Készült: 2024.05.09.13:46:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  93-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Köszönöm szépen, Lánszki Regő Balázs államtitkár úr. Egyperces viszonválasz… (Jelzésre:) Ja, ez még a kérdés, ugye? Akkor nincs viszonválasz. (Közbeszólás az ellenzéki sorokból: Amennyit beszélt, még járna!)

Tisztelt Országgyűlés! Kállai Mária, a Fidesz képviselő asszonya, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszter úrnak: „A Magyar-Török Kulturális Évad 2024” címmel. Kállai Mária képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. KÁLLAI MÁRIA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Tisztelt Ház! A tavalyi esztendő decemberében vette kezdetét a magyar-török diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója alkalmából a törökországi magyar kulturális évad, amely a korábbi évektől eltérően közös kulturális évad  a „közös” szót szeretném aláhúzni. Ez azt jelenti, hogy a törökországi magyar programokkal egy időben Törökország is bemutatkozik a magyar nagyérdemű közönség előtt.

A programsorozat a magyar kultúra hírnevének öregbítése mellett természetesen lehetőséget teremt gazdasági, turisztikai céljaink hasznosítására, kapcsolataink gyarapítására, mindenképpen fontos ismeretek bővítésére, továbbá lehetőséget teremt arra is, hogy hazánk értékeit, hagyományait más európai országok is megismerjék.

Az idei év végéig tartó eseménysorozat első hivatalos eseményeként  emlékszünk rá  januárban A nagy átalakulás földje címmel régészeti konferenciát tartottak a Magyar Nemzeti Múzeumban, amelyet megtisztelt személyes jelenlétével Törökország budapesti nagykövete is.

A kulturális évad keretében a Kulturális és Innovációs Minisztérium számos tudományos és művészeti programot szervez. A magyar-török kulturális évad programjai a magyar kultúra szinte minden műfajából ízelítőt adnak Törökországban. Néhányat közülük: kortárs kiállítás a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményéből, a Nemzeti Múzeum kiállítása, megvalósul az Operaház, az Operettszínház programja (Közbeszólás az ellenzéki sorokból: Büfé lesz?), valamint bemutatkozik a Győri Balett és a Nemzeti Színház is. Azt gondolom, hogy a fenti kivételes programsorozat nemcsak a magyar kultúra kincseinek bemutatására alkalmas, hanem a magyar-török kapcsolatok több száz éves ápolását is elősegíti.

A fentiekre tekintettel tisztelettel kérdezem miniszterhelyettes asszonyt, hogy milyen további kulturális programokat és eseményeket tekinthetnek meg az idei évben az érdeklődők. Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Kállai Mária képviselő asszony. A kormány nevében Vitályos Eszter államtitkár asszony fog válaszolni.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! 2010 óta a polgári kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a magyar kultúrát, az értékeinket, a hagyományainkat, a közös nyelvünket és identitásunkat megőrizze, megbecsülje és továbbadja azt a következő generációk számára.

Nincs ez másképp az idei magyar-török kulturális évad nagyszabású eseménysorozatával sem. Ahogyan hallhattuk képviselő asszony felszólalásában, több esemény is volt már ennek kapcsán. A következő olyan nagyszabású esemény, amelyre, azt gondolom, hogy az egész világ oda fog figyelni, a közeljövőben kerül megrendezésre, és szeretném ezeket felsorolni önnek: a „Határokon túl: Utazás a magyar kortárs művészet világába” kortárs képzőművészeti kiállítás Rodostóban; lesz Liszt-zongoraszezon, koncertsorozat Isztambulban; helyreállított magyar sírok átadása török temetőkben; a befogadó állam, a „Török Birodalomba irányuló magyar emigrációk” című kiállítás Isztambulban; lesz operettszínházi előadás Ankarában, a Bartók-film bemutatása, kézműves és néptáncworkshop a Hagyományok Háza gondozásában; „Nagylátószög” című filmtörténeti kiállítás veszi kezdetét Isztambulban; kimegy a Magyar Nemzeti Táncegyüttes egy óriási produkcióval szintén Isztambulba, a Győri Balett követi őket Ankarában, és lesz családügyi konferencia Ankarában szintén.

A mi feladatunk őrizni és továbbörökíteni a kultúránk, a hagyományaink és az értékeink továbbvitelét, továbbörökítését a gyermekeink, az unokáink és az utókor számára. A kultúra a nemzeti identitásunk egyik legfontosabb része, minden anyagi és szellemi értékeink összessége, ezért is nagy erőkkel támogatjuk ezt a programsorozatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai