Készült: 2024.05.09.02:39:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  283-284. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:   281-282   283-284   285-286      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Földesi Gyula képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Fazekas Sándor képviselő úr, a Fidesz képviselője, „75 éves a Karcagi Kutatóintézet” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. FAZEKAS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egy jeles évfordulóra szeretném felhívni a figyelmet, hiszen 75 éves a Karcagi Kutatóintézet, egyike azoknak a hagyományos tájintézeteknek, amelyek több emberöltő óta szolgálják a magyar agrár- és élelmiszer-gazdaságot, a magyar vidéket. Az intézet sajátossága, hogy a gazdálkodás, az itteni állattartás és növénytermesztés hagyományai a Nagykunság majd’ 800 éves identitásában gyökereznek.

Számos átalakulás és fenntartóváltás után a Karcagi Kutatóintézet 2021-ben integrálódott az akkor megalakuló Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetembe. Ezzel része lett annak a sokoldalú és erős kutatóhálózatnak, amely az öt campus mellett a korábbi Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 11 kutatóintézetét és több gazdasági társaságát is tömöríti. Ez a gyakorlati kutatási háttér színe-javát magában foglaló intézményrendszer egységbe kovácsolta a magyar agrár-felsőoktatást és -kutatást. Ezzel együtt azonban csak a szükséges mértékben centralizál, és erősíteni kívánja az olyan kiváló vidéki kutatási műhelyeket, mint amilyen a Karcagi Kutatóintézet is.

A karcagi kutatók tevékenysége valóban rendkívül fontos. Kitartó, szívós munkájuknak is köszönhetően ismerhették meg a térségi termelők, hogyan lehet, hogyan kell eredményesebben gazdálkodni a nagykunsági kötött, szikes talajokon. Az alkalmazkodás megmutatkozott a talajművelésben és a helyi növényfajták, búzafajták nemesítésében is. Ennek az egész ország hasznát látja és láthatja, hiszen a tudományos eredményeket Magyarország számos vidékén más területeken is fel lehet használni.

A Nagykunság első számú tudományos műhelye, a MATE égisze alatt egyértelműen felívelő pályára került. Az országos lefedettségi intézményrendszerben a magyar agrár- és tudománypolitika fő sodrában lehet, amely elősegíti, hogy az itt végzett munka még sikeresebb és hatékonyabb legyen. A folyton változó agrárkörülmények, szabályozások és a felgyorsuló urbanizációs folyamatok közepette az intézetben születő eredményekre egyre nagyobb szükségünk van. Nem mindegy, hogy milyen GMO-mentes, megbízható, egészséges vetőmagot milyen talajba vetünk, azt mennyit kell öntözni, milyen termést hoz, és milyen minőségben kerül az asztalunkra vagy az állataink elé takarmányként. A karcagi szakemberek ezen a téren igen magas minőséget tudnak felmutatni, búzanemesítési eredményeik pedig világhírűvé tették az itteni kutatóbázist. Gratulálok az intézet vezetőjének és dolgozóinak ezekhez a szép sikerekhez!

A Karcagi Kutatóintézet 75 éves évfordulójára egy jubileumi kiadvány is készült, amelyben részletesen bemutatják a földművelés, vidékfejlesztés, növénynemesítés és fajtafenntartás területén a gyepgazdálkodásban elért eredményeiket és a juhászat terén elért sikereket is, hiszen a magyar merinó juh törzsállományának a fenntartója az intézet.

Bízom benne, hogy a magyar agrárkutatás eme erős bázisa az elkövetkezendő években is sikeres fejlődésre számíthat, és továbbra is eredményesen szolgálja a magyar élelmiszer-termelést, a hazai gazdatársadalmat. Nagy szükség van erre, hiszen Magyarország élelmiszer-önrendelkezésében a vetőmag-nemesítésnek és a -termelésnek kulcsszerepe van, és ez így lesz a jövőben is. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   281-282   283-284   285-286      Ülésnap adatai