Készült: 2024.05.09.02:25:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:10


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Napirend előtti hozzászólásra kért lehetőséget Sas Zoltán képviselő úr, a Jobbik részéről. Megadom a szót.

SAS ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! Az elmúlt időszakban napi témává vált a határvédelem és az ezzel kapcsolatos jövőbeli elképzelések, aminek én őszintén szólva nagyon örülök és nem pusztán csak azért, mert a Jobbik már egy évtizede szorgalmazza a hosszú távú és hatékony határvédelem megoldását, hanem azért, mert ez egy közös nemzeti ügyünk. A közös nemzeti ügyeket kiemelten fontosnak feladatnak tekintem, fontos, hogy a határvédelem korszerű és megbízható megoldásait megteremtsük.

A helyzet rendkívül aggasztó, mint ahogy a múlt heti felszólalásomban is elmondtam, a határt védők leterheltsége folyamatosan emelkedik, folyamatosan növekszik, a határra érkező illegális bevándorlók száma folyamatosan emelkedik, és a szervezetszerű erőszakos határátlépési kísérleteik is folyamatosan valósulnak meg. Ez a helyzet a továbbiakban tarthatatlanná vált, de azt is hozzá kell tenni, hogy tovább romlott a helyzet, hiszen a magyar határtól délre, Szerbia területén az elmúlt napokban fegyveres összetűzésre is sor került, ami feltehetően emberkereskedők vagy illegális bevándorlók között történhetett, és ami sajnos halálos eredménnyel zárult. Viszont ez az ügy felhívja a figyelmet arra, hogy milyen fontos feladataink vannak, hogy a magyar határvédőket fel tudjuk készíteni az ilyen helyzetek kezelésére is.

Örömmel vettem azt is, hogy a magyar kormányzat végre belátta azt, hogy szükség van a határt védő önálló szervezetre, és ennek érdekében az illetékes szakminisztérium munkatársai törvényjavaslat előkészítésén dolgoznak, ha minden igaz, ami reményeim szerint hosszú távon megoldja és biztonságossá teszi a magyar határ kérdését. Nagyon várom már, hogy ez a javaslat ideérkezzen, a parlamentbe, és amennyiben az egy önálló törvényjavaslat, amely a szakmai követelményeknek megfelel, és a kitűzött célok megvalósítására alkalmas, akkor, úgy gondolom, a nemzeti minimum elve alapján ez támogatható lesz.

Viszont szeretném felhívni a figyelmüket arra a szokásra, amely korábban gyakori volt, ez pedig a többpárti egyeztetés szokása, és azt gondolom, hogy ilyen fontos nemzeti ügyben erre van igény. Higgyék el nekem, hogy az ellenzéki oldalon is ülnek olyan hazafiak, akik hozzá tudnának szólni érdemben, tudnának olyan javaslatokat tenni, amelyek szakmai alapúak és előremutatók egy ilyen törvénytervezet kapcsán. Természetesen a döntéshozók megtehetik, hogy nem fogadják be azokat, viszont jelentős mértékben meg tudja könnyíteni az általános vitát a parlamentben.

Milyen témákra is gondolok? Például a határ biztonságával kapcsolatos kettősségekre, hiszen a határ biztonságát, a határőrizetet a határvédelmi és a határrendészeti feladatok osztják meg, amelyek ugyan kéz a kézben járnak, de ettől függetlenül elkülönülő szakterületek, külön képzést igényelnek, és egy cizellált elkülönítés is szükséges a jogalkotó számára azért, hogy hatékonyabban tudják biztosítani a magyar határok védelmét, és a belépéseket is a jogszabályoknak megfelelően tudják biztosítani.

Ugyanilyen fontosnak tartom felhívni a figyelmet arra is, hogy a korábbi határőrség állományába tartozó határvadászszázadok működésében is megfigyelhető ez a kettősség, hiszen ezek az egységek korábban döntően rendvédelmi feladatokat láttak el, és csak kisebb mértékben honvédelmit. Mit is jelentett ez a gyakorlatban? Európai szinten is előremutató és nagyon jó megoldás volt ez, hiszen a rendvédelmi feladatokon túl a felszereltségük és a képzésük okán képesek és alkalmasak voltak arra, hogy a határövezetben, ami szerencsére nem következett be, de ha bekövetkezett volna, el tudjanak hárítani egy fegyveres támadást. Azt gondolom, hogy a jelenlegi orosz-ukrán háború kellően indokolttá teszi az ilyen egységek létrehozását. Azt is hozzá kell tennem, hogy ezekben az időszakokban, minősített időszakban, háborús helyzetben az irányítást természetesen az eddigi rendvédelmi feladatokról, amelyet a belügyminiszter úr irányított, átveszi a honvédelmi miniszter.

Tisztelt Képviselőtársak! Úgy vélem, fontos arról is beszélnünk, hogy egy ilyen új szervezethez rengeteg új ember kell, és bizony a fizetéseket rendbe kell tenni, hogy kellően vonzó legyen ez a pálya, akik Európa határait védik, európai béreket kapjanak, és ne legyen bérfeszültség a rendőrség állományában. Magyarország biztonságának megteremtése a határok védelmével kezdődik, mindannyiunk közös érdeke, hogy olyan határvédelmünk legyen, ami ezt tudja is garantálni. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

(14.00)

ELNÖK: Válaszadásra Rétvári Bence államtitkár úrnak adom meg a szót.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! 2015-ben, amikor elindult a nagy migrációs hullám, még nem tudtuk, hogy pontosan mi következik a következő években, ez egy egyszeri hullám vagy fennmarad sokáig, hogy az Európai Unió csak átmenetileg nem veszi észre, hogy pontosan mi történik Európa határainál, és észbe kap, megpróbálja megállítani a migrációt, vagy pedig tovább ösztönzi. De mára már kiderült, hogy egyrészről a migráció nem állt meg egy-két esztendő alatt, hanem egyre inkább emelkedett.

Ha megnézzük, hogy idén hányan lépték át, próbálták meg illegálisan átlépni a magyar határt, az 110 156 fő, tehát 110 ezer fölé emelkedett az illegális határátlépők száma. Tavaly ugyaneddig az ideig 46 ezren lépték csak át vagy próbálták átlépni a határt, tehát kevesebb mint feleennyien, 2020-ban, tehát az azt megelőző évben pedig egész évben lépték át 46 ezren, mint most fél év alatt, tehát láthatólag ez a szám emelkedik.

Az embercsempészek száma szintén emelkedik, ez 2020-ban 455 volt, tavaly 1277, idén pedig már eddig is 820, tehát láthatóan ez is egy nagyon nagy mértékű növekedés. Egyre több embercsempész, egyre agresszívebben, egyre több embert próbál áthozni a déli magyar határon, Magyarország pedig továbbra is 600 milliárd forintos ráfordítással védi az országnak a déli határát és az Európai Uniónak a külső határát. Ezért elismerést nem kapunk, támadást annál inkább, egyre többen és többen támadják ezért mind Budapestről, mind Brüsszelből Magyarországot.

Nézzünk egy-két ilyet, akik támadták a kerítést és támadták a déli határvédelmet! Két embert hoznék, az első Vona Gábor, a Jobbik elnöke  ön a Jobbik frakciójában ül. Azt mondta: a kerítés egy hatalmas bukás  ez a kerítés az, amelyik 2015 óta megvédi Magyarországot és Magyarország déli határát , totálisan alkalmatlan Magyarország megvédésére; mondta Vona Gábor, a Jobbik elnöke, tisztelt képviselő úr, az ön saját elnöke.

De ne siessünk vissza ennyire az időben, nézzük a Jobbik mostani elnökét, Gyöngyösi Mártont! Mit mondott a Jobbik elnöke, Gyöngyösi Márton a migráció kérdésében, a határvédelem kérdésében? Azt mondta jó pár évvel a migrációs válság kitörése után, hogy nincs más megoldás, menedékjogot kell adni az érkező bevándorlóknak  mondta a Jobbik elnöke. De ennyi nem volt neki elég. Megkérdezték tőle, hogy akare kvótát. Azt mondta, hogy természetesen igen. Azért kritizálta a magyar kormányt, mert kiindulási országtól függően Magyarország azokat, akik nem olyan országból érkeztek, nem fogadta be. Az önök elnöke, akit frissen választottak meg elnöknek, mind támogatta a kvótákat, mind ellene volt a magyar bevándorláspolitikának, és mindenkinek a befogadásáról beszélt, hogy mindenkit be kéne fogadni, mindenkinek ilyen jogot kéne adni.

Úgyhogy ön most bajban van, képviselő úr, mert ha visszamegy a frakcióirodára, csörögni fog a telefon az elnök úrtól (Dr. Lukács László György: Nálatok megy ez így!), hogy ön miket beszél itt a parlamentben, amikor ő Brüsszelben megmondta (Z. Kárpát Dániel: Nálunk nem így mennek a dolgok!), hogy márpedig itt kvóták lesznek és bevándorlás. Eléggé leterhelt a Jobbik etikai bizottsága, de úgy látom, egy újabb üggyel fog kiegészülni a tevékenysége. (Dr. Lukács László György: Biztos lehetsz benne, hogy nem!)

Tudják önök egyáltalán, hogy mit akarnak? Tehát a Jobbiknak van két nap, amikor még ugyanazt mondja? Vagy annyira csak az aktuális irányzatnak való megfelelés, a hatalomnak való megfelelés, a parlamentbe bejutás lehetősége az, ami önök előtt van, hogy néha ezt mondják, néha azt mondják, tisztelt képviselő úr. (Dr. Lukács László György: Mindig határőrséget akartunk!)

Úgyhogy úgy látjuk, hogy önöknek aktuálisan forgandó a véleménye, de mintha a bevándorlás kérdésében mind Vona Gábor, mind Gyöngyösi Márton ugyanazt tette volna: kritizálta volna, támadta volna a kormányt. Gyöngyösi Márton Brüsszelben a brüsszeli elvárásoknak megfelelően bevándorláspárti álláspontra helyezkedett (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Hazugság!), most pedig önök a saját elnöküknek választották meg, és nem hallottam, hogy ebben bármi mást mondott volna. Lehet, hogy mondott ilyet is, lehet, hogy mondott olyat is.

De amúgy se lehet könnyű a többi pártnak a helyzete sem. Mert mit is mondtak Gyöngyösi Mártonról?  mondjuk, Szabó Timea, éppen nincsen itt: „Nem méltó arra, hogy országgyűlési képviselő legyen, adja vissza a mandátumát. Eljött a pont, amikor bevállalom, hogy ha egy szavazaton múlik is, akkor sem működöm velük együtt.” Vajon ez még megvan? Továbbra sem fog Gyöngyösi Mártonnal együttműködni?

Vagy Vadai Ágnes, talán a képviselő asszony ideért  nem. Ő a Jobbik feloszlatását kérte Gyöngyösi Márton miatt. Újra benyújtja a javaslatát a Jobbik feloszlatására? (Moraj az ellenzéki padsorokban.)

Gyurcsány Ferenc azt mondta, a baloldali választók jelentős része az emberek listázását, a gárdázást nem felejti el, nácikkal pedig nem lehet és nem kell kiegyezni. Vajon Gyurcsány Ferenc mostantól akkor a Jobbik új elnökétől és a teljes Jobbik-frakciótól is távolságot akar majd itt tartani, tisztelt képviselő úr?

Tudják, amikor föladták a saját identitásukat, egy olyan csúszós lejtőre érkeztek, ahonnan nincsen visszaút. Önöknek azért van ekkora frakciója, mert Gyurcsány Ferenc ekkora frakciót engedélyezett önöknek. (Derültség a Jobbik soraiból.  Dr. Brenner Koloman: A nullaszázalékos KDNP!  Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Kíváncsi vagyok, hogy ezután, hogy Gyöngyösi Mártont választották az elnöküknek, újra elmondjáke ezeket a mondatokat a magukat mindig demokratikus baloldalinak tartó politikusok vagy pedig sem. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai