Készült: 2024.05.09.03:00:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  198-201. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:   190-197   198-201   202-205      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! 18 óra 21 perc van, az azonnali kérdések tárgyalásának végére értünk.

Most a kérdések tárgyalása következik. Tisztelt Országgyűlés! Gréczy Zsolt, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Meddig növeli még a terheket az adóemelések kormánya, az Orbán-kormány?” címmel. A kérdés megválaszolásával miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Varga Mihály pénzügyminiszter urat bízta meg. A kérdésre miniszter úr felkérésére Tállai András miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Orbán-kormány különböző tisztségviselői gyakran döngetik a mellüket azzal, hogy az Orbán-kormány az adócsökkentés kormánya. Máshogy látja ezt az Eurostat, amely azt állapítja meg, hogy elsősorban a szegényeket brutális adóterhelés sújtja Magyarországon. És nem csak az Orbán-kormány által világrekordra emelt 27 százalékos áfa a probléma. Minő csoda, de úgy látszik, az Eurostattal egyetért Matolcsy György is, aki néhány napja a következő mondatot mondta: „A kormány ezermilliárdos adóemelése jelentősen megtolja az inflációt.” Tehát adóemelés, inflációnövelés  mondja Matolcsy György.

Az Eurostat a 2021-es nettó bérek tekintetében frissítette is a statisztikáját. Eszerint Magyarországon alapesetben, tehát egy átlagbért kereső egyedülálló esetében 33,5 százalékos az adóelvonás. Hazánk már ezzel az adattal is az európai uniós tagországok azon sorába tartozik, amelyek az átlagnál jobban és az egyik legnagyobb mértékben terhelik a fizetéseket. Nem csoda, ha az emberek ilyen adóterhek mellett alig tudnak megélni.

Az Orbán-kormány az adóemelés kormánya, ezt ki kell mondanunk. 2010-hez képest több tucat adóemelés történt. Ma többe kerül a pénz kivétele, a pénz kártyás elköltése, többe kerül enni, inni, telefonálni, levelet feladni, strandra, moziba, színházba menni, gyógyszert kiváltani. Az adóemelések kormánya, az Orbán-kormány megélhetési válságot okoz az országban több százezer családnak. A „megélhetési válság” kifejezést most már Nagy Márton miniszter úr is használta.

Miniszter úr, kérdezem tehát, mit kívánnak tenni annak érdekében, hogy csökkenjenek az adók, a munkaadók és a munkavállalók terhei, hogy ne a magyarokat sújtsa Európa egyik legnagyobb, munkát terhelő adóelvonása. Mit kívánnak tenni, hogy ne kerüljön 600-1200 forintba egy kiló kenyér, és hogy most már az alma se legyen luxus a magyarok asztalán? Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tállai András miniszterhelyettes úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Az ön hangzatos kijelentése után nézzük szerintem a tényeket. Melyek a tények az adócsökkentés terén?

Ön említi a munkavállalókat terhelő elvonást. Van egy úgynevezett adóékszámítás, amit az OECD végez el. A következőkre jutott: az elmúlt tizen-egynéhány évben Magyarországon csökkent legjobban az adóék. Az adóék azt jelenti, hogy a munkavállaló és a munkáltató terhét hasonlítjuk az össz-élőmunkateherhez. Amikor ugyan ön nem ült itt, de párttársai itt ültek, és mi átvettük 53,1 százalékkal az adóék mértékét, ez Európában a második legmagasabb volt. Most nézzük meg, hogy most hogy állunk! Most 38 országot megvizsgálva Magyarországon csökkent legjobban az adóék, és ezzel egyébként az EU középmezőnyében vagyunk, megelőzzük például Németországot, Ausztriát, Szlovéniát és Szlovákiát, pedig az adókedvezmények nincsenek benne a számításban.

De ön nem véletlenül nem beszélt a társasági adó mértékéről, ami Európában az egyik legkisebb, 9 százalék, az önök idején 19 százalék volt. Nem beszélt a személyi jövedelemadóról, nem véletlenül, 15 százalék Európában az egyik legkisebb mértékű. Az önök idejében a legmagasabb kulcs 36 százalék volt, és nem beszélt arról sem, hogy ez a kormány az alapvető élelmiszerek jelentős részének áfáját csökkentette 5 százalékra, amit annak idején nem szavaztak meg önök.

Hogy mit fogunk tenni? Folytatjuk, mégpedig az alapján, amit ez év április 3-án az emberek elmondtak szavazataikkal. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   190-197   198-201   202-205      Ülésnap adatai