Készült: 2024.05.08.22:14:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  164-171. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:01


Felszólalások:   156-163   164-171   172-179      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Bartos Mónika, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszternek: „Mit kockáztat a Soros-féle háborús kommunikáció?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Menczer Tamás államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Igen, öné a szó, képviselő asszony.

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! „A legjobb és talán egyedüli módja civilizációnk megőrzésének, ha minél előbb legyőzzük Putyint. Ez a lényeg.” Legalábbis Soros György szerint, akitől ez az idézet származik. Májusban a davosi világgazdasági fórumon hangzott el tőle a nem túl patrióta mondat, amire néhány hónappal később fia is reagált, egyértelművé téve, hogy a Nyílt Társadalom Alapítvány is mindent megtesz ezért a célért. „Nekünk a békét kell finanszíroznunk és nem a háborút.” Ez az idézet pedig már Orbán Viktor miniszterelnök úrtól származik, és valóban, a józan érdek azt diktálja, hogy egy testvérnépek közötti európai háborúban ne a legyőzésre, hanem a meggyőzésre törekedjünk, és ne az eszkalációt támogassuk, hanem a békét.

Nyilvánvaló azonban, hogy vannak, akiknek az egyre mélyülő háborús konfliktusban van érdekük. Csak meg kell nézni a nyilatkozatokat, bele kell nézni a hírfolyamokba, és teljes szélességében elénk tárul a háborús pszichózis. Olyan hangokat is lehet hallani, hogy egyenesen a háború kiszélesedése lenne a cél. Soros György pedig téved, hiszen ezek a borzalmas kilátások nemhogy megőrzik, hanem egyenesen végveszélybe sodorják a civilizációnkat. Egyértelmű pedig, hogy Európának és így hazánknak is nem lehet más érdeke, mint a mielőbbi békekötés.

Ezért tisztelettel kérdezem államtitkár urat, hogy mekkora mozgástere van a magyar kormánynak abban a munkában, amelyet a béketárgyalások mielőbbi megkezdése érdekében végez. Köszönöm előre megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Menczer Tamás államtitkár úrnak, parancsoljon!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Abban sajnos nincs semmi meglepő, hogy nehéz időkben spekulánsok feltűnnek, ezt így tapasztaltuk és tapasztaljuk a migráció vonatkozásában is és a háború vonatkozásában is sajnálatos módon. Ezek a szereplők mindig a káoszban érdekeltek, és a zavarosban próbálnak halászni. Annyiban vitatkoznék önnel, persze az az állítása igaz, hogy Soros György téved, de én nem így fogalmaznék, én úgy fogalmaznék, hogy Soros György a saját érdekeit képviseli, mint általában szokta, és az ő érdekei jellemzően ellentétesek a magyar érdekekkel, és ellentétesek az európai érdekekkel is.

De a helyzet ennél is súlyosabb, ugyanis hasonló, nagyon hasonló nyilatkozatot tett Johansson brüsszeli belügyi biztos is, aki azt mondta, hogy a válságnak akkor lesz vége, ha Oroszország veszít. Szerintem ez egy rendkívül veszélyes nyilatkozat, ugyanis a válság végét egy katonai eredményhez köti, egy olyan katonai eredményhez, amely nem tudjuk, mikor jön el, ha eljön egyáltalán. Ezzel szemben a magyar álláspont az, hogy azonnali tűzszünetre van szükség, a háborút nem folytatni kell valameddig, hanem azonnal tűzszünetet kell kötni, béketárgyalásokat kell folytatni, eredményes béketárgyalásokra van szükség, és aztán pedig a stabil, tartós béke megteremtésére.

Tehát minden olyan nyilatkozatot ellenzünk, amely a háborús konfliktus folytatására irányul és a folyamatokat ebbe az irányba löki, és minden olyan törekvést támogatunk, amely békepárti. Sajnálatos módon nagyon kevés ilyen van, és sokkal több olyan, amely a háború folytatásáról szól. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát, viszonválaszra megadom a szót képviselő asszonynak.

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen, államtitkár úr, a választ. Ön az érdeket említette, és erre a gondolatra szeretném ráfűzni a következő idézetet, amelyet megosztanék önnel. Így szól: „Sosem fogjuk magára hagyni Ukrajnát, és a több mint 30 éve végzett ottani munkánkat sem hagyjuk abba.” Ezt Soros György fia mondta, amely mondat a közösségi oldalán jelent meg egy olyan kép alatt, amely a fegyveres küzdelemre buzdít.

Tehát valóban érezhető az, hogy érdekek mentén gondolkodnak. Nagyon érdekes az, hogy a háborút támogató hangok szabadon terjedhetnek, és mindaz, aki a békét akarja szolgálni, az nagyon nagy kockázatot vállal. Az persze nem kérdés, hogy ki az agresszor, de az sem kérdés, hogy hogyan lehet ezt a háborút a lehető legkisebb veszteséggel minél hamarabb befejezni. Az is igaz, hogy a tűzszünethez nem kellenek bombák és a békekötéshez pedig fegyverek, amit mi szolgálni kívánunk. Kérdés az, hogy meddig kell még ennek a konfliktusnak mélyülni ahhoz, hogy egyáltalán ezek a tárgyalások elkezdődnek. Erre is szeretnék még rákérdezni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy hogyan látja a nemzetközi helyzetet, létrejöhete egy nagyobb nemzetközi összefogás a béke érdekében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg államtitkár urat, öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Ha valaki vagy valakik tudják, hogy a helyzet mennyire súlyos, azok mi vagyunk. Hiszen itt vagyunk a háború szomszédságában, Ukrajna szomszédos ország, ahol nagyszámú magyar nemzeti közösség él ott még most is, azzal együtt, hogy sokan már a háború elől elmenekültek. Tehát, ha valaki érdekelt a békében, akkor az Magyarország, és azok mi vagyunk, támogatjuk is a békét, a béke pártján állunk.

Azt kérdezte, hogy hogyan látom a nemzetközi helyzetet ebben a vonatkozásban. Sajnos nagyon rossz folyamatokat látok, és nagyon borúlátó vagyok. Külügyminiszter úr rendszeresen nyilvánosan is beszámol arról, hogy azokon a megbeszéléseken, amelyeken ő részt vesz, legyen ez Brüsszelben a Külügyek Tanácsa, tehát a külügyminiszterek megbeszélése vagy bármilyen más nemzetközi fórum, jóformán rajta kívül senki, vagy az sem túlzás, hogy a „jóformán”-t leveszem, és azt mondom, hogy rajta kívül senki nem beszél a békéről, és egyébként itt, a magyar parlamentben is igaz az, hogy a kormányon és a kormánypártokon kívül senki nem beszél a békéről. Ez a probléma. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   156-163   164-171   172-179      Ülésnap adatai