Készült: 2024.05.29.22:19:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2022.06.29.), 50. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Ritka pillanat, egyetértek Gréczy Zsolttal, nem egy politikai vitára jöttünk ma ebben a napirendben össze. Volt már ma számos olyan, és talán lesz is még, amelyben politikai vitát tudtunk folytatni, de ez egy olyan, szerintem pártokon és országgyűlési patkón felül álló ügy, amely fontos, hogy a támogatásunkat élvezze. Mi elkötelezettek vagyunk a megváltozott munkaképességű honfitársaink helyzetének, életminőségének és munkaerőpiaci lehetőségeinek a javításában. Meggyőződésünk, hogy megváltozott munkaképességű társaink ugyanolyan értékes és fontos részei a társadalomnak, mint az ép és egészséges emberek.

A Fidesz-KDNP-kormány eddig is sokat tett a megváltozott munkaképességű emberek életkörülményeinek javítása és mindennapi boldogulásuk elősegítése érdekében. Például 2020-ban fogadta el az Országgyűlés a magyar jelnyelvről szóló törvénymódosítást, amely pozitív változás nagy segítséget jelent a siket és nagyothalló, megváltozott munkaképességű munkavállalók életében. Annak érdekében, hogy a megváltozott munkaképességű honfitársaink ne szoruljanak ki a társadalomból, ne érezzék magukat kirekesztve, nagymértékben szükség van az elfogadásukra és támogatásukra a társadalom részéről. Ebben az elfogadásban és beilleszkedésben, illetve visszailleszkedésben nagy szerepe van annak, hogy a megváltozott munkaképességű emberek is dolgozhassanak, lehetőségeikhez és képességeikhez képest aki tud, az minél nagyobb számban vegyen részt közülük is a munka világában.

Ahogy a többségi társadalom számára igaz, úgy a megváltozott munkaképességű emberek körében is igaz: ha munka van, minden van, ha munka nincs, semmi nincs, ezért járulékkedvezményekkel, adókedvezményekkel, rehabilitációs programokkal segítjük a megváltozott munkaképességű embereket.

A Magyarországon élő mintegy 360 ezer aktív korú, megváltozott munkaképességű személy mintegy 44 százaléka, 155 ezer fő végez keresőtevékenységet, ami jelentős bővülés a 2011. évi 18 százalékhoz, a 65 ezer főhöz képest. Tehát a nemzeti kereszténydemokrata kormányzás alatt több mint a duplájára nőtt a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatása, ugyanakkor az aktív korú, megváltozott munkaképességű személyek több mint 50 százaléka még most sem dolgozik.

Kiemelt cél a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási szintjének bővítése, erről Pintér Sándor miniszter úr a miniszteri meghallgatásán is bővebben beszélt. Célként tűzte ki a következő négy évben a Belügyminisztérium számára, a terület vezetése számára és az egész kormányzat számára, hogy ebben előrelépést tudjunk felmutatni.

Az előttünk fekvő törvényjavaslattal egy újabb lépést tudunk megtenni fogyatékossággal élő embertársaink érdekében azáltal, hogy átültetjük a magyar jogrendbe az Európai Unió akadálymentességi követelményeiről szóló 2019. április 17-ei 2019/882 európai parlamenti és tanácsi irányelvét. Az irányelv az akadálymentesítésre vonatkozó tagállamok jogszabályainak közelítését, ezúttal az akadálymentesen hozzáférhető termékek és szolgáltatások uniós belső piacon történő szabad mozgását célozza. Az irányelv nemcsak a fogyatékos személyek, hanem minden, funkcióképességében korlátozott személy, idősek, várandós nők, csomaggal utazó személyek és a többi számára is segítséget kíván nyújtani.

A jogszabálytervezet kerettörvényként tervezi átültetni az irányelv tartalmát a hazai jogrendbe. Az irányelvet átültető jogszabályi rendelkezések a tagállamokban  ezért mondom Gréczy képviselő úrnak, hogy minden tagállamban  2025. június 28-ától alkalmazandók, nemcsak nálunk, hanem egy általános uniós irányelvként lép ekkor hatályba. A jogszabály hatálybalépését követően a gazdasági szereplő kizárólag olyan terméket hozhat forgalomba, és kizárólag olyan szolgáltatást nyújthat, amely megfelel a törvényben foglalt akadálymentességi követelményeknek.

A gazdasági szereplő biztosítja a munkavállalók folyamatos képzését az akadálymentes termékek és szolgáltatások megfelelő biztosítása érdekében. A szolgáltató a törvényben foglaltak szerint értékeli és dokumentálja, hogy az általa nyújtott szolgáltatás mennyiben felel meg az e törvény szerinti akadálymentességi követelményeknek. A dokumentációt írásos és szóbeli formában, a fogyatékkal élő személyek számára is akadálymentesen hozzáférhető módon nyilvánosságra kell hozni.

A törvényjavaslat rendkívül fontos, a fogyatékkal élő emberek mindennapjait érintő akadálymentességi követelmények keretszabályait kívánja létrehozni, így ezt a KDNP-frakció támogatni fogja. Köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai