Készült: 2024.05.11.20:03:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2022.06.21.),  35,37-42. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 0:04
11:07


Felszólalások:   31-36   35,37-42   43-75      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Dunai Mónika képviselő asszony, a Fidesz képviselője: „Aktuális ügyeink” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Hölgyek, Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy körülnézünk, mindenki láthatja, hogy az elmúlt néhány évben alaposan, gyökeresen megváltozott a világ.

Hatalmas veszteségeket okozott a koronavírus-járvány, kitört az ukrajnai háború. Ennek az elhúzódó háborúnak és a ráadott brüsszeli válasznak, a kamikaze módon bevezetett energiaszankcióknak egyenes következménye az, hogy gazdasági világválság bontakozik ki a szemünk előtt. Új folyamatok vannak kialakulóban a világgazdaságban és a világpolitikában.

Magyarország válasza az új helyzetre az önvédelem. Továbbra is a nemzeti érdek a legfontosabb számunkra. A nemzeti érdek pedig nem más, mint a biztonságunk védelme, legyen szó fizikai, gazdasági vagy energiaellátási biztonságunkról vagy a családok és az otthonok védelméről.

Háborús infláció van, háborús gazdasági válság fenyeget, tisztelt képviselőtársaim. Békére van szükség. Mert ha véget ér a háború, majd akkor nem lesz infláció. Egészen addig, amíg az EU a háborús helyzetet finanszírozza, az infláció mindvégig növekedni fog. A háború gazdasági hatásaként hatalmas infláció van Európában és a világon. Drasztikusan emelkedtek az energiaárak, a termékek ára is nőtt, részben a brüsszeli szankciók eredményeként.

Jelenleg a magyar kormány az egyetlen egész Európában, amely nem szankcióról és háborúról beszél, hanem arról, hogy békére van szükség. A kormány és a Fidesz-KDNP legfontosabb célja, hogy Magyarország maradjon ki a háborúból, és ne a magyar emberek fizessék meg a háború árát.

Most a legfontosabb feladat Magyarország békéjének és biztonságának megőrzése, valamint az ország energiaellátásának biztosítása és a rezsicsökkentés védelme. Az elhúzódó háborús helyzetben is megvédjük az ország biztonságát. Megvédjük a rezsicsökkentést, megvédjük a munkahelyeket, a nyugdíjakat, a családokat.

Látjuk, hogy a baloldalnak is határozott véleménye van a rezsiárakkal és az energiapolitikával kapcsolatban: a mienkével éppen ellentétes. A baloldalon úgy képzelik el a rezsicsökkentést, hogy kevesebb vizet kell használni, kevesebbet kell fürödni, hogy így spóroljanak a magyarok a rezsin. A rezsicsökkentést a baloldali kormány bizony eltörölné.

Nem új keletű mondatok ezek, tisztelt képviselőtársaim. Emlékezhetünk még a baloldal korábbi ötleteire, mondataira a rezsicsökkentéssel kapcsolatban, amelyek így hangoztak: „Micsoda ostobaság volt annak idején így rezsit csökkenteni. Lehet rezsit csökkenteni, hogyne lehetne: kevesebb vizet kell használni, kevesebb áramot kell használni, kevesebb gázt kell használni.”

Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyanezt az álláspontot képviseli a magyar baloldal az üzemanyagárakkal kapcsolatban is, amikor azt javasolják megoldásként, hogy az emberek cseréljék kisebb autóra a jelenlegit. A baloldal vezetése most is azon dolgozik, hogyan lehet megadóztatni a magyar embereket, a magyar családokat. Olvashattuk, hogy újabb sarcok kivetésén dolgozhat a főváros baloldali vezetése is, és ismét az autósok kerültek Karácsony Gergelyék célkeresztjébe.

Egymást követték a napokban azok a nyilatkozatok, amelyekben a közlekedést korlátozó intézkedésekről beszélnek Karácsony Gergely főpolgármester helyettesei. Néhány napja a Momentum színeiben főpolgármester-helyettes, Kerpel-Fronius Gábor az ATV műsorában a dugódíj bevezetését vetette fel.

Mi és a kormány továbbra sem támogatjuk a dugódíjat. Hiszen nem kell anyagilag ellehetetleníteni azokat, akik autóval járnak, ha már a főváros úgyis minden eszközzel, minden úton és minden módon ellehetetleníteni igyekszik őket.

(10.30)

A polgári kormány, a baloldal felháborító kijelentéseivel és megoldási javaslataival ellentétben, szavak helyett tettekkel, adóemelés és adókivetés helyett árstoppal védi meg a magyar embereket, a magyar családokat. Ilyen intézkedések például a rezsicsökkentés, a lakossági kamatstop, az üzemanyagár- és az élelmiszerárstop. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Mi elkötelezettek vagyunk, hogy továbbra is megvédjük a magyar gazdaságot, az eddig elért eredményeket, a magyar családokat. Arra kérjük a baloldalt, hogy ők is tegyék ezt…

ELNÖK: Köszönöm szépen…

DUNAI MÓNIKA (Fidesz): …és ne brüsszeli elvtársaikat másolják folyamatosan, hiszen önök (Az elnök csenget.), tisztelt képviselőtársaim, valószínűleg bort isznak és vizet prédikálnak, nem hiszem, hogy önök mosás helyett áttértek a ruha szellőztetésére. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: A kormány nevében Koncz Zsófia államtitkár asszonynak adom meg a szót.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A kormány számára a legfontosabb Magyarország békéjének, biztonságának megőrzése, a családok védelme, az energiaellátás fenntartása és a rezsicsökkentés megőrzése. A kormány már 2013 óta következetesen kiáll a rezsicsökkentés mellett, és ennek köszönhetően az Európai Unión belül ma Magyarországon a legalacsonyabbak az energiaárak. Ez óriási eredmény; a legutóbbi uniós csúcson is sikerült megvédeni a rezsicsökkentést.

Mi úgy gondoljuk és abban hiszünk, hogy az emberek ne fizessék meg a háború árát, és éppen ezért volt hatalmas eredmény az, hogy sikerült megállítani az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, amely betiltotta volna az Oroszországból származó olaj használatát Magyarországon.

A kormány rezsivédelmi intézkedései továbbra sem engedik azt, hogy az elszabadult európai áram- és gázárak megjelenjenek a hazai lakossági tarifákban. A távhő, a gáz és az áram ára átlagosan 23 százalékkal csökkent. 2013 óta a rezsicsökkentés eredményeként 2021 augusztusában körülbelül 2600 milliárd forint maradt az embereknél, a magyar családoknál. A háború és a brüsszeli szankciók az egekbe emelték az energiaárakat, ez pedig szinte valamennyi termékre kihatással van.

A kormánynak ebben a rendkívüli helyzetben rendkívüli döntéseket kellett hoznia, és az árak emelkedése ellen bevezette a négy stop politikáját, ez a rezsistop, az üzemanyagárstop, a kamatstop és az élelmiszerárstop. Nagyon jó hír, hogy a múlt héten az is bejelentésre került, hogy a benzinárstop és az élelmiszerárstop október 1-jéig, a hitelmoratórium és a kamatstop pedig december 31-éig meghosszabbításra kerül. Ezen intézkedések nélkül a magyar infláció valószínűleg 5-6 százalékkal lenne magasabb, így pedig a visegrádi négyek közül Magyarországon ma a legalacsonyabb.

Amennyiben megszűnnének a hatóságilag rögzített rezsiárak, akkor az áram ára több mint a 3-szorosára, a földgáz ára az 5,5-szeresére emelkedne, így összesen 4,5-szeres rezsiemelkedéshez vezetne egy átlagos magyar családnál. Egy ilyen helyzetben a piaci logikával szemben a családok védelmét kell előnyben részesíteni. A kormány célja tehát nem változott, továbbra is megvédi a magyar családokat és megőrzi Magyarország stabilitását.

Az elhúzódó háború és az energiaválság újabb világgazdasági válság veszélyével fenyeget, a kormány ezért olyan költségvetést állított össze, amelynek köszönhetően megvédjük a rezsicsökkentést, a magyar emberek biztonságát, és a biztonságos növekedési pályát megtartjuk. Éppen ezért Rezsivédelmi Alapot és Honvédelmi Alapot hoztunk létre. A Rezsivédelmi Alap célja a drasztikus és kiszámíthatatlan világpiaci energiaár-emelkedés hatásainak mérséklése, a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzése, ezáltal a családok anyagi biztonságának és energiaellátásának biztosítása.

Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy Magyarországon van a legolcsóbb üzemanyag ma Európán belül, és a benzinárstopnak köszönhetően, mivel folyamatosan emelkednek az árak, egy 50 literes tankolással számolva már 16 ezer forintot is meg tudunk takarítani. Azt gondolom, ez óriási eredmény, amely egyértelműen a magyar lakosságot és a magyar családokat védi. Európán belül már van olyan hely, ahol a 800-900 forintot is eléri az üzemanyag ára, sőt Norvégián belül 1000 forint felett is van.

A mikrocégek a korábbi időszakban is a középpontban voltak, és ez a jövőben is hasonló marad. Éppen ezért mintegy százezer kisvállalkozó számára továbbra is biztosítjuk a rezsicsökkentés eredményeit, tehát ez azt jelenti, hogy ugyanazon a kedvezményes áron fogják kapni az energiát, legyen szó akár villamos energiáról, akár gázról. Ennek az intézkedésnek mindenképpen pozitív hatása lesz a kis cégek működésére. A támogatással a kormány célja az, hogy a kisebb vállalkozások talpon maradhassanak, és ne kerüljön veszélybe tulajdonosaik és családjaik megélhetése. A munkahelyek védelme természetesen a járványhelyzet alatt is kiemelkedő prioritást foglalt el a magyar kormány számára.

Magyarország energiaellátásának biztonságát nem vagyunk hajlandóak feladni, és a kormány kiemelt célja a lakosság energiaellátásának biztosítása és a lakossági rezsicsökkentés fenntartása. Ezúton is köszönjük szépen képviselő asszony támogatását (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), és köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   31-36   35,37-42   43-75      Ülésnap adatai