Készült: 2024.05.20.02:21:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

3. ülésnap (2022.05.10.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr, és köszönöm szépen Bakos Bernadett frakciótársamnak, hogy beugrásával lehetővé tette, hogy elinduljon az ülés és ez a megemlékezés megtörténhessen. Ebből is látszik, hogy az LMP-re, Magyarország Zöld Pártjára mindig minden helyzetben lehet számítani.

(9.10)

Köszönöm szépen elnök úrnak a megemlékező gondolatait. Azt gondolom, hogy mindannyian átérezzük és tudjuk, hogy ez a nap, a madarak és fák napja az egyik legfontosabb és legszimbolikusabb természetvédelmi, jeles nap, és ez arra int minket, hogy a mai napon, a mai viták során kiemelten nagy hangsúlyt helyezzünk a környezeti ügyek, a környezeti kihívások megtárgyalására. Mi magunk ilyen módon fogunk eljárni nemcsak napirend előtt, hanem a mai ülésnapon.

Az teljesen világos mindenki számára, ezt megtapasztalhattuk mindannyian, hogy a válságok korát éljük, és igen nehéz évtized áll előttünk, ahogy azt miniszterelnök úr is megfogalmazta. Ilyen időszakban, ilyen válságos időszakban kiemelten fontos az, hogy minden lépésünkkel, minden döntésünkkel a nemzeti érdekeket szolgáljuk. De nagyon fontos, hogy képesek legyünk felismerni az eddig elkövetett hibákat, képesek legyünk korrigálni, és képesek legyünk hosszú távon gondolkodni; mindezt annak érdekében, hogy a magyar emberek számára a biztonságot szavatolni lehessen.

Mi ilyen helyzetben nagyon-nagyon fontosnak tartjuk elmondani azt, hogy nem támogatunk semmiféle olyan lépést, amely térdre kényszeríti a magyar gazdaságot  ugye, ezzel kapcsolatban aktuálisan viták vannak , tehát olyan rövid távú lépéseket, amelyek lehetetlenné teszik a magyar gazdaság működését, az LMP, Magyarország zöldpártja nem támogatja. Ugyanakkor azt is ki kell mondanunk, hogy a kormány az elmúlt ciklusokban az energiafüggetlenség megteremtése érdekében vagy éppen azért, hogy az oroszokhoz való vagy az oroszokhoz viszonyított kiszolgáltatottság tekintetében javítson a helyzetünkön, hát, nem tett érdemi lépéseket, sőt elmondhatjuk, hogy az elmúlt ciklusokban ezzel ellentétes lépések történtek.

És azt is nagyon határozottan ki kell mondanunk, hogy az LMP nem támogat semmilyen olyan lépést, ami jelen helyzetben növeli Magyarország kiszolgáltatottságát az energiaellátás tekintetében, növeli Magyarország kiszolgáltatottságát Oroszország irányába, és nem támogatunk semmit, ami környezeti, nemzetbiztonsági és gazdasági kockázatot jelent a magyar embereknek.

Itt az elmúlt ciklusokban sok vitát folytattunk az atomenergiáról, amiben nyilván soha nem fogunk egyetérteni, nekünk nagyon határozott álláspontunk, hogy az atomenergia nem zöld, nem olcsó és nem biztonságos, ugye, ebben vitánk van a kormányoldallal, és vitánk van egyébként sok ellenzéki párttal is. Mi ebben következetesek vagyunk, ugyanakkor itt most van egy konkrét projekt, amivel kapcsolatban nagyon sok komoly problémát lehet felismerni, illetve nagyon súlyos ellentmondásokat láthatunk a kormányoldal részéről. Én azt gondolom  most már, ugye, véget ért egy választási kampány, véget ért a választás , hogy ideje ezekről a kérdésekről olyan módon kommunikálni a kormányoldalnak is, hogy félreteszik a kommunikációs paneleket, és őszintén beszélnek, őszintén beszélnek ezekről a problémákról és a mögöttük látható kihívásokról és mindazokról a lehetséges megoldási javaslatokról, amikről esetleg, mondjuk, nem publikus dokumentumok vannak a kormány előtt.

Nagyon fontos kimondani, hogy milyen problémák terhelik a Paks II.-beruházást, az új atomerőmű építését. Ugye, tényszerűen megállapítható, hogy szeptemberben kiderült, hogy az orosz partner nem volt alkalmas arra, hogy a magyar és az EU-szabványok szerinti terveket elkészítse, az Országos Atomenergia Hivatal 500 különböző súlyú problémát talált a beruházással kapcsolatban. A mai napig nincs engedélye, nincs meg a létesítési engedélye ennek a projektnek. Olyan alapvető kérdésekre nincs megnyugtató válasz, mint a földrengésbiztonságnak az ügye, a földrengésbiztonság kérdése. De itt az elmúlt hónapokban a szomszédunkban látható súlyos krízis, háborús konfliktus kapcsán megdöbbentő fejleményeket tapasztalhattunk mindannyian.

Láthattuk, hogy az orosz hadsereg támadást indított Európa legnagyobb atomerőműve ellen. Azt is megtapasztaltuk, hogy a csernobili atomerőművet is elfoglalták, és az ottani katonai mozgások súlyos környezeti problémákat okoztak, és az is látható volt, hogy rakétatámadás ért radioaktívhulladék-tárolót. Nemcsak mi mondtuk ki, és nemcsak a nemzetközi szervezetek, de Aszódi Attila, az önök volt kormánybiztosa is elmondta, hogy az oroszok az atomenergiával kapcsolatos mindennemű írott és íratlan szabályt megsértettek, semmibe vették a nemzetközi jogot, és kimondta azt is Aszódi Attila, a korábbi, bővítésért felelős kormánybiztos, hogy az oroszok morálisan immár alkalmatlanok arra, hogy befejezzék, megvalósítsák a paksi bővítést.

Ugye, látható, hogy a finn kormány a hasonló projektet már felmondta, illetve az önök európai parlamenti delegációja, tehát a Fidesz EP-képviselői megszavazták azt a javaslatot, azt az indítványt, ami Paks II. leállítását szorgalmazza. Itt a kérdés az, hogy mi ez a súlyos ellentmondás. Ugye, a magyar kormány továbbra is előre akar menni a Paks II.-vel, miközben a Fidesz EP-delegációja már világosan állást foglalt, hogy ezt le kell állítani. Miként értékelik Aszódi Attila súlyos kijelentéseit, amivel egyébként egyet lehet, csak egyet lehet érteni, én azt gondolom, és milyen módon gondolják, hogy az ilyenfajta paksi bővítés az oroszok által biztosítani fogja Magyarország energiaellátását, amikor függővé válunk az orosz fűtőelemektől?

Azt remélem, hogy nem pártpolitikai, hanem szakmai jellegű válaszokat kapunk, hiszen nem nekünk, hanem a magyar embereknek tartoznak azzal, hogy választ adjanak ezen fontos és súlyos kérdésekre. Köszönöm szépen, elnök úr. (Szórványos taps az ellenzék soraiból.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai