Készült: 2024.05.20.22:55:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.), 36. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! A szomszédban zajló háború, valamint az annak nyomán elfogadott brüsszeli szankciós csomagok és az elmúlt hónapokban a szemünk előtt kibontakozó geopolitikai változások egy teljesen új világgazdasági és teljesen új geopolitikai realitást rajzolnak elénk.

Nem túlzás arról beszélnünk, hogy új korszak kezdődött a világban, és ennek az új korszaknak számos karaktere van. Az egyik jellemzője éppen az, hogy nagyon komoly energiaellátási nehézségekkel, energiahiánnyal, nyersanyaghiánnyal kell szembenéznünk. Korábban az energiaellátás kérdése olyan volt, mint maga a levegő: teljesen természetesnek vettük, mindig lehetett földgázt vásárolni, mindig lehetett kőolajat vásárolni, a piac alapvetően inkább kínálati volt, a kérdés csak az volt, hogy ki tud jobb árat elérni.

Mára a helyzet jelentős mértékben megváltozott: az energiabeszerzések során az ár másodlagos kérdéssé vált, az elsődleges kérdés ugyanis az, hogy vane mit megvásárolni. A piacon is általában van alma, ha éppen jön a termelő, ha nincs, akkor konkrétan nem lehet vásárolni. Így néz ki ma  kicsit ennél talán bonyolultabban, durván leegyszerűsítő volt ez a megközelítés  a nemzetközi energiapiac is: nincsenek mindig rendelkezésre álló energiahordozók, ezért az az ország, amelyik a saját maga által elhasznált energia nagyobb részét maga tudja előállítani, hatalmas versenyelőnybe, sőt biztonságba kerül, és az az ország is, amelynek hosszú távra szóló szerződései vannak az energiabeszerzésről, biztonságosabb helyzetben van, mint a többiek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szomszédban zajló háború kapcsán Magyarország álláspontját már többször világossá tettük, de azt is világossá tettük, hogy nekünk ebben a helyzetben az első számú feladatunk Magyarország békéjének és biztonságának a megőrzése. A biztonság megőrzésének azonban nemcsak fizikai aspektusa van, hanem van gazdasági és energiaellátási aspektusa is. Ennek nyomán Magyarország Kormánya az első öt brüsszeli szankciós csomagot minden további nélkül megszavazta. Sosem kezdeményeztünk vitát arról, hogy ezek a csomagok kinek fájnak jobban, azoknak, akik ezeket a csomagokat életbe léptették, vagy annak, akivel szemben azt életbe léptették, mert háború idején nincs itt az ideje az okoskodásnak.

De azt világossá tettük, hogy azt nem fogjuk hagyni, hogy a háború árát bárki a magyar emberekkel fizettesse meg, hiszen a magyar emberek nem felelősek ezért a háborúért, a magyar emberek nem akarták és nem is akarják ezt a háborút itt a szomszédban.

(14.40)

Világossá tettük, hogy ennek nyomán Magyarország energiaellátásának biztonságát, valamint a rezsicsökkentés eredményeit nem vagyunk hajlandók kockára tenni.

Magyarország földgázellátása nem azért függ 85 százalékban Oroszországtól és a kőolajellátásunk nem azért függ 65 százalékban Oroszországtól, mert ezt mi saját magunk választottuk volna, hogy így legyen. Ugyanis az energiaellátás nem filozófiai kérdés, filozófiailag nem lehet fűteni, filozófiailag nem lehet főzni, hanem az egy fizikai kérdés: vagy van energiahordozó, vagy nincs. Ahhoz, hogy legyen energiahordozó, kell szállítási útvonal is, ezt pedig a történelem és az elmúlt évtizedek infrastrukturális fejlesztései Magyarország vonatkozásában kijelölték. Éppen ezért világossá tettük, hogy Magyarország csak olyan esetben hajlandó a kőolajszállításokat embargó alá vonni, ha azok alól a csővezetékes szállítás kivételt képez. És ha ez a kivétel megvan  márpedig meglett, bár mindenki próbált ránk nyomást gyakorolni határon túlról és itthonról is, hogy adjuk fel ezt az álláspontunkat , így biztosítani tudjuk azt, hogy Magyarország energiaellátása biztonságban lesz az elkövetkezendő időszakban. És nemcsak az energiaellátásunk lesz biztonságban, hanem a rezsicsökkentés eredményeit is meg tudjuk őrizni.

Ha nem tudtuk volna kiharcolni a csővezetékes kőolajszállításra vonatkozó kivételt, akkor azonnal 55-60 százalékkal nőttek volna az üzemanyagárak Magyarországon, ráadásul a rezsicsökkentés eredményei is veszélybe kerültek volna. Ezt nem hagytuk, megküzdöttünk az igazunkért. Az elkövetkezendő időszakban is így lesz, és azt már most szeretnénk világossá tenni: Magyarország semmilyen szankciót nem fog támogatni, ha az a Magyarországra irányuló földgázszállításokat fogja veszélyeztetni. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai