Készült: 2024.05.09.04:14:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  287-288. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:   285-286   287-288   289-290      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Arató Gergely képviselő úr, a DK képviselője: „Mit hozott a 2022-es év Kőbányának és Kispestnek?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Ha arra szeretnék válaszolni, hogy milyen volt a 2022-es év Kőbányának és Kispestnek, akkor a régi vicc poénjával tehetem meg: rosszabb is, meg jobb is. Rosszabb volt, mint a 2021-es év volt, de jobb volt, mint amilyen a 2023-as év lesz.

Amit először említenünk kell mindenképpen, az a rezsiáremelés, a brutális rezsidrágítás. Nem kétséges, hogy a megnövekedett gáz- és áramár rendkívül nagy terhet, nehézséget okoz a kőbányai és kispesti családoknak. Itt sok olyan ember él, aki hónapról hónapra fizeti a számláit, nyugdíjból, bérből, fizetésből élő, keményen dolgozó emberek, akik számára eddig sem volt könnyű a rezsiszámlák kifizetése, de most a hétszeresére emelt gázár, a kétszeresére emelt villanyáramár, az egyébként nagyon keveset fogyasztók számára is sokszorosra emelt rendszerhasználati díj elképesztően nagy szociális nehézségeket, válságot és gondot okoz nekik.

El kell mondanom azt is, hogy a rezsidrágítás még a távfűtést a lakosság esetében nem érinti, de mindannyian rettegve várják, akik ilyen lakásban élnek, hogy mit jelent az, amit a kormányzat mondott, hogy ebben a téli időszakban nem emelik a távfűtés díját. Tudják a kőbányaiak és a kispestiek, hogy ezt mit jelent. Azt, hogy majd a következő fűtési időszakban ezen a területen is félő, hogy brutális árakkal kell szembenézniük.

Tegyük hozzá azt is, és ezt is tudják a választókerületemben élő polgárok, hogy itt nemcsak a háború következményeiről, nemcsak az elszabadult rezsiárakról és gázárról van szó, hanem arról is, hogy az elmúlt tíz évben a kormány elmulasztotta a lakások, házak szigetelését, a panelprogram folytatását és kiterjesztését, és elmulasztotta a zöldenergiára, a megújuló energiára való átállást. Ezért kiszolgáltatottak a magyar háztartások az energiaáraknak, és ezért kell rendkívül súlyos körülményekkel szembenézni a kőbányai és kispesti polgároknak is. A helyzet drámai. Az árnyékkormány rezsimentő programjában látjuk azt, hogy hány olyan család van Kőbányán és Kispesten is, aki lehetetlen, nehéz szociális helyzetbe került.

De nem kíméli a rezsidrágítás az önkormányzatokat sem. Az ő esetükben a távfűtés ára is az egekbe szökött már, és ennek az a következménye, hogy sajnos Kőbányán és Kispesten intézményeket kell bezárni. Bezárt mind a két kerület uszodája, bezárnak kulturális intézmények, és küzdenek azért az önkormányzatok, hogy megtarthassák az önkormányzati dolgozókat, és hogy legalább a szociális és oktatási szolgáltatásokat a megszokott színvonalon tudják biztosítani.

Hozzá kell tennem, képviselőtársaim, hogy ne legyen ebben félreértés: az egyik kerületben fideszes, a másik kerületben baloldali polgármester van. Budapesten mindegy, hogy milyen színű a polgármester, mindegy, hogy milyen színű az önkormányzat, a budapestiek így is, úgy is büntetésben vannak, mert nemcsak a rezsiárak szöktek az egekbe, hanem az elvonások is sújtják az önkormányzatokat. 3-3 milliárd forint az, amit a kerületek szolidaritási adó címén, a gépjárműadó és az iparűzési adó elvitt bevételeivel veszítenek. Ennyi pénz hiányzik a kasszából, ennyit nem fordíthatnak szociális célokra, ennyit nem fordíthatnak fejlesztésre. Mind a két kerületben le kellett állítani a kerületi fejlesztéseket. Hasonló a helyzet a fővárosban is. Ott is sok olyan fejlesztés van, amire hiába várnak a kerület lakói. Hogy a legfontosabbat említsem, a legtöbbet emlegetett például az, hogy a közutak fejlesztésére nem jut elegendő forrás. Hozzáteszem, biciklidómra, kispályás foci-vb-re azért mindig van pénz Orbán Viktor Magyarországán.

Az a helyzet, képviselőtársaim, hogy a következő év a túlélés éve lesz, mert rendkívül nehéz helyzetben vannak az önkormányzatok, fenyeget minket az, hogy elveszik a maradék egészségügyi intézményeinket is, ennek pedig látjuk, hogy mi a következménye, ez a központosítás tette tönkre az oktatási rendszert, ez vár az egészségügyre is.

De éppen azért, mert a következő év a túlélés éve lesz, ezért szeretnék emlékeztetni most ennek az évnek a legszívmelengetőbb tapasztalatára is, arra, hogy önkormányzatok, polgárok, egyházak, civil szervezetek együtt léptek fel, együtt gondoskodtak a hozzánk kerülő ukrán menekültekről, és fejezték ki a szolidaritásukat az ukrán néppel. Ez fontos. Ez a szolidaritás, ez a fajta közös gondolkodás segíthet át minket a következő, nagyon nehéz éven is egészen addig, amíg el nem jön egy olyan kormány, amelyiknek Budapest, Kőbánya és Kispest is fontos, amely az ott élőkkel is törődik és az ő gondjaikon is segít. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:   285-286   287-288   289-290      Ülésnap adatai