az egy pécsi oktató volt, ez a kötődés, de nem a pécsi oktató mivoltja miatt került az érdeklődés homlokterébe Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, aki most, mondhatjuk, hogy szinte napra pontosan egy éve előzetes letartóztatásban van.

(19.10)

A helyzet az, hogy az ügyészség indítványára, ahogy mondtam, egy évvel ezelőtt előzetes letartóztatásba helyezték Schadl Györgyöt, és igen súlyos korrupciós vádakkal gyanúsítja őt az ügyészség. Hasonlóképpen egyébként meggyanúsította az ügyészség Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium volt államtitkárát, volt miniszterhelyettesét.

A tényállás az ma Magyarországon, hogy annak ellenére, hogy rendkívül súlyos vádak érik Schadl Györgyöt, ő a mai napig a Bírósági Végrehajtói Kar elnöke maradhatott, Völner Pál pedig egészen az elmúlt napokig ügyvédként praktizálhatott, és ő egyébként szabadlábon van, őt még előzetes letartóztatásba sem helyezték.

Tehát elmondhatjuk azt, hogy egy végtelenül felháborító helyzet van ma Magyarországon. Mondhatjuk, hogy a bírósági végrehajtói maffiának az egyik fontos embere továbbra is a Végrehajtói Kar elnöki tisztségét töltheti be, egy fontos közjogi tisztséget tölthet be, ugyanis a Fidesz megvédte őt az elmúlt egy évben, és a Fidesz megvédte őt a mai napon is.

A mai napon az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága tárgyalta azt a javaslatot, amit én beterjesztettem, ami semmi másról nem szólt, mint hogy ha valakit ilyen súlyos korrupciós vádakkal illetnek és közvádas eljárás alatt van, akkor az ne tölthesse be tovább ezt a fontos pozíciót, legyen jogi lehetőség leváltani. A jogszabályi környezet rossz, erre ma nincs lehetőség. Ezt a javaslatot a Fidesz képviselői ma nem támogatták, tehát megvédték Schadl Györgyöt, megvédték az ügyészség szerint korrupt fővégrehajtót, és nem engedték, hogy le lehessen váltani.

Az ügyészség szerint Schadl György, a kar elnöke 2018 májusa előtt korrupciós kapcsolatot alakított ki a fideszes Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkárával, aki később miniszter asszony helyettese volt, tehát Varga Judit legfontosabb bizalmasa és helyettese. Ennek keretében Schadl György jogtalan előnyként rendszeresen készpénzt juttatott Völner Pálnak, ilyen módon  magyarul: kenőpénzzel  irányította a korrupt fővégrehajtó az igazságügy-miniszter helyettesét, tehát az Igazságügyi Minisztérium második emberét. Ez is mutatja, hogy milyen magas szintre ért Magyarországon a korrupció, gyakorlatilag az Igazságügyi Minisztérium csúcsáig ért, annak a minisztériumnak a csúcsáig, amelynek legfontosabb feladata és küldetése éppen egyébként a korrupció üldözése lenne.

A Nyomozó Főügyészség indítványozta  beismerés esetén, hozzáteszem , hogy Schadl György 10 évet kapjon, Völner Pál 8 évet; az előző esetében 200 millió, Völner esetében 25 millió pénzbüntetést is kilátásba helyeztek, illetve a közügyektől 10 évre való eltiltást. Ennek ellenére, ismétlem, a Fidesz megtartotta a pozíciójában Schadl Györgyöt. Úgy gondoljuk, hogy ez, hogy egy ilyen személy lehet a Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, súlyos mértékben rombolja Magyarországon az igazságszolgáltatásba vetett közbizalmat.

És hogy nem vagyunk egyedül ezzel a kijelentéssel, itt idézném Répássy államtitkár urat, aki egyébként a fideszes bukott államtitkár utódja, Varga Judit miniszter jelenlegi helyettese, aki úgy fogalmazott egy júliusi vitában, hogy „nem elviselhető az az állapot, hogy egy ilyen személy töltse be ezt a fontos közjogi pozíciót”. Tehát Répássy Róbert is elismerte azt, hogy ez egy tarthatatlan állapot, én ezért terjesztettem be egyébként akkor, a vita után azt a törvényjavaslatot, amiről ma szavazott az Igazságügyi Bizottság, és ismétlem, leszavazták, tehát tárgysorozatba sem engedték ezt a javaslatot.

Azt gondolom, hogy ezzel a gyalázatos döntéssel a Fidesz képviselői bebizonyították azt a mai napon is, hogy amikor újabban a korrupció elleni hatékonyabb fellépésről beszélnek, azok csak üres szólamok, eszük ágában sincs hatékonyabban fellépni a korrupció ellen, és eszük ágában sincs még azokat az alapvető lépéseket megtenni, ami ilyen módon is egyébként tisztázná a képet, és ilyen módon is egyébként azt mutatná, hogy minden cselekedetnek kell hogy legyen következménye. Ugye, jelenleg is, ismétlem, Völner Pál szabadlábon van, Schadl György pedig továbbra is a Fidesznek köszönhetően a Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, továbbra is ezt a fontos közjogi pozíciót tölti be.

Úgy gondoljuk, hogy az ártatlanság vélelme fontos alkotmányos alapelv, de nem terjedhet ki arra, hogy egy ilyen súlyos váddal illetett személyt pozícióban tartson, és egyébként minimum elvárható lett volna, hogy olyan jogi szabályozás alá essen ennek a fontos vezető pozíciónak a megítélése, mint egyébként a bírósági végrehajtói tevékenység. Ettől már jelenleg el van tiltva Schadl György, de továbbra is azt a fontos pozíciót tölti be, ami meggyőződésünk szerint gyalázatos és elfogadhatatlan, ezért a Törvényalkotási Bizottságon fogom indítványozni, hogy mégiscsak kerülhessen napirendre a javaslat. Köszönöm szépen elnök úrnak a figyelmét.




Felszólalások:   216-221   222-223   224-225      Ülésnap adatai