Készült: 2024.05.20.15:34:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2022.10.26.), 10. felszólalás
Felszólaló Hollik István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:58


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOLLIK ISTVÁN, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Valóban, egy olyan törvényjavaslat fekszik előttünk, amely nagyon sok területet kíván szabályozni. Én alapvetően ennek az előttünk fekvő törvényjavaslatnak három részére kívánok reflektálni.

Az első, ami a határvadászat kérdését illeti. Azt gondolom, hogy ott érdemes azért mégiscsak az alapkérdést föltennünk: hogyan viszonyulunk az illegális migrációhoz, mert az határozza meg azt, hogy hogyan viszonyulunk a határvadászathoz, illetve a határvédelemhez. És én örülök annak, és egyfajta fejlődést látok a baloldal álláspontjában akkor, amikor Arató képviselőtársam elmondja, hogy ő most támogatja a határvadászatot, csak a probléma az, hogy ha az alapkérdést föltesszük, hogy hogyan viszonyulnak a migrációhoz, abban, azt gondolom, hogy elvi egyet nem értés van továbbra is közöttünk, hiszen az önök árnyék-miniszterelnökének a férje, tehát a baloldal vezetője, Gyurcsány Ferenc (Derültség a DK padsoraiban.) azt mondta, hogy a migráció lehetőség Európa számára.

Ebben mi továbbra sem értünk egyet önökkel, illetve az európai baloldallal, mert mi úgy gondoljuk, hogy a migráció veszélyt jelent Európa biztonságára és a keresztény kultúrára, ami működteti Európát. Éppen ezért az alapkérdésben sincs egyetértés, és a mi álláspontunkból következik az, hogy a határokat meg kell védeni, és ennek most egyre növekvő jelentősége van, hiszen azt látjuk, hogy az illegális határátlépések száma egyre inkább növekszik. A Frontex adatai szerint az év első kilenc hónapjában már közel 250 ezer illegális határátlépést jelentettek az Európai Unió külső határain, ami 70 százalékos növekedést jelent; a magyar arányok ennél még jobban növekedtek. És hát az európai adatokból az látszik, hogy a legnagyobb migrációs nyomás a nyugat-balkáni útvonalon van továbbra is, ahol 170 százalékos növekedés mellett most már több mint százezer illegális határátlépést jegyeztek. Éppen ezért mi támogatjuk azt, hogy a szerződéses határvadász-jogviszonyt az általános jogrend részévé tegyük, annak ellenére, hogy a baloldal az illegális bevándorlást folyamatosan támogatta, azt viszont üdvözöljük, hogy a határvadászat intézményét most már a baloldal is támogatja.

A másik dolog, amire ki szeretnék térni, és amiről Gy. Németh Erzsébet képviselő asszony is beszélt, ez a gondoskodási sorrend. Képviselő asszony, szerintem itt valami félreértés van, és talán nem olvasta el részleteiben a törvényjavaslatot, ugyanis az világosan leírja, hogy a módosítás nem érinti a szociális szolgáltatások tartalmát, igénybevételének feltételeit; azok változatlanul fennállnak. Tehát az állami kötelezettség továbbra is fennáll. Ugyanis én kereszténydemokrataként viszont mélyen egyetértek azzal egyrészt, hogy az Alaptörvénybe is bekerült az egyén felelőssége, és hogy így a gondoskodási sorrenddel pedig hozzáigazítottuk a törvényeket az emberi természet alapvető törvényeihez. Ugyanis úgy gondolom, hogy mindenki, akinek van édesanyja és édesapja, meg vannak gyermekei, elsődleges felelősségként gondol arra, hogy ezeket a hozzátartozókat ellássa. És az államnak csak abban az esetben kell belépnie  és azt gondolom, hogy ezt minden jóérzésű ember így gondolja , hogy ha én ezt a felelősségemet nem tudom teljesíteni, mert nem tudom ellátni a saját gyermekeimet vagy a saját szüleimet, nagyszüleimet.

Tehát a szubszidiaritásnak az ilyen módon való megjelenése a törvényben, azt gondolom, hogy kifejezetten helyes, és valóban a régi szocialista-kommunista hagyománnyal szakít, éppen ezért mi ezt messzemenőkig támogatjuk; még egyszer hangsúlyozom, főként úgy, hogy az állami szerepvállalás nem változik ebben a kérdésben. Tehát összességében azt gondolom, hogy a szociálpolitikát valóban fel kell váltania a gondoskodáspolitikai szemléletnek, és valóban helyes, ha az egyén felelőssége ebben a kérdésben megjelenik.

A harmadik dolog, amire utalnék, hogy a törvényjavaslat a háziorvosi, tehát az egészségügyi törvényt is módosítaná abban a tekintetben, hogy a háziorvosi ügyelet ellátásához kapcsolódó szabályokat is módosítja. Ugye, ennek a lényege az, hogy most, az egészségügyi válsághelyzetben járványügyi készültségben az OMSZ láthat el háziorvosi ügyeleti ellátást, és a törvény úgy rendelkezik, hogy ez változzon meg, és hogy ha megszűnik a válsághelyzet vagy járványügyi készültség, az Országos Mentőszolgálat akkor is elláthasson ilyen tevékenységet.

Az teljesen világos, a gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy az ellátás színvonala, ahogy arra államtitkár úr is utalt az expozéban, ingadozó volt, illetve a kisebb önkormányzatok  aki beszél önkormányzati vezetőkkel, az pontosan tudhatja, hogy a kisebb önkormányzatok  számára kifejezetten nehézséget jelentett ezeknek a szolgáltatásoknak a biztosítása, és éppen ezért a színvonal is nagyon ingadozó volt. Sokszor az önkormányzat arra kényszerült, hogy azt bízza meg, aki ott náluk jelentkezett, nem pedig azt, aki a legjobb szolgáltatást tudta volna biztosítani.

Éppen ezért az, hogy az OMSZ át tudja venni a háziorvosi ügyeletet, kifejezetten előremutató javaslat, ezt mi támogatjuk, főként annak fényében, hogy most van egy próbaprojekt Hajdú-Bihar megyében, és az ottani tapasztalatok  ezt talán a megyében dolgozó képviselőtársaim meg tudják erősíteni  kifejezetten pozitívak. Azt látják, hogy az OMSZ magas színvonalon, jól tudja ezt a háziorvosi ügyeleti ellátást biztosítani.

Tehát összességében mi ezt a törvényjavaslatot támogatandónak tartjuk, ezért a KDNP frakciója ezt a végszavazáson támogatni is fogja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai