Készült: 2024.05.08.14:30:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  346-348. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:47


Felszólalások:   252-345   346-348   349-350      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk.

Most a napirend utáni felszólalások következnek. Elsőként Keresztes László Lóránt képviselő úr jelentkezett napirend utáni felszólalásra: „A mi városunk, Pécs 98.” címmel. Megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban, a napirend utáni felszólalásaimban jellemzően szűkebb hazám, Pécs és Baranya megye problémáiról, a városomat érintő kihívásokról szoktam beszélni, így járok el ma is.

Pécs városának a természeti környezetét többször érték már kihívások, többször történtek jelentős szennyezések, illetve olyan jellegű tervek is, amik nagyon jelentős kockázatot jelentettek volna Pécs város egészséges lakókörnyezetére. Az a szerencse, hogy Pécs városának a lakossága mindig be tudta bizonyítani azt, hogy készek bármilyen színezetű kormánnyal szemben is adott esetben, vagy bármilyen érdekkel szemben is megvédeni városunk egészséges környezetét.

Sajnos arról kell beszámolnom, hogy most ismét ilyen kihívások, ismét ilyen kockázatok körvonalazódnak Pécs várost érintően. Konkrétan itt bizonyos kormányzati törekvések, kormányzati szándékok egybeesnek a városban működő helyi Fidesz-szervezetnek  mondhatjuk  a szolgai magatartásával, és volt már ilyen egyébként Pécs esetében. Talán emlékszünk mindannyian, hogy a 2000-es évek második felében az akkori balliberális kormány úgy döntött, hogy egy katonai lokátort akarnak építeni Pécs város fölé a Tubes hegyre, és szolgai módon kiszolgálta ezt a szándékot a város balliberális akkori vezetése is. Tehát látható, hogy az országos kormányzat, a baloldali kormányzat és a helyi baloldali városvezetés összefogott a pécsiek érdeke ellen, de Pécs akkor is meg tudta védeni az érdekeit, meg tudta védeni az igazát; ebbe bele is bukott egyébként Pécs baloldali városvezetése.

Most egy vitára került sor nem oly rég a pécsi közgyűlés előtt, mondhatjuk, hogy elvi vitára. Ennek a vitának az volt a lényege, hogy ha adott esetben Pécsen, mondjuk, megjelenne egy olyan beruházás, egy olyan beruházó, ami kockázatos, veszélyes üzemet akar létesíteni, ilyen jellegű beruházást akar indítani, akkor Pécs város lakóinak minden esetben meg kell adni a lehetőséget, hogy véleményt tudjanak nyilvánítani, hogy gyakorlatilag hozzájárulnak egy ilyen kockázatos beruházáshoz, vagy nem. És ebben a vitában egyébként egy egészen elképesztő álláspontot képviselt a helyi Fidesz-szervezet. Ők amellett érveltek, hogy nem lehet megadni a helyi közösségnek ezt a lehetőséget, tehát előrevetítették azt, hogy ha ilyen jellegű kockázatok érik a várost, akkor rájuk nem lehet számítani, és sajnos vannak ilyen jellegű kockázatok.

Látható, és ma jó néhány órán keresztül vitát folytattunk arról, hogy a kormány Magyarországból akkumulátorgyártó nagyhatalmat akar csinálni, és tudjuk, hogy ennek őrületes energiaigénye van. Csak a debreceni akkumulátorgyárnak annyi energiaigénye lesz, amennyit a jelenleg működő atomerőműnek másfél blokkja képes biztosítani. Tehát elmondhatjuk azt, annak érdekében, hogy Magyarországon idegen akkumulátorgyárak tömegével tudjanak települni, a kormány atomerőművi blokkokat akar építeni a magyar emberek adóforintjaiból. Tehát mondhatjuk, hogy azért akarnak még ilyen energiapolitikai beruházásokat létrehozni, hogy ezzel is el tudják látni az idegen akkumulátorgyártókat.

Ennek kapcsán pontosan tudjuk, hogy milyen veszélyek, milyen kockázatok érintik Pécs városát, a nukleáris energia két piszkos vége tekintetében, ha fogalmazhatunk így. Sok vita során beszéltünk arról, hogy az atomenergia meggyőződésünk szerint nem zöld, nem olcsó és nem biztonságos, jelentős kockázatokkal terhelt ez az iparág. És arról is beszéltünk, hogy az atomenergia alkalmazása adott esetben nem is jelent Magyarország számára nagyobb energiafüggetlenséget, hiszen a fűtőelemek tekintetében kiszolgáltatottak vagyunk.

Ennek kapcsán miniszterelnök úr múlt év végi utolsó sajtótájékoztatóján egy nagyon érdekes és mindenképpen jelentős kijelentést tett. Semmiképpen nem nevezhető pozitívnak ez a kijelentés, de mindenképpen fontos ennek a tartalmára odafigyelni. Arról beszélt a miniszterelnök úr, hogy vannak uránkészleteink, amelyek alkalmasak arra, hogy cserébe üzemanyagért felajánljuk. Tehát a magyarországi uránkészleteket összefüggésbe hozta az orosz fűtőelemekkel, a nukleáris fűtőelemekkel.

Nos, pontosan tudjuk, hogy bizonyos befektetők hosszú évek óta szeretnének Pécs alatt egy új uránbányát nyitni, aminek elképesztő környezeti kockázatai lesznek, lennének, és egyébként Pécs város ezt már el is utasította. Én számtalan fórumon kérdeztem rá, hogy a kormánynak mi az álláspontja egy új uránbánya kapcsán, és mindig kategorikusan tagadta a kormány, hogy ilyen jellegű cselekményben részt vennének, vagy ilyen jellegű kormányzati tervek lennének. Nos, ez a miniszterelnöki kijelentés viszont azt húzza alá, hogy a kormány számít erre a bizonyos uránbányára, és adott esetben még készen állnak arra is, hogy ezt a bányászati lehetőséget, ezt a bányászati jogot, a magyar uránvagyon feletti rendelkezést adott esetben átadják az oroszok számára.

Mi úgy gondoljuk, hogy ez elképesztő kockázat és egy elfogadhatatlan kockázat lenne Pécs számára, ezért én magam azon fogok dolgozni a következő időszakban, hogy feltárjuk ezeket a kormányzati terveket, és mindent megtegyünk annak érdekében, hogy Pécs város érdekei és gyermekeink számára az egészséges környezetét megőrizzük. Köszönöm, elnök asszony.

ELNÖK: Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Varga Ferenc képviselő úr, független. Megadom a szót öt percben. Parancsoljon!




Felszólalások:   252-345   346-348   349-350      Ülésnap adatai