Készült: 2024.05.08.22:20:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

4. ülésnap (2022.05.16.),  87-88. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:43


Felszólalások:   85-86   87-88   89-90      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Sztojka Attila képviselő úr, a Fidesz képviselője: „371 csillag” címmel. Megadom a szót képviselő úrnak öt percben. Parancsoljon!

SZTOJKA ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Viharos időkben kell igazán a múltból tanulni. Mert igen, a múltból tanulni kell, éppen azért, hogy ne kövessünk el olyan hibákat, amelyek tragédiát okozhatnak, vagy amelyek az emberiség alapvető értékei ellen vannak.

1944. május 16-án ezen a napon Auschwitz-Birkenau cigánytáborában az SS-tisztek felsorakoztatták a roma embereket, köztük időseket, asszonyokat és gyermekeket, azért, hogy gázkamrába vigyék őket, elpusztítsák gyermekeiket, elvegyék a jövőjüket. De a cigányok szembeszálltak a nácikkal, fellázadtak: férfiak, nők, gyermekek kövekkel, botokkal, husángokkal, az ablakokból kitört üvegcserepekkel, mindennel, amiből csak lehetett, fegyvert készítettek, gyilkosaik ellen támadtak.

(17.50)

Ha cigányokról, romákról van szó, kevesen tartják azt számon, hogy nem csupán elszenvedői voltak az eseménynek, de a romákhoz kötődik ez a május 16-ai, a lágerben lehetetlennek tartott ellenállás is, amit ma a roma ifjúság és bátorság napjaként tartunk számon.

De miért gondolhatták azt, hogy ők szembeszállhatnak az SS-tisztekkel? Azért, mert hittek abban, hogy vannak olyan értékek, melyek mindenekfelett állnak. Bátrak voltak, mert kiálltak a család, a gyermekek és az élet védelméért. 371 gyermek született az auschwitzi cigány táborban, akiknek nem adatott meg, hogy életük kiteljesedjen, akiknek gyermekkorukban ért véget az életük, pedig lehettek volna orvosok, mérnökök, tanárok, szakmunkások, családanyák és családapák. Nem adatott meg részükre az élet kiteljesedése, mert voltak olyanok, akik feljogosítva érezték magukat arra, hogy mások élete felett rendelkezzenek.

Tisztelt Országgyűlés! Ma a mi feladatunk, hogy emlékezzünk; emlékezzünk és emlékeztessünk azokra az embertelen cselekedetekre, amelyek árnyéka a XX. századra vetítődik. A teljes képhez látni kell azt az utat is, amely a fajelmélet és a második világháború szörnyűséges helyzetéhez vezetett. Először etnicizálással, megbélyegzéssel kezdődött a folyamat, majd olyan törvények születtek, amelyek a vészkorszak eredményét hozták. A XX. század tragédiája ott kezdődött, amikor az alapvető értékektől elfordult. Mindig eszünkbe kell jusson, hogy egy nemzet nagyságát és jövőjét adja a család, a gyermek, a hit és az összetartozás ereje. Mert ezek azok, amelyek céljaiért május 16-án éjszaka családapák és családanyák erőt meríthettek, amivel életükért és valójában a nemzetük és az emberiség alapértékeiért, amit a Jóisten adott számukra, küzdöttek.

A mi közös feladatunk, hogy ezeket az értékeket minden körülmények között fenntartsuk. A mi feladatunk az, hogy egy olyan országot, nemzetet építsünk, amely az emberek kölcsönös tiszteletén alapszik. 2010 óta egyértelművé vált, hogy a magyar emberek nem kérnek a megosztottságból, a szembenállás helyett az egymás mellé állást választják. És az emberek most is egy olyan pártszövetségnek, a Fidesz-KDNP-pártszövetségének adtak bizalmat az ország vezetésére, amely nem a társadalmi különbségek keresésével foglalkozik, hanem azokkal az értékekkel, amelyek a nemzet egységét erősítik. Ezért is kell kiemelni a keresztény értékeken nyugvó nemzeti kormány határozott kiállását, amely zéró toleranciát hirdetett a rasszizmussal szemben.

2015. május 16-án került először megrendezésre a kormány által támogatott roma ifjúság és bátorság napjára emlékeztető rendezvénysorozat, a „371 csillag”. Azóta minden évben ezen a napon tartjuk azt a megemlékezést, amely méltó tiszteletet ad az áldozatoknak.

Tisztelt Országgyűlés! Viharos időben kell leginkább tanulni a múltból. Ezért is kezdeményezem, hogy az 1944. május 16-ai eseményekre emlékező napot, a roma ifjúság és bátorság napját az ENSZ nyilvánítsa nemzetközi emléknappá, emlékeztetve a család egységének, a gyermekek és jövőjük védelmének mindenekfelettiségére. Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:   85-86   87-88   89-90      Ülésnap adatai