Készült: 2024.05.08.16:09:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2022.12.05.),  279-280. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:   275-278   279-280   281-282      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen a munkáját, Steiner Attila államtitkár úr. (Steiner Attila: Köszönöm szépen.)

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a szerdai ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk. Most a napirend utáni felszólalások következnek.

Napirend utáni felszólalásra jelentkezett „Mi a valóság vidéken?” címmel Bencze János képviselő úr, a Jobbik képviselője. Öné a szó, képviselő úr.

BENCZE JÁNOS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Mi a valóság vidéken? Itt ülve a parlamentben, a parlament padsorai között számtalan ötletet hallottam és számtalan lehetőséget, és számtalan kérdés vetődött fel. Kormányoldalról létezik egy rózsaszín valóság a magyar vidéken, ahol minden rendben, már csak az kell, hogy a magyar emberek a saját házaikban, a saját telkeiken gazdálkodjanak, és a fiatalok számára ott van a csodálatos falusi CSOK.

Nos, le kell jönni vidékre, és meg kell nézni, hogy mi is a valóság vidéken, hogy ez nem így van, nem így működik. Én körbejártam, megkérdeztem az embereket, számtalan emberrel elbeszélgettem, hogy miért nem művelik a kertjeiket, miért fű van a termények helyett, miért nem vetemény van, miért díszfa van. Elmondták az emberek, hogy miért nem  ez nem most indult. Ez 1990 után indult, amikor Magyarországot kiárusították a nyugati multi nagytőkének, létrehozták azokat az iparvárosokat, ahová beutaznak az emberek vidékről, azokat a multiközpontokat, amelyek munkahelyet adnak.

Mit is csinál egy fiatal vidéken vagy egy átlagember? Megpróbál jól keresni. Hol tud jól keresni? Ha elmegy egy olyan munkahelyre, ahol elfogadható bért kap, nem tisztességeset, csak elfogadhatót, ugyanis ha több mint 200 ezer forintot akar keresni nettóban, akkor fel kell ülnie egy munkásjáratra  legyen szó férfiról vagy nőről , és el kell utaznia egy multihoz, hogy dolgozni tudjon. Kereshet akár 300 ezer forintot, sőt folyamatos műszakot vállalva akár közel 400-at is. Viszont ha helyben marad, akkor marad neki egy olyan nyomorbér, amiből megélni nem lehet. Azok maradnak helyben, akiknek nincs más lehetőségük, beteg hozzátartozót ápolnak, csak így tudják megoldani a család életét.

Nézzük meg egy ilyen embernek az életét, aki bevállalja a multivilágot! Ezek az emberek több órát utaznak egy nap, hogy odaérjenek. Kel 4 óra 30 perckor, de van, aki fél 4-kor, felül egy munkásjáratra, elmegy a céghez dolgozni, ledolgozza a munkaidejét, és 4 óra, fél 5-kor otthon van. Ezek az emberek legtöbbször több mint 12 órát töltenek távol a családjuktól, a sétálást beleértve, amíg hazaérnek, és ennyi munkaidő után nekik  elmondták  sem idejük, sem kedvük nincsen ahhoz, hogy még kimenjenek a kertbe, és csináljanak valamit.

Kérem, a magyar vidék így veszik el szép lassan. Aki tud, közelebb húzódik az ipari központokhoz, föladva a valamikori vidéki létet, elveszítve azt a szaktudást, ami a jószágtartáshoz kell, ami a kertműveléshez kell, és maradnak a lehúzott redőnyű, eladó ingatlanok, vagy amiről beszéltem az elején, a befüvesített kertek.

Mindig azt mondják, hogy javasoljunk megoldást. Tudunk javasolni megoldást. Létezett valamikor egy működő Magyarország, amit a Fidesz 2010 után megígért, hogy újra visszahozza, hogy az embereknek elérhető távolságon belül lesznek a munkahelyek, nem napi egy-két óra oda- és visszautazással; elérhető távolságra. Bárkit megkérdeztem, mindenki azt mondta, ez azt jelentené, hogy 30 kilométeren belül, 30 kilométeren belül tisztességes munkahelyhez jutok. Egy fiatal úgy tudna családot vállalni, családot alapítani, ha nem három műszakban egy ipari multihoz jár 60 vagy 90 kilométerre úgy, hogy a párjával nem is találkozik, hanem a közelben, akár kerékpárral hazaér. Úgy lehet a gyerekekkel foglalkozni, lehet a ház körül tenni-venni, újraindulhat a ház körüli termelés és újraéledhet a magyar vidék.

Amíg az önök kormánya a stratégiai megállapodásokkal az ipari multikat szolgálja ki, az értékes vidéki magyar munkaerőt és a városit is egyszerű ipari robottá degradálja, addig ebben az országban nem lesz változás, addig a magyar vidék haldokolni fog és a magyar vidék nem fog újraéledni, nem vállalnak a fiatalok gyerekeket, nem épülnek új házak. És hiába mondják a falusi CSOK-ot, el kell menni azokhoz, akik felvették. Akik felvették a falusi CSOK-ot, aminek az összege 10 millió forint, legtöbben nem tudták befejezni az ingatlanukat, ők is bajban lesznek. Őrajtuk mindenképp segíteni kell, és akkor tudnának segíteni, ha a jelenlegi válság után egy olyan gazdaságpolitika következne, ahol a magyar vidéken 30 kilométerenként, elérhető távolságra munkahelyek lennének, így megmaradna a magyar vidék, megmaradna Magyarország, fejlődhetnénk és gyarapodhatnánk. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)




Felszólalások:   275-278   279-280   281-282      Ülésnap adatai