Készült: 2024.05.08.07:49:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.),  213-220. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:   213   213-220   221-230      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök Úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az LMP frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most az LMP-frakció soron következő kérdése következik. Csárdi Antal, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az energiaügyi miniszter úrnak: „Mit gondol erről, Miniszter Úr?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonyt kérte, jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kéri a választ. (Csárdi Antal: Igen, elfogadom, köszönöm.) Akkor öné a szó, Csárdi Antal képviselő úr.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Már egyértelműen bizonyítható, hogy Magyarországot nem a Fidesz-KDNP kormányozza. Nem tudom máshogy értelmezni azt a múlt héten megjelent rendeletet, ami úgy szól  és most idézem -: Vészhelyzet ideje alatt a környezetvédelmi hatóság az ügyféllel a jogsértés megszüntetése érdekében határozathozatal helyett környezetvédelmi hatósági szerződést köthet. Ez azt jelenti, hogy ezt a céget, amelyik a környezetszennyezést elkövette, nem lehet megbírságolni, és az is jól látszik, hogy ez biztosan valamelyik multinacionális cég irodájában lett megírva. Ezt egyrészt a minősége, másrészt a tartalma is egyértelművé teszi.

Azt gondolom, hogy ez borzalmas, főleg abban az esetben, hogyha ez egy folyamat első lépése. Ma Magyarországon az akkumulátorgyártó cégek döbbenetes mértékű megjelenése okán hihetetlen nagy a kockázata annak, hogy ezek a cégek, amelyek ontják magukból a veszélyes hulladékokat, el fogják árasztani hazánkat veszélyes hulladékkal. Azt látjuk, hogy ez a mérték, amivel ők szennyezik a környezetünket, azt eredményezi, hogy a következő generációknak valóban érdemben szembe kell nézniük azzal a kérdéssel, hogy tényleg lítiummal vagy bármilyen más veszélyes anyaggal szennyezett vizet kelle inniuk.

Én azt gondolom, hogy egyértelmű választ várunk a minisztériumtól, a kormányzattól arra vonatkozóan, hogy meddig kívánják még támogatni a szennyező multinacionális vállalatokat az itt élő állampolgárok kárára. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Csárdi Antal képviselő úr. Megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az ön felszólalásában említett szabály, ahogy egyébként ma már azt hallhattuk, a kormány szándékai szerint csak már a működő kohászati üzemekre alkalmazható, tehát azt mindenféle szempontból szeretném kiemelni, hogy akkumulátorgyárakra nem alkalmazható.

Ebben az esetben, ha az ember belegondol, akkor egészen biztosan ki lehet következtetni, hogy itt alapvetően a Dunaferről van szó. Egy olyan vállalatról van szó, amelyet 2004-ben privatizáltak, és az a helyzet, hogy nagyon nehéz helyzetbe került ez a cég az energiaválság miatt, és ennek a megmentésén dolgozik a kormány.

(19.40)

Mégpedig egy olyan vállalatról beszélünk, ahol egyébként közvetlenül 4500 ember dolgozik, ez 4500 család, közvetve pedig 15 ezer emberről tudunk beszélni. Tehát ez egy hihetetlen szám, azt gondolom, hogy mindannyiunk számára egy kulcskérdés, és talán egyetérthetünk abban, hogy a Dunaferr megmentése egy fontos és mindenféle szempontból kiemelkedő célkitűzés kell hogy legyen. Ugye, itt ebben az esetben azért azt is ki kell emelni, hogy azon is dolgozik a cég, hogy a szén-dioxid-mentesítést próbálják előtérbe helyezni, és alapvetően egy zöldacéltermelést kialakítani, ezzel pedig azt tudjuk mondani, hogy a régió országai, Csehország, Románia, Lengyelország és Magyarország nemcsak Európában, hanem globálisan is meghatározó szereplői lehetnek a világ zöldacéltermelésének. Azt gondolom, hogy ez mind-mind olyan üzenet, amellyel az LMP frakciója is egyet kell hogy értsen. Bízom benne, hogy képviselő úr meg fog ebben engem erősíteni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Koncz Zsófia államtitkár asszony. Viszonválaszra megadom a szót Csárdi Antal képviselő úrnak.

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Asszony! Mondja meg nekem, hogy hol jelennek meg az ön által elmondottak bármilyen módon ebben a kormányrendeletben, merthogy nem ez van leírva, amit államtitkár asszony mond, az ténykérdés.

A másik kérdésem pedig az, államtitkár asszony, mondja meg nekem, hogy „a szennyező fizet” elve hol érvényesül ebben, illetve általában a magyar környezetvédelmi hatósági eljárásokban. Merthogy ez sem jelenik meg, az biztos. Vegyünk egy példát: a SungEel, amelyik akkumulátorhulladékokat kezel és kellene mentesítenie, gyakorlatilag 2,8 milliárd forint támogatást kapott. Ehhez képest a technológiai robbanások után, a számtalan szabálysértés után mintegy 100 millió forintos bírságot kellett kifizetniük. Ez az állami támogatás 3,6 százaléka. Tisztelt Államtitkár Asszony! A legnagyobb probléma ott van, hogy ezt a kormányt nem politikusok vezetik, hanem multinacionális cégek vezetői. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. A viszonválasz megilleti Koncz Zsófia államtitkár asszonyt is.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Hát, ez elég rosszul hangzik, amit itt a végén mondott, képviselő úr. (Csárdi Antal: Valóban!) Nem, mert ez alapvetően ismét csak a tényeknek a ferdítése, nem tudom, valamilyen módon most erre az útra tévedtek. Mindenesetre a rendelettel, kormányrendelettel kapcsolatban annyit szeretnék kiemelni, hogy ez az előterjesztés indoklásában szerepel, illetve a további pontosítás pedig hamarosan meg fog jelenni a Magyar Közlönyben, tehát ebben meg tudom önt erősíteni.

Egyébként abban is meg tudom erősíteni, hogy mi elkötelezettek vagyunk abban, hogy mielőbb átálljunk a körforgásos gazdaságra, ahogy ön is elmondta, tehát hiszünk „a szennyező fizet” elvében, és abban vagyunk, hogy a klímapolitikai, környezetvédelmi céljainkat el tudjuk érni, miközben a gazdaság is fejlődik, és megvédjük a munkahelyeket. Hát, ezen dolgozunk, azt gondolom, az elmúlt 13 évben, és ezt kívánjuk tenni a jövőben is. Kérem ebben a támogatását. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   213   213-220   221-230      Ülésnap adatai