Készült: 2024.05.09.17:12:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.),  207-208. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:   205-206   207-208   209-210      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Dócs Dávid képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Herczeg Tamás képviselő úr, a Fidesz képviselője: „A szakképzés magas színvonala  néhány gondolat a békéscsabai szakképzési centrumról” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

HERCZEG TAMÁS (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! A Békéscsabai Szakképzési Centrum Békés megye nagy múltú szakképző intézményeiből jött létre: a Gépészeti és Számítástechnikai Szakközépiskola és Kollégium, a Kemény Gábor Logisztikai és Közlekedési Szakgimnázium, a Zwack József Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakgimnázium és Szakközépiskola, a Trefort Ágoston Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, a Kós Károly Építő-, Fa- és Szolgáltatóipari Szakgimnázium és Szakközépiskola, a Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakgimnázium és Kollégium, a Vásárhelyi Pál Szakgimnázium és Kollégium és a Szent-Györgyi Albert Szakgimnázium és Kollégium egyesülésével jött létre 2015-ben.

Tudvalévő, hogy a szakképző iskolákban hároméves képzésben vehetnek részt a szakmai oktatás e formáját választó fiatalok. Az első év végén a tanulók ágazati alapvizsgát tesznek, ami átjárhatóságot biztosít az ágazaton belül más szakmák és akár a technikumi képzés felé is. A technikumban pedig ötéves a képzés időtartama, ebből az első két év az ágazati alapoktatásé, amelyet a technikumban is alapvizsga zár.

A technikumban a képzés során matematikából, magyarból, történelemből és egy idegen nyelvből ugyanazt a tananyagtartalmat tanulják, mint a gimnáziumban, és érettségivel zárulnak ezek a tantárgyak. A technikumi tanulmányok végén letett szakmai vizsga ötödik érettségi vizsgatárgyként emelt szintű érettséginek felel meg.

A technikum elvégzése után érettségi bizonyítványt, technikumi oklevelet kapnak a diákok, és mindez lehetőséget nyújt a felsőoktatásban való továbbtanulásra is. A szakiskola, a szakképző iskola a mesterembereket, a különbözőféle szakmák szakembereit képezi. Annak, aki az iskolában szakmát szerzett, a rá épülő specializáló szakmai képzésnek köszönhetően számos lehetősége van a továbblépésre, hiszen a jó szakembereket megbecsüli a piac és a társadalom is. A szakirányú oktatás mind a szakképző iskolában, mind a technikumban elsődlegesen vállalati helyszínen, duális partnerek közreműködésével valósul meg. A szakképző intézmények első szakmájukat tanuló diákjainak ösztöndíj jár, amelynek egy része egyösszegű pályakezdési juttatásként kerül kifizetésre a szakmai vizsga sikeres teljesítését követően.

Az intézmény vonzó a tanulóknak azért is, mert a szakképzési centrumok közül az egyik legnagyobb létszámban tudja biztosítani hallgatóinak a külföldi tanulmányút lehetőségét, így 2023-ban 221 tanuló és oktató kapott lehetőséget külföldi tanulmányútra. Ha már létszámadatokról beszélünk, elmondom, hogy az oktatók száma 569 fő, a technikai dolgozók száma 190, az elvileg minimálbéresek pedig 142-en vannak, de azért mondom, hogy elvileg, mert mindenki a garantált bérminimum szintje körüli jövedelmet kap közülük is.

(15.50)

Ezeket a számokat talán azért volt érdemes elmondani, mert ezekből látszik, hogy a centrum a vármegye egyik legnagyobb foglalkoztatója is. De rátérve a centrum képzési profiljaira, elmondhatjuk, hogy az intézmény jelenleg 70 szakma elsajátítását biztosítja, és a kínálatukban a szakjegyzékben szereplő 180-ból mintegy 150 elérhető.

Örvendetes, hogy 2024-ben új szakmák, hivatások képzése is indul: óvodai nevelő, idegen nyelvű ipari és kereskedelmi technikus szakon is tanulhatnak majd a fiatalok, illetve az új szakképzések a felnőttképzésben a víz- és csatornamű-kezelő, illetve a személy- és vagyonőr.

A felvételizők, jelentkezők számára elmondhatom azt a tényadatot, hogy körülbelül 3700 körüli a jelentkezők száma, illetve ennyi jelentkezés történik, a kitöltött jelentkezési lapok száma ennyi, és összességében elmondható, hogy a következő tanévtől nem fog csökkenni a létszám.

Számos olyan szempont van, amelyet ha elemzünk, akkor azt mondhatjuk, hogy a legjobbak közé tartozik a szakképzési centrum. És hogy mik ezek a szempontok? A szakképző intézménybe beiratkozó tanulók előző tanév végi tanulmányi eredménye, a 9. évfolyam megkezdésekor megírt bemeneti, szakképzési kompetenciamérésen elért eredmények, az évfolyamot sikeresen teljesítők aránya, a technikumi tanulók érettségivizsga-eredménye, a digitalizáltság, a digitális eszközellátottság és a többi.

A továbbtanulás szempontjából tudjuk, hogy a Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Technikum egyes szakjairól 95 százalék fölött van a felsőoktatásba lépők aránya, és tulajdonképpen mindegyik tagintézményről elmondható, hogy valóban olyan képzési lehetőséget biztosítanak, amely alapján azt mondhatjuk, hogy a város, illetve a megye számára rendkívül fontos, hogy jól működik nálunk a Békéscsabai Szakképzési Centrum. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   205-206   207-208   209-210      Ülésnap adatai