Készült: 2024.05.08.07:45:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  253-256. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:   249-252   253-256   257-260      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Fónagy államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Berki Sándor, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Meddig várakoztatja még a kormány a sárlavina miatt otthonaikat elvesztett recski családokat?” címmel. Berki Sándor képviselő urat illeti a szó.

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. (Rétvári Bence felé fordulva:) Valószínűleg az államtitkár úr fog válaszolni, ezért úgy kezdeném a mondandómat, hogy tisztelt államtitkár úr (Vitályos Eszter felé fordulva:) vagy államtitkár asszony  nem tudom, ki fog válaszolni. A történet röviden: a recski Hunyadi utca fölötti hegygerincre egy földsáncot hánytak, aminek az lett az eredménye, hogy a júniusi esőzések során kétszer is sárlavina öntötte el az utca vályogházait, családok váltak otthontalanná. Az országos felháborodást érzékelve a kormány segítséget, kártalanítást ígért. Amikor azonban a botrány elült, hirtelen elfelejtették a saját ígéretüket. Ismerős? Átélhette ezt már mindenki, akinek korábban névre szóló nyugdíjszámlát, ingyenes felsőoktatást, velencei-tavi vízpótlást vagy pedagóguspálya-modellt ígért a kormánypárt.

A kormány  szóban  500 millió forintot különített el a kárt szenvedettek lakhatásának végleges megoldása érdekében. A károsodott házak felmérésével, az ott élők elhelyezésével az MR Közösségi Lakásalapot bízták meg. A lakásalap elkészítette a felmérést, az anyagot megküldte a Belügyminisztériumnak, ahol az eredményt azóta is titkolják. A több károsult családot is képviselő ügyvéd szerette volna megismerni a jelentés tartalmát, de azt sem az MR Közösségi Lakásalap, sem a Belügyminisztérium nem tette hozzáférhetővé. A pénz kifizetésének, az érdemi segítségnek pedig máig semmi nyoma.

A kérdésem az lenne, hogy az ön kormánya tönkrement embereket tart bizonytalanságban, a kár megtörtént, a pénz pedig, ha hihetünk a kormánynak, rendelkezésre áll. Kérem, szíveskedjék tehát tájékoztatni: meddig kívánnak még visszaélni a hatalmi helyzetükkel és a károsultak türelmével? Megkaphatjáke végre az érintettek a kártalanítást, vagy netán elhúzzák az ügyet egészen tavaszig, hogy majd a választási kampányban politikai adományként használhassák fel a kártalanítást? Köszönöm a választ.

ELNÖK: Köszönöm, Berki Sándor képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Amint azt ön is tudja, itt a villámárvíz után a hatóságok rögtön az emberek segítségére siettek, hat gépjárműfecskendővel, 23 fővel indultak meg a katasztrófavédők, a tűzoltók, hogy segítsenek a bajbajutottaknak kétezer homokzsákkal, 17 ingatlanból 48 főt menekítettek ki, gondoskodtak az ő ellátásukról, bár a többség rokonoknál szállást tudott találni magának. Utána az ingatlanok felmérése következik mint feladat, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a Heves Vármegyei Kormányhivatal és az MR Lakásalap vesz ebben részt. Itt már júliusban elkezdték a közös helyszíni bejárást Recsken, minden érintett ingatlannak az állapotát felmérik. Ez fontos, hiszen nyilván amelyik ingatlan lakható állapotú, ott nincs szükség új ingatlannak a biztosítására, amelyik lakhatatlanná válik, ott viszont gondoskodni kell a korábban ott lakók elhelyezéséről, méltó lakhatásáról. Éppen ezért egyéni helyzetfelmérés alapján fog megtörténni mindenki helyzetének a rendezése.

Ahogy ön is utalt rá, a Magyar Közlönyben már megjelent a támogatási keretösszeg, 500 millió forintot különített el a kormány erre a célra, és ez a Magyar Közlöny 102. számában jelent meg, tehát hetek óta mindenki számára megismerhető, hogy ebből kell megoldani a részletes helyzetfelmérést is és utána pedig a lakhatásnak a megoldását. Itt nyilván azt is nézik, hogy mi az, amit a villámárvíz okozott, mi az, ami esetleg már korábban is hiba volt az épületekben. Szociális diagnózist is felállítanak minden egyes esetben, részletes műszaki felmérést végeznek. Akinek az esetében indokolt lesz az állami segítség, az ezek után azt meg fogja kapni, akinél meg nem indokolt, az meg hála istennek egy olyan házba tud beköltözni, amelynek a műszaki állapota kielégítő. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   249-252   253-256   257-260      Ülésnap adatai