Készült: 2024.05.08.11:37:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  172-179. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:   164-171   172-179   180-183      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Aradszki András, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszter úrnak: „Vajon miért erőlteti Brüsszel továbbra is az energiaszankciókat?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Menczer Tamás államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Öné a szó, képviselő úr.

(18.10)

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Brüsszel által bevezetett szankciók és a lebegtetett szankciók súlyos változásokat okoztak az energiapiacon. Most már láthatjuk, hogy a szankciós politika csődöt mondott, de Brüsszel ámokfutása e tekintetben tovább folytatódik, újabb szankciós csomag előkészítése látszik a határon.

A háború azonban nem ér véget, és nem is tudjuk, hogy mikor lesz ennek vége, az azonban bizonyos, hogy a szankciók most már az európai gazdaságot fojtogatják. Az energiaválság mindent alapjaiban felülírt, hiszen az energiaköltségek ilyen mértékű emelkedésére álmainkban sem gondoltunk.

A baloldal azonban, mint a nyugati liberális gondolkodás hazai szócsöve, továbbra is a magyar érdekek képviselete helyett a szankciók és Brüsszel pártján áll, ahogy eddig is tették a migrációs válság, valamint a genderlobbi ügyében.

A baloldallal szemben a kormány szeretné megvédeni az energiaválság egyre gyűrűző káros következményeitől a magyar vállalkozásokat a csődtől, a munkavállalókat az elbocsátástól, a családokat a megélhetési válságtól. Mentőcsomagokat fogadott el a magyar kormány, és ebben élen jár Európában, mint ahogy kilenc éve működik az a rezsicsökkentési program, amely ma minden magyar családnak és nyugdíjasnak havi 181 ezer forintos támogatást nyújt a rezsicsökkentés védelme érdekében.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az európai gazdasági és megélhetési katasztrófa elkerülése érdekében Brüsszelnek végre a józan ész politikáját kellene folytatnia, azonban nem teszi. Ezért kérdezem öntől, államtitkár úr, hogy vajon miért erőlteti továbbra is Brüsszel az energiaszankciókat. Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Menczer Tamás államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A szankciós politikával kapcsolatban két célt jelölt meg, másképpen fogalmazva: két ígérete volt Brüsszelnek. Az egyik az, hogy elvezet bennünket a háború végéhez. Világos nyilatkozatok és visszakereshető nyilatkozatok vannak arról személyektől és szervezetektől is, például az Európai Külügyi Szolgálattól, hogy a szankciós politika célja az, hogy a háború véget érjen. Ezt megfogalmazták világosan és egyértelműen. Most ehhez képest azt láthatjuk, hogy nemhogy nem ért véget a háború, a helyzet súlyosabb, mint az elmúlt hónapokban bármikor. Tehát ezt a célt sajnálatos módon nem sikerült elérni, a háború folytatódik.

A másik, amit ígértek, az, hogy jobban fog fájni a szankciókkal célzott és sújtani szándékozott Oroszországnak, mint Európának. Itt arra a tényre szeretném felhívni a figyelmet, hogy ha az idei év első kilenc hónapját összehasonlítjuk a tavalyi év első kilenc hónapjával, akkor azt láthatjuk, hogy az energiából származó bevételek a tavalyi év első kilenc hónapjában, januártól szeptemberig az orosz költségvetésben 35 százalékot tettek ki (Arató Gergely: Drágán vesszük a gázt!), az idei évben pedig 43 százalékot tettek ki. Ez azt jelenti, hogy az idei évben Oroszországnak a szankciós politika miatt sokkal nagyobb bevétele van gázból és olajból, mint a tavalyi esztendőben.

Tehát Oroszország bevétele, az orosz bevétel a szankciós politika hatására nemhogy csökkent, hanem jelentősen nőtt. Ezzel szemben, illetőleg ezzel párhuzamosan Európában energiahiány van, energiaválság van, az energia ára az égben van, és jelentős részben emiatt az infláció is az égben van. Tehát mindezen okok miatt mondjuk, hogy a szankciós politika kudarcos, felül kell vizsgálni, és el kell törölni, legalábbis az energetikai részét mindenképpen. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm az államtitkár úr válaszát. A helyzet talán még rosszabbnak is tűnik, ugyanis újabb energetikai szankciók bevezetéséről esik szó, nevezetesen, a nukleáris energia forrása, a nukleáris termékek korlátozását, illetve behozatalának korlátozását szeretné elérni az európai bizottsági javaslat, illetve van ilyen javaslat az asztalon. Hozzáteszem, hogy ez nagyobb veszélyt jelent, mint a kőolajtermékek behozatali tilalma, ugyanis például Magyarország esetében a villamosenergia-termelésünk 80 százalékát adja a paksi atomerőmű, de érintett ebben Csehország, Szlovákia, Bulgária, és érintett Szlovénia és Horvátország egyben. Tehát ha e tekintetben lennének korlátozások, az sokkal veszélyesebb lenne, mint a kőolaj-behozatali korlátozás, aminek a következményeit tapasztaljuk.

Ebben a kérdésben a kormány sikeresen járt el, mert kivételt tudott elérni. Én arra ösztönzöm a kormányt, hogy a nukleáris szankciók ellenében is lépjen föl. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Önnek igaza van abban, hogy a helyzet romlik (Arató Gergely: A nemzetközi helyzet fokozódik.), ugyanis a nukleáris területet illetően valóban a helyzet úgy néz ki, ahogyan erről külügyminiszter úr is beszámolt, hogy a legutóbbi Külügyek Tanácsán már a kilencedik szankciós csomagról beszéltek, és többen javasolták azt, ahogyan erre ön is utalt, hogy ennek a szankciós csomagnak legyen része a nukleáris terület, ami valóban elfogadhatatlan, és ezt a magyar külügyminiszter ott is világossá tette, elfogadhatatlan számunkra.

Eddig nem volt szankciós hatály alá vonva az atomenergia, a nukleáris terület, és mi azt soha nem fogjuk engedni, ez számunkra vörös vonal a gázhoz és az olajhoz hasonlóan, hogy ezt szankcionálják. Nekünk rendkívül fontos, a magyar energiabiztonság és rezsicsökkentés szempontjából is rendkívül fontos, hogy a paksi projekt folytatódni tudjon. Éppen ezért semmilyen ilyen szankciót, ami nukleáris területet érint, nem fogunk elfogadni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   164-171   172-179   180-183      Ülésnap adatai