Készült: 2024.05.20.01:19:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

3. ülésnap (2022.05.10.), 64-66. felszólalás
Felszólaló Dr. Láng Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:49


Felszólalások:  Előző  64 - 66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LÁNG ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az a helyzet, hogy nyolc év után térhettem vissza és ért a megtiszteltetés, hogy képviselő lehetek ismét a parlamentben, és egy pillanatra elbizonytalanodtam, hogy ugyanazt jelentie ez a megtiszteltetés, mint nyolc évvel ezelőtt. Egy pillanatra úgy éreztem magam, mintha a túloldalon a képviselőtársaim a Hyde Parkkal cserélték volna össze a Parlament épületét. Jöttek, fölmentek az emelvényre, és beszéltek mindenről, ami eszükbe jutott, a világbékéről, a vízbázisokról, a letelepedési kötvényről, mindenről, és meg kellett néznem, hogy most itt az a régi rend vane, ami volt, hogy vannak törvényjavaslatok, és akkor azokat vitatjuk meg. És megnéztem, hogy a törvényjavaslat az Alaptörvénynek, illetve a katasztrófavédelmi törvénynek a módosítása. Úgyhogy, ha megengedik, visszatérnék.

Egy fél megjegyzésem van. Nagyon megtisztelt Hajnal Miklós képviselő úr, amikor azt mondta, és felhívta a figyelmünket, hogy a vitákat és a politikai vitákat a parlamentben kell lefolytatni. Nagyon szépen köszönöm, mi ezt tudjuk, de úgy érzem, hogy ezek a mondatai nem nekünk szóltak igazából, hanem Hadházy Ákosnak és egyéb baloldali anarchista barátjának. (Szabó Szabolcs közbeszól.) De örülünk, hogy önök visszatérnek a parlamenti keretek közé, és egyébként a parlamentben vitatkozunk.

Nos, ha megengedik (Közbeszólás az ellenzéki sorokból.  Az elnök csenget.), az előterjesztéssel kapcsolatban…

ELNÖK: Bocsánat, képviselő úr! Hajnal képviselő úr, ez nem a bohóckodás színtere, ez az Országgyűlés, és nagyon szépen kérem, ne folytasson külön párbeszédet. Majd ha szükséges, nyomjon gombot, és két percre adok önnek szót.

DR. LÁNG ZSOLT (Fidesz): Köszönöm. Tehát visszatérnék akkor magára a törvényjavaslatra vagy a törvények módosítására. Eleve az Alaptörvény  az ellenzék részéről számtalan jelzős szerkezet elhangzott az Alaptörvénnyel kapcsolatban. Én ennek ellenére, bár több kiváló képviselőtársam is elmondta, azt gondolom, hogy fontos, hogy leszögezzük, hogy az Alaptörvény az 1990-es rendszerváltást követően az egyik legfontosabb fundamentuma ma a magyar demokratikus közéletnek. Késve született meg, húsz évet vártunk rá, de nagyon fontos.

Ha megengedik, hogy… Sokat mondják, hogy mert módosítjuk az Alaptörvényt. Van egy régi kifejezés a fundamentumra, ami azt mondja, hogy az épület alapja, ami a földbe süllyesztett rész, amely tartja a falakat és a tetőket, erős építmény, amin más szerkezet nyugszik, ami az aljául, talpául és a fenekéül szolgál az építménynek. Most azt gondolom, hogy ez az Alaptörvény ez, és ez az Alaptörvény egy nagyon erős alap, amelyet természetesen időszakról időszakra, ha úgy adja az élet, amit nem mi befolyásolunk, akkor igenis módosítani kell, és olyanná kell tenni, hogy legjobban szolgálja azt a célt, amiért megszületett.

Most egy olyan helyzet van, amelyet valóban, ahogy az előttem lévő Nacsa képviselő úr mondta, senki nem láthatott, még Arató képviselő úr sem, hogy háború lesz a keleti szomszédunknál, méghozzá egy olyan háború, amelynek egyik részese egy atomhatalom, és egy olyan ország, egy olyan keleti ország, ahol egyébként 150 ezer magyar él Kárpátalján. Egy ilyen országban tört ki 76 napja a háború, amit nem tudhattunk, de azóta látjuk, hogy szárazföldi tüzérségi támadások, légicsapások vannak, életüket féltő menekültek több millióan menekülnek ebből az országból, nők és gyerekek, és eddig Magyarország körülbelül 700 ezer menekültet látott el.

Nyilván önök is voltak a határ mentén, ellátogattak a BOK csarnokba megnézni és segíteni azt a munkát, amit ott a magyar kormány végez. Azt kell mondjam, hogy példaértékű Magyarország humanitárius segítsége az Ukrajnából menekülőknek, ezt nemcsak mi, hanem az Európai Unió és talán a világ számos országa elismeri, és ezt a munkát kell úgy folytatni, hogy láthatóan a háború elhúzódik, és a háborúnak nem lesz vége.

Amellett, hogy elköteleztük magunkat, hogy sem fegyvert nem fogunk Ukrajnába szállítani, sem nem fogunk semmilyen módon részt venni a háborúban, mert nekünk a legfontosabb a magyar emberek biztonsága és nyugalma, emellett természetesen minden adandó alkalomra fel kell készülnie a kormánynak, és ebben a felkészülésben szerintünk szükség van arra, hogy azt a normál jogrendet, amely egy jogszabálynál, egy törvényalkotásnál akár hetekig is húzódhat, felgyorsítsuk, és hogy ha azonnali reagálásra van szükség, ahogy nem olyan rég a járványhelyzetben volt szükség, akkor ezt a magyar kormány meg tudja tenni.

Mi most ezzel az alaptörvény-módosítással semmi mást nem kezdeményezünk, mint, azt gondolom, egy nemzeti minimumot, amely arról szól, hogy a magyar kormány megfelelő kontroll között, de hatékonyan és gyorsan tudjon reagálni az ukrajnai eseményekre.

Természetesen lehet hosszasan értekezni a gazdaság helyzetéről. Ez mindig furcsa, amikor mondjuk, egy DK-stól halljuk a Gyurcsány-kormány fantasztikus teljesítményét visszaidézve, hogy hogyan kellene jó gazdaságot csinálni egy ilyen helyzetben, de kétségtelen, hogy láthatjuk a gazdaságon, hogy Európa nagyon komoly válságban van, és kezdődik egy nagyon komoly válság Európában. Láthatjuk az energiaárakat, láthatjuk a fogyasztói árindexeket. Minden kormányzati lehetőségre szükség van ahhoz, hogy ezt az európai krízishelyzetet meg tudjuk gazdaságilag is fogni. Ezért van szükség a módosításra.

Úgyhogy én azt szeretném kérni, tisztelt képviselőtársaim, persze nyilván négy év van… Szeretném önöknek jelezni, hogy nem olyan rég lett vége a választásnak, és annak az eredményét azért illik egy-egy felszólalás előtt figyelembe venni, de még négy év van, és nyilván számtalan kérdésben fogunk majd vitatkozni, de olyan alapvető kérdésekben, ami arról szól, hogy megvédjük Magyarországot egy szomszédban lévő háborús helyzettől, illetve az abból származó bármifajta veszélytől, ebben próbáljunk meg együttműködni, és próbáljuk meg ezt támogatni.

(13.30)

Én egészen biztos vagyok benne, hogy épeszű magyar ember, épeszű parlamenti képviselő nincs, aki egyébként ne azt szeretné, hogy Magyarország ebből a háborúból kimaradjon, és Magyarország a lehető legkisebb kárt szenvedje el ebben a súlyos nemzetközi helyzetben. Nyilván valamennyien szeretnénk, hogy a háború mielőbb befejeződjön, de amíg nem, és amíg nem látjuk ennek a gazdasági hatásainak a végét, addig, azt gondolom, a gyors cselekvésre szükség van. A jelenlegi törvénymódosítások ezt szolgálják, úgyhogy kérem, hogy támogassák ezt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  64 - 66  Következő    Ülésnap adatai