Készült: 2024.06.02.06:40:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2022.10.26.), 223. felszólalás
Felszólaló Nagy Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:48


Felszólalások:  Előző  223  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NAGY CSABA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Két konkrét dologgal szeretnék foglalkozni, ami a vitában elhangzott, és mindenképpen szeretnék rá reflektálni. Az egyik a környezetvédelemhez tartozik. Volt egy képviselői felvetés, és azt gondolom, hogy itt mindennel, ami komoly felvetés, foglalkozni kell. A képviselő úr azt vetette fel, hogy a kormánynak nincs programja például a környezetvédelem szempontjából a vízvisszatartás vonatkozásában.

Én szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy abban a választókerületben, ahol képviselő vagyok, ott éppen az elmúlt időszakban adtuk át a kormány által indított Ős-Dráva-program keretén belül azt a vízvisszatartást és tájhasználatváltást elősegítő beruházást, amely 44 települést és több mint 600 négyzetkilométert érint. Ha laikusoknak szeretném elmesélni, akkor mindig azt mondom, hogy egy olyan rendszert építettünk ki új, illetve felújított gépészeti és műszaki létesítményekkel, amely alkalmas arra, hogy a Drávából kiemeljük a vizet, és azt szétosszuk ezen a 600 négyzetkilométeren, illetve alkalmas arra, hogy a lehullott csapadékot megtartsa, azt tározza. Már most lehet látni az első hónapok működéséből, hogy a rendszer alkalmas arra, hogy a talajvízszintet megemelje, és arra is alkalmas, hogy a helyi tavak vízutánpótlását egyébként ellássa.

Ennek a rendszernek a kialakítása során ügyeltek arra is, hogy az energiát egy napelemrendszer segítségével próbálják megtermelni a rendszer működéséhez. Azt gondolom, ez egy olyan beruházás, amely Európában is és a világon is előremutató. Én is mint mérnök érdeklődve figyelem azt, hogy a kezdeti tapasztalatok hogyan alakulnak. Az biztos, hogy az egész rendszer úgy lett kialakítva, hogy az ökológiai szempontok maximálisan figyelembe vannak véve.

És mondanék még egy nagyon hasonló beruházást, merthogy az egyik ellenzéki képviselőtársam ezt hiányolta: szintén Baranyában megépült a Baranya-hegyháti területen a Barátúri-tó, amely egy fél négyzetkilométeres tó, és pontosan azt a célt szolgálja, amit a képviselő úr a felszólalásában hiányolt, magyarán: olyan vízvisszatartást képes végezni ez a kialakított tó, ami csökkenti az árvízi hatásokat, és egyébként visszatartja a leesett csapadékot. Ez a tó önmagában 1 millió 280 ezer köbméter vizet tud magába fogadni.

Tehát azt gondolom, hogy a kormány gondolkodik ezekről a kérdésekről, reagál is ezekre a kérdésekre, és itt van ez a két beruházás, ami bizonyítja a konkrét cselekvést is. Remélem, hogy a szakemberek az elkövetkezendő időszakban a pozitív tapasztalatokat is le tudják a beruházások üzemeltetéséből vonni.

Volt egy másik képviselőtársam, aki szociális kérdéseket vetett fel, és elmesélt egy megrázó történetet, hogy egy idős hölgy hogyan vesztette el az életét, és azt hiányolta, hogy a magyar kormánynak nincs erre válasza. Én pedig azt mondom, hogy van. Az, aki ismeri a vidék működését és a kormányzat működését, ismeri a jogszabályainkat, a törvényeinket, és ismeri a pályázati rendszerünket, tudja, hogy a falu- és tanyagondnoki szolgálat már több éve működik Magyarországon, és a „Magyar falu” program keretén belül kiemelkedő módon próbáltuk meg ezt az egész rendszert támogatni. Pontosan azért került kialakításra ez a rendszer, hogy a képviselő úr által elmondott élethelyzeteket próbáljuk meg ezzel a rendszerrel megoldani, illetve ha lehet, akkor megelőzni.

Ez a szolgálat egyébként korábban nagyon nehéz helyzetben volt, hiszen csak a 600 fős települések voltak azok, amelyek elindulhattak ezen a pályázati rendszeren. Tudni kell, hogy a pályázat úgy állt fel, hogy a település kapott egy kisbuszt, amellyel el tudta a szolgálatot teljesítő munkatárs a feladatát látni. Neki pontosan az volt a feladata, hogy az egyedülállókat segítse, ételt vigyen ki nekik, a gyógyszerbeszerzésben segítsen, vagy a vásárlásban segítsen, vagy ha kellett, akkor elvitte őket orvoshoz.

Ez a kialakított rendszer nagyon jól működött, és egyébként a polgármesterekkel való konzultáció után jött az a javaslat, hogy először 600 főről felemeltük ezt 800 főre, tehát azok a falvak is tudtak már pályázni ebben a rendszerben, amelyeknek a létszáma a 600 főt meghaladta, és ezt 2022-től felemeltük egyébként 1000 fő lakosságszámig. Tehát ezek a teleülések tudnak ebben a rendszerben pályázni.

Megnéztem azt is, hogy az elmúlt időszakban a „Magyar falu” programnak köszönhetően hány buszt tudtak lecserélni, illetve hány olyan önkormányzat volt, amelyik e tekintetben előre tudott lépni az elmúlt időszakban. 1200 ilyen önkormányzat volt, százas nagyságrendre kerekítve. Azt gondolom, ez mindenképpen bizonyítja azt, hogy a kormány törődik a falvakkal, a tanyákon élőkkel is, azokkal, akik egyedül élnek, hiszen az önkormányzati feladatellátás keretében annak a feltételrendszerét biztosítja, hogy ezeket a szolgálatokat el tudják végezni.

Szeretnék  és ezzel be is fejezem a felszólalásomat  idézni önöknek az egyik olyan tananyagból, amely leírja azt, hogy mi a feladata a tanya- és falugondnoknak. Ilyen feltételeket kell többek között teljesíteniük, hogy ismerjék fel és értsék meg az egyéni élethelyzeteket, a konkrét szükségleteket, legyenek képesek közreműködni azok önálló megoldására vagy más szakemberek bevonásával a felmerült problémák közös megoldására.

Tehát ezek a tények, ezek a jogszabályok, ezek a támogatási rendszerek pontosan azt bizonyítják, hogy a magyar kormány az önkormányzatok segítségével mindenkihez el akar érni, és mindenkin is szeretne segíteni. Ezek konkrét tények és bizonyítékok. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(22.40)




Felszólalások:  Előző  223  Következő    Ülésnap adatai