Készült: 2024.05.08.22:48:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  63-68. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:21


Felszólalások:   57-62   63-68   69-74      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Köszönöm szépen, képviselő asszony. Szeretettel köszöntöm képviselőtársaimat. A következő Komjáthi Imre képviselő úr, az MSZP képviselőcsoportjából. Komjáthi Imre képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ismét nekifutok a kérdéseknek. A koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet megszűnésével több, korábban meghosszabbított határidő lejárt, ami érinti a szociális ellátásokat, az utazási kedvezményeket, a kilakoltatási moratóriumot, végső soron tehát az embereket. Az, hogy időközben a kormány elrendelt egy másik veszélyhelyzetet, amivel állítólag szintén a családokat akarják megvédeni, ez mellékes.

A nyugdíjasoknak csak 3,9 százalék emelés jutott, nekik ennyi a tisztelet, de hát ott van nekik a befagyasztott csirke far-hát, nem kell urizálni, ugyebár. Az már biztos, hogy megszűnik a kilakoltatási moratórium, ami szakemberek becslései szerint mintegy 3 ezer lakásban több ezer embert érint. A gyermekes családok elhelyezés nélküli kilakoltatása továbbra sem elfogadható. Hiába volt eddig moratórium, a kormány semmit nem változtatott a szabályokon, semmit nem fogadott meg a civilek és a pártok javaslataiból, így megint családok kerülnek majd az utcára. Az ingyenes utazási kedvezmény eltörlése is több százezer embert érint, mivel ez a szociális szférában, az egészségügyben, a rendvédelemben, illetve a közszolgálat egyéb területein dolgozó munkavállalókat is érintette.

A Covid után a háború kitörése óta sokak számára egyre nehezebb az élet a két számjegyű infláció miatt is, a forint pedig ismét soha nem látott mélyponton van. Mindenkinek egyre többe kerül az élet minden területen, de a legtöbb ember fizetése, nyugdíja egyáltalán nem követi ezt, így újabb százezrek fognak lecsúszni, elszegényedni.

Írásbeli és szóbeli kérdésben is rákérdeztünk arra, hogy a megszűnő ellátások, kedvezmények, moratóriumok mennyi embert fognak érinteni, illetve hogy milyen segítséget nyújt a rászorulók számára a kormány, de sajnos a szokásos gyurcsányozáson kívül semmilyen érdemleges választ nem kaptunk, letudták azzal, hogy az egyébként létező jogosultsági feltételek fennállása esetén járnak majd a támogatások.

Mindezek miatt kérdezem: mennyi ember veszíti el a következő hetekben, hónapokban az ellátását, kedvezményeit a június 1-jével lejárt veszélyhelyzet után? Milyen segítséget nyújt a kormány a későbbiekben? Befolyásoljae mindezt az újabb veszélyhelyzet? Tervezike szélesíteni a szociális hálót annak érdekében, hogy ne növekedjen a szegénységben élők száma? Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Szerencsére az elmúlt 12 évben érezhetően lehetett csökkenteni Magyarországon a szegénységnek kitettek arányát. Ezt az Eurostat is visszaigazolta, s ha lesz időm, erre is visszatérek majd a válaszom végén.

Ugyanakkor kicsit furcsa az, hogy amikor önök ilyen dolgokról beszélnek, akkor mellette milyen költségvetési módosító javaslatokat nyújtanak be, tisztelt képviselő úr. Önök a közterheket, miközben azt mondják, hogy az embereknek segítséget kellene nyújtani, 3240 milliárd forinttal növelnék. Ahogy a pénzügyminiszter úr is elmondta, csak karbonadóból 200 milliárd forintot szednének be, javarészt az emberektől. A magyar cégek terheit tovább növelnék, akiknél, ön azt mondja, az embereknek többet kellene keresni, és jobban kellene hogy prosperáljanak a magyar cégek. Ehhez képest önök 2360 milliárd forinttal többet próbálnának beszedni a magyar cégektől, nem beszélve arról, hogy minden tartalékot többszörösen elköltenének, valamint csatlakoztak volna az embargókhoz. Ha csatlakoztunk volna azokhoz az embargókhoz, amit Magyarország hál’ istennek, el tudott érni, hogy ne legyen olajembargó Magyarországon és az Európai Unióban sem az eredeti javaslatok szerint, hát, akkor gondolja el, akkor nem 700-800 forint lenne a benzin ára, amit a tankolásnál mindenki először lát, és utána aztán a hatósági árat fizeti a kasszánál, hanem jóval magasabb lenne. És mindennek az ára jóval magasabb lenne, és jobban terhelné a családokat.

S ezenfelül, tehát az embargók hatásain kívül önök támadják a rezsicsökkentést és az árstopokat. Az alapvető élelmiszerek áfájának az árstop alá vételét is támadták, s korábban nem szavazták meg az alapvető élelmiszerek áfájának a csökkentését, valamint a kamatstopot sem támogatták korábban. Ezek után még 3000 milliárd forintot ráterhelni a családokra költségvetési módosító javaslatokkal, ez elég nehéz helyzetbe hozná a magyar családokat.

Ami a szociális ellátásokat illeti, tisztelt képviselő úr, amire rákérdezett: vannak határozott idejű ellátások és olyan ellátások, amelyek esetében időről időre valamilyen felülvizsgálatot kell megtenni, ahol pedig nem kell felülvizsgálatot megtenni, az értelemszerűen jár, tehát arra nem is vonatkozik a kérdése. Ahol határozott idejű ellátásról van szó, ott a veszélyhelyzet alatt nyilván nem lehetett elmenni a különböző felülvizsgálatokra, éppen ezért annyi idővel meghosszabbítottuk ezeket a határozott időket, mint amennyi a veszélyhelyzet időtartama volt, így mindenkinek lett egy újabb átmeneti időszaka, amelyben ezeket a felülvizsgálatokat megtehette. Ha ezeket az igazolásokat, jövedelemigazolásokat, állapotigazolásokat megszerezte a veszélyhelyzet lejárta és a türelmi idő letelte, a meghosszabbított határidők után, akkor ezek természetesen újra járnak. A veszélyhelyzet ideje alatt anélkül, hogy a jogosultságot igazolták volna, megkapták, mert a korábbi jogosultság időtartamát meghosszabbítottuk a veszélyhelyzet időtartamával, és csak később kellett ezeket megszerezni. A bizonyos időszakonkénti felülvizsgálat esetében pedig szintén elhalasztásra került ennek a kötelezettsége. Amint lejárt a felülvizsgálat, amint lehetett újra elmenni orvoshoz, hivatalokba ezt az ügyet elintézni, utána ütemezetten hajtották végre ezeket a felülvizsgálatokat, és így hosszabbodott meg mindenkinek az ellátása.

Tehát ha egy mondattal akarnék válaszolni, senki nem esik ki a veszélyhelyzet megszűnésével, mert akinek továbbra is olyan állapota van, ami miatt jogosult, ennek az állapotnak az igazolására hosszabb határidőt kapott, amennyiben a járvány elhúzta az időt, ő ezt a pluszidőt megkapta, az alatt az idő alatt folyamatos volt az ellátása, utána pedig, ha jogosult, akkor a továbbiakban is folyósításra kerül. Úgyhogy éppen ezért senki nem kerülhetett nehéz helyzetbe.

Mivel még maradt tíz másodpercem, elmondom önnek, hogy az Eurostat szerint a szegénység vagy társadalmi kirekesztettség veszélyének kitett magyarok aránya a 2010-es 31 százalékról 18 százalékra csökkent. Tehát míg Európában 12 év alatt tíz szegénységgel veszélyeztetett emberből egynek sikerült a középosztályba bekerülni, ma Magyarországon tízből több mint négynek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm szépen. Azért vagyok gondban  mindamellett, hogy nem fogadom el a választ , mert egyébként a szakmai érvelésében vannak támogatható és jó pontok (Rétvári Bence: Köszönöm szépen.), a politikai érveléssel van gondom. Ön rendszeresen összemossa az összellenzéket, és nem veszi figyelembe, hogy az MSZP képviselője tette fel a kérdést, azé az MSZP-é, amely többször hangsúlyozta, hogy mi nemcsak hogy támogatjuk az extraprofitadót, hanem kiszélesítenénk, kiszélesítenénk az önök oligarcháira is. Illetve mi nemcsak hogy támogattuk az áfacsökkentést, hanem attól még messzebbre mentünk volna, s mi javasoltuk nem egyszer, nem kétszer a minimálbér adómentessé tételét is.

Tehát az MSZP mindig következetesen a dolgozó emberek mellett, a bajba jutott, nehéz sorsú emberek mellett volt, és ezután is ott leszünk. Tehát kérem szépen, hogy úgy válaszoljon, hogy az MSZP képviselőjének válaszol. Köszönöm.




Felszólalások:   57-62   63-68   69-74      Ülésnap adatai