Készült: 2024.05.19.19:24:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.), 37. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  37  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! A következő parlamenti szezonban a Párbeszéd-Zöldek továbbra is a zöldpolitikát, a zöld jövőképet, a zöldmegoldásokat és az ebből következő zöldkritikákat fogja megjeleníteni itt, az Országgyűlésben, ami annál is fontosabb, mert egy friss közvélemény-kutatásból kiderült, hogy Magyarországon a választók negyede, kétmillió ember az, aki többé-kevésbé zöld értékrendű polgárnak vallja magát, és ezt a kétmillió embert, az ő értékeiket kell itt megjelenítenünk a Házban, kellene megjeleníteni a helyi, az országos és az európai politikában is.

Annál nehezebb ez a feladat, mert a kormány gyakorlata  mondanám, hogy a kormány elvei, de hát ilyenek nem nagyon vannak neki , tehát a Fidesz-kormány gyakorlata tökéletesen szembemegy azzal, amit mi helyesnek gondolunk, amit mi kívánatosnak gondolunk azzal a fenntartható és igazságos társadalommal, azzal a válságálló társadalommal, aminek a kialakításán dolgoznunk kellene. Innentől kezdve a kormány kritikája a mi részünkről, a zöldek részéről nem lehet mérsékelt, nem lehet mérsékelten ellenzéki pozícióból kritizálni a kormányt, hiszen teljes szembemenés van itt a zöldértékekkel, de tegyük hozzá, a nemzeti érdekkel is, hogy ha önök jobban szeretik ezt a megfogalmazást. Meg kell nevezni a felelőseit ennek a pusztításnak, és meg kell mutatni azt az alternatívát, amit mi, zöldek kínálunk. Erre a feladatra vállalkozik Jávor Benedek vezetésével az EP kampányában is a Párbeszéd-Zöldek.

Szükség van tehát egy alternatívára, mert látjuk, hogy a Fidesz-kormány nem képes kezelni azt a sokrétegű váltságot, amivel Magyarország és a magyar társadalom szembenéz, azt a gazdasági és megélhetési válságot egyfelől és azt az ökológiai és klímaválságot másfelől, amelyek nagyon szorosan összefüggenek.

Csak mi, zöldek mondjuk ki, hogy ennek a megélhetési válságnak, ennek az inflációs válságnak, ha úgy tetszik, orbáni inflációnak, alapvetően az az oka, hogy nem sikerült  meg se próbálták  megvalósítani a zöldmegoldásokat az elmúlt 13 évben. Az inflációnak elsősorban az energiakitettség és a túlzott energiafelhasználás az oka. Most hangzott el a közgazdász vándorkonferencián, hogy kétszer annyi energiát használunk fel egy egységnyi GDP megtermeléséhez, mint Ausztria; borzasztóan hatékonytalan módon működik energetikai szempontból a magyar gazdaság és az egész ország.

A másik pedig az élelmiszer-infláció. Ugye, ezt nem kell magyarázni a magyar családoknak vagy bárkinek, aki Magyarországon vásárol, legyen az külföldi, ez a pusztító élelmiszerár-robbanás abból következett elsősorban, hogy a magyar mezőgazdaság elmulasztotta az alkalmazkodást a klímaválsághoz. Megint csak a végre nem hajtott zöldpolitika, az elmulasztott zöldmegoldások döntötték romlásba a magyar gazdaságot, és rombolták le a magyar jövedelmek vásárlóerejét.

És itt van az akkugyárak kérdése is, ahol a Párbeszéd-Zöldek megint csak nem mérsékelten, hanem radikálisan gyökeresen mást mond, mint amit a kormány csinál. Nekünk az az álláspontunk, hogy sem elég vizünk, sem elég energiánk, sem elég termőföldünk, sem elég munkaerőnk, sem megfelelő szabályozásunk és különösen nem megfelelően alkalmazott ellenőrzési rendszerünk nincs ebben az országban ahhoz, hogy ilyen volumenben akkugyárakat lehessen ide telepíteni.

De mondok itt mást is. Ez egy nagyon alacsony hozzáadott értékű gazdasági tevékenység, amiből még a nagy részt ki is viszi egyrészt a befektető profit formájában, másrészt a vendégmunkás, akiket maguk idehoznak hazautalt bérek formájában, tehát Magyarországon ebből nem sok minden marad, ráadásul ez egy rettentően válságérzékeny szektor, amint jön a következő gazdasági válság, be fog dőlni ennek a kereslete is.

(15.50)

Mi, zöldek éppen ennek az ellenkezőjét javasoljuk, egy válságálló gazdaságot, egy válságálló társadalmat, ha úgy tetszik, egy reziliens társadalmat, ami képes alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, van egy ellenálló képessége. Mi nem az üres növekedésben, hanem az intenzív fejlődésben hiszünk, de hát, miről beszélek, hiszen növekedés maguk alatt nincsen, a GDP csökken, miközben a fideszes oligarchák gazdagodnak, a gazdaság viszont zuhanásban van, a reáljövedelmek csökkennek. Na, ehelyett mi azt mondjuk, hogy inkább legyen egy tudatosan vállalt „nem növekedés”, egy fenntartható visszavonulás és egy igazságos elosztás, ami azt jelenti, hogy a jólét és az emberek többségének az életminősége egyértelműen javul. Mi, zöldek ezt az igazságos és fenntartható jövőképet és az ebből eredő kritikákat fogjuk képviselni itt az Országgyűlésben, ezt fogjuk képviselni Karácsony Gergely vezetésével az önkormányzati választásra készülve, és Jávor Benedek vezetésével az európai parlamenti választásra készülve.

Mi zöld-Magyarországot és zöld-Európát akarunk, ehhez kérjük a választók támogatását, és ezt fogjuk itt megjeleníteni az Országgyűlésben. Köszönöm szépen. (Szabó Rebeka tapsol.)




Felszólalások:  Előző  37  Következő    Ülésnap adatai