Készült: 2024.05.08.22:42:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  319-320. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:   317-318   319-320   321-322      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A következő napirend utáni felszólalónk Földi Judit képviselő asszony, a DK képviselőcsoportjából. Öt percben öné a szó, parancsoljon!

FÖLDI JUDIT (DK): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy kell élnünk a jelenben, hogy gyermekeink és az ő gyermekeik, majd késői leszármazottaik is megélhessenek e bolygón. Magyarország Alaptörvénye is tartalmazza, hogy felelősséget kell viselnünk utódainkért, ezért anyagi, szellemi és természeti erőforrásaink gondos használatával védelmezzük az utánunk jövő nemzedékek életfeltételeit. A fenntartható fejlődés az önmegtartóztatásra, a zöldtechnológiák alkalmazására, a közvetlen környezet védelmére épül. Minden, a környezetvédelemre és fenntartható fejlődésre költött forint hosszabb és jobb minőségű életben, fenntartható gazdasági növekedésben, biztonságosabb környezetben fog megtérülni. Az Orbán-rezsim az elmúlt években vétkes felelőtlenséggel háttérbe szorította a környezetvédelmet, megszüntette az önálló környezetvédelmi tárcát.

Ma már egyre inkább beépült a köztudatba az energiatakarékos izzók, mozgásérzékelők, újrahasznosított papír használata és a szelektív hulladékgyűjtés, ez azonban nem elég a környezet védelme, a fenntartható fejlődés érdekében, ennél sokkal többre van szükség, példamutatásban az államnak, a helyi önkormányzatoknak kellene élen járni. Az Orbán-kormány hozzáállását jól mutatja a 2023. évi törvénymódosítása. Az egészséges környezethez való jog nem rendelhető alá gazdasági érdekeknek.

Azt is tudjuk, hogy a fenntartható fejlődés érdekében nagyon sok pénzre van szükség, amelyet a végletekig kivéreztetett önkormányzatok saját forrásból nem tudnak finanszírozni. Székesfehérváron is vannak jó irányba mutató jelek, például a középületek energetikai korszerűsítése, napelemek telepítése középületekre vagy a közvilágítás korszerűsítése, ez azonban nem elég. A város fenntartható energia és klíma akcióterve nagyon sok megvalósítandó feladatot tartalmaz, egy tanulmány alapján azonban a tervezők főként az Unió elvárásainak tettek eleget a stratégia megalkotásával, így aztán azok tényleges végrehajtása is kétséges.

Milyen lehetőségei vannak Székesfehérvárnak ezen az úton? Székesfehérvár jelenleg nem rendelkezik biogázerőművel, holott az állattenyésztésből, a városi hulladéklerakóból és a szennyvíziszapból hatalmas mennyiségű biogáz lenne kinyerhető. Pécs példája jól mutatja, hogy ez egy megtérülő beruházás, ott ugyanis 2013 óta teljes egészében megújuló forrásból származik a távhő, a távfűtés hőenergiája. A Székesfehérváron jelenleg alkalmazott matricás rendszer helyett valamennyi zöldhulladékot korlátozás nélkül begyűjthetné a város, ezzel megszűnne a jelenleg a családi házas övezetben, illetve a külterületen még előforduló hulladékégetés problémája. A város akcióterve ugyan tartalmazza, hogy 2030-ig 3 milliárd forint tervezett költséggel megépül egy biogázerőmű, de tudjuk, hogy az akciótervben leírtak egy része sosem fog megvalósulni. Helyette majd épül egy stadion vagy egy új csarnok? Nagyon fontos a városi zöldfelületek növelése kiemelten a belvárosi részeken. Az akcióterv tartalmazza azt is, hogy új park kialakítására a jelenlegi buszpályaudvar áthelyezésével kiváló lehetőség nyílik, ezt a beruházást azonban a kormány a tavaly júliusi döntésével leállította. Így park sem lesz.

A háztartások nagyon sok hulladékot termelnek, és sajnos évről évre többet. Olyan tájékoztató anyagra van szükség, amely megtanítja az embereket arra, hogyan lehet a hulladékot csökkenteni. A háztartások is pénzt takarítanak meg, ha vásárlásaikat a tényleges igényekhez, fogyasztáshoz igazítják. Ehhez hatékony propagandára van szükség, a Rogán-féle propagandaminisztériumnak erre kellene költenie az adófizetők milliárdjait. Meg kell tanítani az embereket a helyes szelektív gyűjtésre, tudatosítani kell bennük, hogy a hulladék válogatása milyen embert próbáló feladat. Erősíteni kell a szelektív gyűjtést, amelyhez széles körben biztosítani kell a gyűjtőeszközöket és a zsákokat.

A városnak hatékonyan kellene lobbiznia annak érdekében, hogy a buszállomány megújítása minél gyorsabban megtörténjen  tudjuk, hogy ehhez elsősorban uniós források szükségesek , hiszen Orbán Viktor 2020-ban azt mondta, hogy 2022-től csak elektromos buszok forgalomba állítását fogjuk megengedni.

A Dobrev Klára vezette árnyékkormány országos lakásfelújítási programot tart szükségesnek, amelyből a székesfehérvári lakások is részesülhetnének. Ez közös érdek klímavédelmi szempontból, hiszen a felújított lakások fenntarthatóbbak, közös érdek megélhetési szempontból, hiszen érdemben csökkenne a lakások rezsije. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a DK soraiban.)

(22.00)




Felszólalások:   317-318   319-320   321-322      Ülésnap adatai