Készült: 2024.05.09.23:22:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2022.11.02.),  149-158. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:26


Felszólalások:   141-148   149-158   159-168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szabó Timea frakcióvezető asszony, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mi folyik itt?” címmel. Frakcióvezető asszonyé a szó, parancsoljon!

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Miniszterelnök úr, önök a múlt héten nyújtották be a „lex megdöglesz” törvényt, azaz a szociális törvény módosítását, amely kimondja, hogy aki szegény, az dögöljön meg.

Ugye, a jelenleg hatályos törvényben az áll, hogy a szociális ellátás biztosítása az állam feladata. Az önök által benyújtott módosításban pedig az van, hogy a szociális ellátás innentől kezdve az egyén saját feladata, másodsorban a hozzátartozók feladata, harmadsorban az önkormányzatok, negyedsorban a karitatív szervezetek, és csak a végén, az ötödik az állam ebben az egészben. Tehát ez magyarul azt jelenti, hogy az állam kivonul a szociális ellátásból. Ráadásul az önök kormányának képviselői még úgy is nyilatkoztak erről, hogy ez egy ilyen régi kommunista örökség, amivel végre leszámoltak: tehát magyarul önök szerint a rászorulókról, az idősekről, betegekről való ellátás vagy gondoskodás egy kommunista örökség. Érdekes, hogy mondjuk, amikor a mi pénzünkből kell Mészáros Lőrincet ellátni vagy az ön családját ellátni vagy gondoskodni, az valahogy nem kommunista örökség, csak akkor, ha ezt a rászorulókkal kell megtenni. Teszi ráadásul a Fidesz és ön mindezt akkor, amikor Magyarország elmúlt harminc évének a legnagyobb szociális válsága elé nézünk most.

A 22 órás vitában nem nagyon kaptunk választ arra, hogy mit fog jelenteni ez konkrétan (Rétvári Bence: Itt sem voltál, leléptél!), és hogy miért nyújtották be ezt a törvényt, úgyhogy én önt kérdezem, hogy pontosan a végrehajtási törvényekben mi fog szerepelni. Miről szól a „lex megdöglesz” törvény? Illetve jól gondoljuke, hogy ez… (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.)

ELNÖK: Képviselő asszony, figyelmeztetem, akármilyen kifejezéseket nem használhat a parlamentben. (Szabó Timea: Nem akármilyet használok.) Úgyhogy legyen szíves, normális kifejezésekkel élni, olyannal, amelyet bárhol bármikor el lehet mondani.

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Ezt bárhol, bármikor el lehet mondani, elnök úr. A kérdésem az, miniszterelnök úr, akkor még egyszer: jól gondoljuke azt, hogy ez arról fog szólni a gyakorlatban, hogy önök a kórházi idősgondozást fizetőssé fogják tenni? Tehát ha van egy olyan idős beteg, akit már nem lehet hazaküldeni, de nem is lehet meggyógyítani, akkor azért naponta 6-7 ezer forintot el fognak kérni? Ha ő nem tudja ezt fizetni, amit levonnak a nyugdíjából  ami kérdés, hogy akkor miért fizette egész életében a tb-t , akkor majd a hozzátartozói fizetik a havi szinten körülbelül 200 ezer forintot? Jól értjüke, miniszterelnök úr, hogy ezt jelenti a „lex megdöglesz” törvény? Köszönöm előre is válaszát. (Taps a Párbeszéd, a Momentum és az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. A válaszra megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon!

(14.40)

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Kétségkívül voltak ilyen tervek a Gyurcsány-kormány programjában, de az már, tudja, nincsen  mármint az a kormány.

Ellenben azt javaslom, hogy ha emberekről beszélünk, azt a kifejezést, hogy „dögöljön meg”, talán mellőzhetnénk. (Taps a kormánypártok soraiban.) Különösen így van ez, ha olyan honfitársainkról beszélünk, akik valamiért ellátásra szorulnak vagy betegek. Ezért szerintem visszatetsző, ha ön arról beszél, hogy egy törvénynek az a célja, hogy azt kívánja szabályozni, hogy hogyan dögöljenek meg magyar honfitársaink. Tisztelettel kérem, hogy ezt ne tegye. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Szégyen!)

Ami viszont a kérdés érdemi részét illeti, hogy mi a szerepe és mi a feladata a magyar államnak a gazdaságban: először is, mi egy olyan gazdaságpolitikát folytatunk, amely segély helyett munkát ad. Mi egy munkaalapú gazdaságot építünk. Ezért a kormánynak elsődlegesen az a dolga, hogy ha a magángazdaság nem tud munkát adni az embereknek, akkor az állam segítse őket munkához. Ezt a feladatot mi elvégezzük, ez a legnagyobb segítség, amit tudunk adni az embereknek. Ez azt jelenti, hogy ma Magyarországon 4 millió 700 ezer ember dolgozik, 1 millióval több munkahely van Magyarországon, mint az önök kormányzása alatt volt.

Ami pedig a szociális, gyermekvédelmi és gyermekjóléti szolgáltatásokat illeti, amelyek együtt szerepelnek a költségvetésben: szeretném önt emlékeztetni, hogy szemben az önök kormányzásával, mondjuk, 2010-hez képest a következő évben három és félszer több pénzt fordítunk szociális, gyermekvédelmi és gyermekjóléti szolgáltatásokra. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Egyperces viszonválaszra frakcióvezető asszonyé a szó.

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Miniszterelnök úr, az a helyzet, hogy engem nem nagyon érdekel az, hogy önnek mi a visszatetsző. Nekem például az a visszatetsző, hogy önök a múlt héten 47 milliárd forintot adtak újonnan stadionépítésekre. Most, amikor válság van, plusz 47 milliárdot különítettek el a ferencvárosi sport- és szabadidőközpontnak, a kisvárdainak, a nyíregyházinak vagy nem tudom minek, és még sorolhatnánk. 47 milliárd forintot! Na, ez a visszatetsző!

De az is visszatetsző, hogy megint nem válaszolt a kérdésemre. A szociális törvény arról szól, hogy mi történik, amikor már valaki nem tud dolgozni. Nem az volt a kérdésem, hogy önök hány munkahelyet teremtettek, hanem hogy most a válság alatt mi lesz azokkal, akik önhibájukon kívül nem fognak tudni dolgozni, és mi lesz az idős elfekvő betegekkel. Ezek szerint ötödik a sorban az állam, magyarul, ön nem kíván gondoskodni a rászorulókról. Ezt jelenti a lex megdöglesz törvény.

Miniszterelnök úr, ön harmadszorra, negyedszerre is hazudott. Először azt mondta, hogy nem lesz adóemelés, aztán hogy nem lesz megszorítás, marad a rezsicsökkentés. Mind a három hazugság volt, s most ez is az. Köszönöm a válaszát. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Egyperces viszonválaszra miniszterelnök úrnak adok szót, amennyiben egyáltalán válaszra méltónak tartja ezeket a kérdéseket. (Szabó Szabolcs: Pártatlan házvezetést!)

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Szívesen válaszolok, mert azt hiszem, hogy tudok segíteni. (Derültség a kormánypártok soraiban.) A remény hal meg utoljára.

Először is: semmilyen új stadionépítésről semmilyen döntést nem hoztunk. Ez nem felel meg a valóságnak. (Szabó Timea: Pluszpénzeket különítettek el!) Az a helyzet, hogy a budapesti főpolgármesterrel néhány évvel ezelőtt megállapodtunk, hogy lesz egy atlétikai világbajnokság, amelynek éppen most készül a stadionja, de semmilyen új stadionépítésről nem hoztunk semmilyen döntést, tisztelt képviselő asszony.

Szeretném megismételni, hogy a következő évi költségvetésben a 2010-es évhez képest háromszor annyi szociális és gyermekvédelmi kiadás szerepel. Ez előrelépés. Ez komoly teljesítmény! A szociális ellátást Magyarország nem leépíti, hanem fejleszti.

Ami pedig a sorrendet illeti, hogy ki mikor, hogyan, miért kell helytálljon: nagyon helyesnek tartom, hogy van egy végső menedékes, van egy végső szereplő, aki abban az esetben, ha már más nem tud helytállni, akkor áll minden magyar állampolgár rendelkezésére, és ez a magyar állam. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   141-148   149-158   159-168      Ülésnap adatai