Készült: 2024.05.10.14:22:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  105-108. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:   101-104   105-108   109-112      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Balassa Péter képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Mit terveznek a légimentő bázisokkal?” címmel. Tisztelt képviselő úr, Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fog önnek válaszolni. Öné a szó, parancsoljon!

BALASSA PÉTER (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterhelyettes, Államtitkár Úr! 750-800 ezer embert érintő kérdésben kívánok felszólalni, ez pedig a légimentés. Előre is szeretném leszögezni, hogy minden egyes légimentőnek, légimentéssel foglalkozó szakembernek szeretném megköszönni a munkáját, óriási feladatot végeznek el.

Közel fél évvel ezelőtt már napirend után felszólaltam a kérdésben és szeretném megkérdezni miniszterhelyettes urat, államtitkár urat, hogy történteke érdemi változások. Ma Magyarországon jelenleg 8, azaz nyolc mentőhelikopter dolgozik, és 7 mentőbázis működik Magyarországon. A 7 mentőbázis működése úgy néz ki, hogy Budaörs, Kelet-Magyarországon Szentes, Miskolc, Debrecen, Nyugat-Magyarországon pedig Sármellék, Balatonfüred és a most áthelyezett Pécs helyett Szekszárdon működik.

Az esélyegyenlőség jegyében azt mindenkinek tudnia kell, és ezt a korábbi felszólalásomban is elmondtam, hogy egy uniós jogszabálynak köszönhetően 15, azaz tizenöt percen belül minden egyes mentőhelikopternek ki kell érkeznie az adott helyszínre, ahol akár mentő- és balesettel kapcsolatos tevékenységet kell folytatni.

(14.00)

Jelen pillanatban Nyugat-Magyarországon, Magyarország csücskében, Sárvártól Sopronig, Szombathelytől Győrig ez a 15 perces időintervallum nem felel meg a valóságnak, tehát ez azt jelenti, hogy 15 percen belül nem érnek ki a mentőhelikopterek.

Kérdezem miniszterhelyettes urat, államtitkár urat, igazake azok a hírek, hogy Pápán tervezik ennek a mentőbázisnak a létesítését megvalósítani. Igazake a hírek, hogy a balatonfüredi és a sármelléki mentőbázis közül az egyiket felszámolják, és helyette át fogják költöztetni Pápára?

Valamint azt is szeretném megkérdezni, hogy vannake az ukrán-orosz konfliktus óta ellátási problémák az alkatrészek ügyében, valamint a mentőhelikopterek átlagéletkorával kapcsolatosan szeretném megkérdezni, hogy az információk szerint 16-22 éves mentőhelikopterek végzike ezeket a tevékenységeket. Kérem megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak, parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány számára az volt a fontos, hogy bárki, bárhol kerül bajba ebben az országban, közúton, lakásban, bárhol, bármilyen gyéren lakott része is legyen az országnak, a mentő lehetőség szerint 15 percen belül kiérjen hozzá. Ne attól függjön, hogy valaki egy nagyobb településen, kisebb településen lakik, magasabb rendű, alacsonyabb rendű úthálózat van ott, ahol van, érjen ki hozzá a mentő.

Két dolgot lehet ez irányban tenni, bővíteni. Az egyik a földi mentés fejlesztése. Ezért hoztunk létre 34 új mentőállomást, hogy azokon a pontjain az országnak, ahol a 15 perces kiérkezési idő veszélyben volt, ott legyenek földi mentőállomások, hogy 15 perc alatt oda is ki tudjanak érni. Fontos volt emellett, hogy nyilván ne robbanjanak le a mentőautók, hiszen emlékezhetünk, hogy a baloldal a kormányzásának utolsó két-három évében lényegében nem vett már mentőautókat. Mi ezres nagyságrendben vettünk új mentőautókat, és ezáltal négy-öt évvel sikerült meg is fiatalítani a teljes mentőflottát.

Ennek a kiegészítése a légi mentés, hogy ahova még így sem tudna kiérni negyed óra alatt a mentő, oda légimentő érkezhessen ki, így a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. kilenc darab mentőhelikoptert üzemeltet hét állandó bázissal, amelyeket korábban kialakítottunk, Budaörsön, Balatonfüreden, Sármelléken, Pécsen, Szentesen, Miskolcon és Debrecenben.

A szekszárdi bázis elkészült, tisztelt képviselő úr, az engedélyezési eljárások lezárása van folyamatban. Reménykedünk abban, hogy ezek ebben a hónapban akár véget is érhetnek, és akkor ott is elkezdődhet a tevékenység.

A jövő évben pedig Miskolc és Marcali is következhet, hogy azokon a részein az országnak, ahol nehezebben érnek ki a mentők, ott is a légi mentéssel tudjunk segíteni és életeket menteni.

Valóban, az egész világban megnehezíti az életet a háború, a szankciós infláció, az energiaárak emelkedése és az alkatrészellátási, alapanyag-problémák, de ennek ellenére Magyarországon mind a földi mentés, mind a légi mentés biztosított. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   101-104   105-108   109-112      Ülésnap adatai