Készült: 2024.05.10.02:23:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  95-100. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:59


Felszólalások:   89-94   95-100   101-106      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a szerdai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Tilki Attila, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Mit tesz a Kormány az Ukrajnából Magyarországra menekültek megsegítéséért?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. TILKI ATTILA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elhúzódó orosz-ukrán háborúban a kritikus infrastruktúra részleges lerombolása miatt is az Ukrajnából Kárpátaljára, illetve a Kárpátaljáról hazánkba menekültek egyre nehezebb helyzetből érkeznek, láthatóan egyre nehezebb helyzetbe kerülnek.

Szomszédos országként a megtámadott fél felé töretlen a szolidaritásunk, aminek az oka részben az ott élő nagyszámú magyar kisebbség érdeke, részben pedig Ukrajna szuverenitáshoz és területi integritáshoz fűződő általános és jogos érdeke. Ennek jegyében támogatta a magyar kormány nevében Orbán Viktor miniszterelnök úr Ukrajna európai uniós tagjelöltté válását az Európai Tanácsban, továbbá szorgalmazta, hogy minél előbb induljanak meg a tárgyalások, amelyek a tényleges csatlakozás feltételeinek a megteremtését mozdítják elő.

Miközben Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akciója zajlik, jelenleg is az ukránok, a kárpátaljai magyarok megsegítésére határainkon túlra és határainkon innen egyaránt segélyszállítmányként nagy mennyiségben küldünk, küldtünk élelmiszereket, iparcikkeket. Most egyre több generátort küldünk a szomszédba, kötszert, gyógyszercsomagokat, hogy minél több segítséget megadhassunk az Ukrajnában és Kárpátalján rekedtek számára, azonban következetesen tartjuk magunkat ahhoz, hogy a háborúba nem küldünk fegyvereket, nem küldünk katonákat, és nem engedünk át fegyverszállítmányokat az ukrán-magyar határon. A magyarok érdeke a béke, mi mindig a béke pártján álltunk.

Az ukrajnai otthonaikat elhagyni kényszerülők, a mára már közel egymillió menekült számára is közvetlenül a háború kitörésétől kezdve segítséget nyújtunk: országszerte több tranzitszállást és segítségpontot alakítottunk ki, folyamatosan gondoskodunk a gyerekek iskolai-óvodai elhelyezéséről, a nyár során több száz gyermek számára biztosítottunk táborozási lehetőséget, valamint dolgozunk azon, hogy akik átmenetileg Magyarországon élnek, jövedelemhez jussanak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az elhangzottakra tekintettel kérdezem: a kormány milyen további intézkedéseket tervez tenni annak érdekében, hogy ez a biztonság a határokon belül biztosítva legyen számukra? Milyen lehetőségekkel segítik a menekültek számára a jövedelemszerzést? Az utolsó egy költői kérdés: milyen módon kívánják elérni azt, hogy az Ukrajnából ide menekülők egy támogató és barátságos országot és nemzetet lássanak bennünk? Várom válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Soltész Miklós államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt most is szeretném megköszönni önnek is személyesen, amit tett az elmúlt most már háromnegyed év során, mind pedig a határ menti térségben élőknek, az önkormányzatoknak, az önkénteseknek, a karitatív szervezeteknek, amit ott tettek; fantasztikus, megdöbbentő a munkájuk. Mindamellett pedig azért azt is el kell mondani, hogy vannak állandó dolgok ebben a most már több mint kilenc hónapban, és vannak változók.

Mi a változó? Mindenképp változik a menekülők létszáma: elérte az egymilliót azok száma, akik Magyarországra érkeztek, vagy Magyarországon keresztül más célországban keresnek menedéket. Az a szám is hatalmas nagy, hogy hányan kértek ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást: 181 500-an, tehát közel 200 ezren már éltek ezzel a lehetőséggel.

Mindenképp fontos, hogy mennyi mindenben segített a magyar nemzet, összefogva a szolidaritás jegyében. 855 ezer szolidaritási vasúti jegyet adtunk ki az elmúlt időszakban; határon túlra, tehát akár Kárpátaljára, akár pedig Kárpátalján túlra, Belső-Ukrajnába közel 3000 tonna élelmiszert, orvosi eszközt és egyéb segítséget nyújtottak karitatív szervezetek. Magyarországon belül pedig ebből az egymillió emberből, aki ideérkezett Magyarországra, közel 460 ezer embernek nyújtottak a karitatív szervezetek akár a határ menti segítségpontokon, akár pedig a BOK csarnokban segítséget, legyen az szállás, étkezés, gyógyellátás, tehát egészségügyi ellátás, vagy akár a szálláson keresztül még munkahelyteremtés is.

(16.10)

Mindemellett pedig nyáron is próbáltunk segíteni az itt lévő ukrán családoknak, 2500 ukrán gyermeknek, tehát nem magyar kárpátaljai gyermekeknek, hanem ukrán gyermekeknek segítettünk az elmúlt évben. Mindemellett pedig a Pénzügyminisztériumon keresztül 31 milliárd forint értékű támogatás érkezett Ukrajnába, nem akarom most fölsorolni, azokból a tételekből, amiket az előbb is mondtam.

Mindez a „Híd Kárpátaljáért” összefogás eredménye, és ez óriási nagy dolog, amelyben akár az önkormányzatok…  és itt engedje meg, hogy a térség több önkormányzatát fölsoroljam: Beregsurány és a beregsurányi túloldalon, a beregszászi oldalon is, Barabás, Lónya, Záhony és Tiszabecs azok a települések, amelyek kivették a részüket elsősorban. De ez nem azt jelenti, hogy akár a többi település, akár Magyarország bármely települése nem tett volna mindent meg azért, hogy segítsünk. Mindamellett pedig a „Híd Kárpátaljáért” program keretében mind az önkéntesek, mind a hat nagy karitatív szervezet, mind pedig az állami szervek megtették a közös munkájukat.

Állandó az is viszont, és ezt mondtuk, hogy fegyvert nem szállítunk, katonát nem szállítunk. Ennek köszönhető, hogy Kárpátalja a béke szigete, ennek köszönhető, hogy a Belső-Ukrajnából oda menekültek békességet találnak, és sokkal inkább nyugodtabban tudnak élni, mint Belső-Ukrajnában. Ami szintén nem változik, az az ellenzék álláspontja és az ellenzék viselkedése. Ha nem lett volna az a döntésünk 2010-ben, hogy megadjuk nekik, mármint a kárpátaljaiaknak is a kettős állampolgárságot, sokan nem menekülhettek volna, sokakat olyan háborúba rángattak volna bele, amely nem az ő háborújuk, és sokan ott pusztultak volna el.

Ez a mi politikánk, mármint az, hogy békét akarunk, békességet akarunk, a humanitárius segítséget megadjuk, de a háborúba minket ne rángassanak bele! Köszönöm mindannyiójuknak a munkáját. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae az államtitkári választ.

DR. TILKI ATTILA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Külön köszönöm államtitkár úrnak azt, hogy a végén megemlítette azt, hogy hány magyar fiatal férfi  magyar állampolgárságával élve  tudott itt maradni Magyarországon, és így kvázi megmentettük az életüket. Úgy gondolom, nagyon fontos dolog erről is beszélni, és külön köszönöm azt, hogy kiemelte azokat a településeket, amelyek közvetlenül határosak Kárpátaljával, mindegyik település a választókerületemben található, és azokat a településeket is, amelyek szomszédos települések, de tevékenyen részt vettek a segítségben.

Rendkívül büszke vagyok arra is, hogy itt most, akik a parlamentben ülnek kormánypárti oldalon, több képviselőtársammal, több kormányzati szereplővel személyesen találkoztam, hiszen önkéntesként is segítettek, és adománygyűjtést is koordináltak, ami abban az időben és most is nagyon fontos a nehéz helyzetben lévő kárpátaljai magyarok, a nehéz helyzetben lévő ukránok számára. Köszönöm szépen, válaszát elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   89-94   95-100   101-106      Ülésnap adatai