Készült: 2024.05.12.12:02:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

62. ülésnap (2023.05.02.),  152-161. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:07


Felszólalások:   152   152-161   162-169      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen a miniszterhelyettes asszony válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Brenner Koloman és Lukács László György, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Jobbik frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így a miniszterelnök úrnak távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Mit gondol erről, Miniszter Úr?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszter úrtól kéri a választ.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Elfogadom a helyettes válaszadót, elnök úr, köszönöm szépen.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr, parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jelzem, hogy ez a felszólalás nem mentő- és nem mentőszolgálat-ellenes felszólalás, mindannyian tisztelettel adózunk az előtt a munka előtt, amit a járvány időszakában vagy most, a háziorvosi ügyeleti átalakítás tekintetében is végeznek, viszont amellett, hogy aggódunk a mentődolgozókért és a betegekért, fontos, hogy mi, a közvéleményt formáló és a közvélemény előtt megnyilvánuló politikusok azért mégis beszéljünk olyan témákról, amelyek problémaként merülnek fel.

Az utóbbi napokban, hetekben a kiérkezési ügy, a budaörsi sajnálatos eset borzolta a kedélyeket. Az egyikben egy régebbi ügyről van szó, talán több mint egyéves, amelyben a család azt állítja, hogy olyan későn érkezett a mentő hozzájuk, hogy a hozzátartozójuk lényegében elvérzett a kórházba szállítás során. Ebben az esetben bírósági eljárásra vár és döntésre vár majd az ügy, hogy valójában ki hibázott. De van egy frissebb eset is, amelyben egy orvos osztotta meg azt a véleményét, miszerint az ő hozzátartozójához is késlekedve ért ki a mentőszolgálat.

Kívülállóként nyilvánvalóan nagyon nehéz ebben dönteni, és azt sem várhatjuk, hogy mindig egy bírósági eljárás, egy hosszú bírósági eljárás során lássuk meg, hogy valójában mik is voltak az okok, illetve indokok. Éppen ezért merül fel, és ezért kell megkérdezni a kormányzatot, hogy láte lehetőséget arra, illetve vane annak lehetősége, hogy olyan országos szervezet jöjjön létre, vagy legyen olyan szerv, amely a mentőszolgálat munkavégzésének a feltételeit, az ott végzett munkának a minőségét objektíven meg tudja ítélni, hogy az ne csak a szervezetrendszeren belüli folyamat és döntéshozatali pont legyen, hiszen rendszeresen vitában, illetve ellentmondásban állnak a hozzátartozókkal, illetve más szervezetekkel, hanem legyen olyan, aki ebből objektíven le tudja vonni a következtetéseket pontosan azért, tisztelt államtitkár úr, hogy ezzel is védjük a mentődolgozókat, és segítsünk ezekben az ügyekben a döntésben.

Tehát vane arra szándéka a kormánynak, hogy létrehozzon egy ilyen szervezetet, láte lehetőséget arra, hogy a mentőszolgálat fölötti szakmai gyakorlatot egy független szervezet tegye, és ha igen, ez milyen formában valósulhat meg? Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, mindnyájan elismeréssel beszélhetünk a magyar mentőszolgálatnak a tevékenységéről. Nem minden országban evidencia az, hogy egy országos és állami mentőszolgálat van, van, ahol állami és privát szereplők egyaránt részt vesznek a mentésben, nagyon sok ország van, ahol nincs egységes, országos mentőszolgálat. Nálunk az van, hogy egy telefonszámot lehet hívni, országos rendszer van, ez ennyire digitálisan nyomon követett; ez kevés országban mondható el, legalábbis az országok egy jó részében biztos nem mondható el, még akár Európában sem.

Ha megnézzük, hogy a kormányzásunk kezdetén mennyi volt a mentésre fordítható összeg a magyar költségvetésben, azt láthatjuk, hogy 27 milliárd forint volt. Ha megnézi valaki az idei évi költségvetést, akkor ezzel a 27 milliárd forinttal szemben 65 milliárd forint most már az, amit mentésre, az Országos Mentőszolgálatra fordíthatunk. És ha megnézte valaki, hogy bő tíz éve mennyi volt a mentőautók átlagéletkora, azt látta, hogy jóval több mint nyolc, inkább nyolc és fél év volt a mentőautók átlagéletkora, az utóbbi években pedig ez öt év körül, valamivel több mint öt év körül mozgott. Tehát hála istennek megújult a mentőszolgálatnak a gépparkja, megújult a telefonos rendszere is, ma már minden hívás rögzített, minden hívás utánkövethető, minden esetben meg lehet nézni utólag, hogy mit mondtak azok, akik betelefonáltak a mentőszolgálathoz a 112-es számon, helyesen döntötte a diszpécser, tudotte ott segítséget nyújtani, kellő időben indulte el a mentőautó, kellő időben érkezette meg; ez szerintem nagyon fontos, és garancia mindenki számára, hogy másodpercre pontosan, szavakra pontosan minden helyzet rekonstruálható, és ezt a próbát a mentőszolgálat ki is állja. Abban az esetben, amelyet ön említett, olyan esetről volt szó, amikor nem a központi telefonszámot hívta valaki, hanem egy másik telefonszámot, ez időveszteség.

Mindenkit arra kérünk, hogy a központi 112-es telefonszámot hívja, ne más módon próbáljon a mentőkkel kapcsolatba kerülni, mert ilyen esetben minden időveszteség számít, ezért a 112-t kell hívni, és az ottani telefonokkal kapcsolatban, azt hiszem, a legmagasabb fokú minőségirányítási rendszer van, és hát az egészségügy rendszerében számtalan betegjogi és finanszírozási ellenőrzési rendszer már most is be van iktatva. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen. Én továbbra is azt javaslom, hogy legyen létrehozva egy, a szervezetrendszeren belüli ellenőrző, illetve felügyeleti szerv, és ezt továbbra is támogatjuk, és javasoljuk a kormánynak. De van egy megoldási javaslat, amelyet a mentők gondjával és a mentődolgozók gondjaival kapcsolatban a szakma is rendszeresen felhoz, ez pedig az ő bérezésük. Világosan látszik, és ebben a Jobbik-Konzervatívok is eltökélt, hogy normális bérre van szükség, normális Magyarországra van szükség. A bérrendezés azért is fontos, mert ezzel lehet őket a munkahelyükön megtartani, ezzel lehet motiválni, és ezzel lehet elérni, hogy jobb munkakörülmények között dolgozzanak.

Mi azt szeretnénk, hogy ez a bérfelzárkózás az Európai Unión belül jöjjön létre, tehát az európai uniós tagságunkat megtartva egy olyan bérfelzárkóztatásban vegyenek részt a mentődolgozók is, amely ténylegesen magas és az európai viszonyokhoz is közelítő bért tud nekik adni. Önök azt szeretnék ezzel szemben, hogy Magyarországot a miniszterelnök kivezesse az Európai Unióból  szerintünk ez veszélyes. Mindannyiunknak érdeke, hogy Európában maradjunk, mert nekünk Európa a biztonságunk, és a mentődolgozók is tudják, hogy normális Magyarországra és normális bérekre van szükség. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszterhelyettes urat. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Szerintem nagyobb tiszteletet érdemelnek a mentődolgozók, semhogy a Jobbik ilyen pártpolitikai felszólalást fogalmazzon meg, de hát ha önök ebbe az irányba mentek, akkor a válasz is ilyen lesz. Tehát az EU-s zászlót égető Jobbik frakcióvezetője megkéri a kormányt, hogy ne vezesse ki Magyarországot az Európai Unióból. (Dr. Lukács László György: Novák Előd már most a Mi Hazánkban ül!) Tisztelt képviselő úr, önök  önök!  égettek európai uniós zászlót (Dr. Répássy Róbert: Kovács Béla!  Hollik István közbeszól.), az önök képviselője volt KáGéBéla, Kovács Béla, tehát igazából, ha valakiben veszély volt ezen a téren, hogy az európai vagy nem az európai értékrendet képviseli (Dr. Lukács László György: Engem nem képviselt semmiben!), az éppen a Jobbik; és a Jobbik, az EU-zászló-égető Jobbik nevében felsorakozni, amikor önök azt mondták, hogy „Tagok legyünk, vagy szabadok?”  ugye, így parafrazeálták a „Rabok legyünk, vagy szabadok?” idézetet , hogy a tagság nem jelenti a szabadságot.

Tisztelt Képviselő Úr! Önöknek ilyen véleménye is van, meg olyan véleménye is van. Hála istennek, hogy Magyarország Kormánya stabil, nyilván európai elkötelezettségű. (Dr. Lukács László György: Nem, ki akarja vezetni az EU-ból!) Amikor önök európai uniós zászlót égettek, mi akkor is az európai uniós tagság mellett érveltünk, mi ennek az Európai Uniónak a részei vagyunk, ezekből az előnyöket igyekszünk a magyar embereknek a javára fordítani. Csak annyit kérünk, hogy amit Gyurcsány Ferenc mondott meg Molnár Csaba mondott, hogy önök azon dolgoznak az Európai Unióban, hogy a saját forrásainkhoz ne férjünk hozzá, ezt függesszék már föl egy kis időre, hogy akár az egészségügyben dolgozók, akár az oktatásban dolgozók számára (Szabó Rebeka közbeszól.  Az elnök csenget.) a szükséges források rendelkezésre álljanak. Kérjük, ne akadályozzák ezt Brüsszelben tovább. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   152   152-161   162-169      Ülésnap adatai