Készült: 2024.05.08.06:01:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:37


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Párbeszéd képviselőjének, Jámbor András Imrének adom meg a szót.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Képzeljük el, hogy vadállatok támadnak Magyarországra: oroszlánok, vadkanok, hiúzok, farkasok. (Közbeszólás: Vagy antifák.) Az egyik oroszlán Rétvári államtitkár urat megmarja, az egyik vadkan pedig megsebez, mondjuk, engem.

Mit csinál ilyenkor a kormánypárt? Kivételt alkot, és azt mondja, hogy vannak őshonos állatok és nem őshonos állatok; akkor mi csak azzal foglalkozunk, amit a nem őshonos állatok csinálnak. Vagy kivételt alkot úgy, hogy megnézi, hogy mi az, amiben a kormánypárti frakció sérül egy ilyen helyzetben, és azokkal az állatokkal foglalkozik csak, amelyek a kormánypárti frakciókat támadják. Vagy esetleg azt csinálja, ami szerintem a normális lenne, hogy megpróbálja megakadályozni azt, hogy ezek a vadállatok másokban is kárt tegyenek.

Én azt gondolom, hogy nagyjából ez a szuverenitásvédelmi törvény, amit önök be akarnak nyújtani, körülbelül erről szól. Vannak tőkeérdekek, amelyek mindig is befolyásolni akarják a politikát. Én tudom támogatni az önök javaslatát arra, hogy a külföldi támogatásokat kitiltsuk a magyar politikából. Kicsit a taxisok korábbi transzparense jut eszembe, hogy tiltsuk be az illegális tevékenységeket, tudom ezt támogatni, de akkor mindenfajta tőkeérdek-beavatkozást tiltsunk be, hogy ne lehessen része a népszuverenitás befolyásolásának.

Hiszen mégiscsak a szuverenitás az önök által írt Alaptörvényből kiolvasva is nem szólhat másról, csak és kizárólag a népszuverenitásról. Hogyha belegondolunk, azért alapvetően például egy magyar dolgozó embernek a nap végén mindegy, hogy Mészáros Lőrinc az, aki kizsákmányolja, hogyha kizsákmányolja, vagy egy amerikai cég az, aki kizsákmányolja. A lényeg az, az a mi feladatunk, az a dolgunk, hogy ezt a fajta kizsákmányolást megakadályozzuk, mindent, ami sérti a népszuverenitást, megpróbáljuk megakadályozni.

Mondok is pár dolgot, ami szerintem sérti a népszuverenitást. Például, ha egy nagyvállalkozó jachtján pihen Szijjártó Péter, miközben azt mondja, hogy dolgozik; vagy hogyha Orbán Viktor ugyanennek a nagyvállalkozónak a repülőgépén utazik egy focimeccsre, majd ez a nagyvállalkozó utána szerződéseket, állami pénzeket kap, az például szerintem sérti a népszuverenitást.

De mondhatjuk a végrehajtási törvényt is, amit ugye, ’94-ben önök is megszavaztak, hogy privatizálják a végrehajtás intézményét. Azóta látjuk, hogy a tőkeérdekek milyen módon befolyásolják a törvénykezést, milyen módon hajtják egyre inkább a végrehajtók alá ezt az egész helyzetet. Szerintem ez is sérti a népszuverenitást, és ezzel is van dolgunk, kezdenivalónk.

De mondhatjuk azt is, hogy a nem annyira olcsó orosz gáz és a tavalyi rezsiemelés összefüggései hogyan viszonyulnak a népszuverenitáshoz, vagy azt is, amit másfél évvel ezelőtt már mondtam a parlament ülésén, hogy az önök gazdasági modellje, ami alacsony bérekre és a munkajogok leépítésére épül, hogyan sérti a népszuverenitást.

Ezek mind úgy kötődnek ehhez a témához, hogy azok a lobbiérdekek, amik összefonódnak a politikába belerakott pénzekkel, ezek a lobbiérdekek alapvetően tudják befolyásolni a törvényhozást. Én azt gondolom, hogy minden ilyen lobbiérdek ellen föl kell lépni, és nem kell válogatni egyik vagy másik között.

Például az elmúlt hónapokban öt olyan intézkedést is tudok mondani, ami nem hiszem, hogy a népszuverenitást nagyon segítené. Például az, hogy a szakszervezetek tagsági díja levonása ügyében önök egy olyat léptek, hogy a szakszervezeteket nehéz helyzetbe hozzák; vagy a megromlott egészségügyi állapotú munkavállalók eleshetnek a végkielégítéstől az önök javaslata miatt; a szabadságolásokat úgy alakították át, hogy a cégek azok, akik egyre inkább dönthetnek az emberek szabadságolásáról.

Most pedig eltörölnék a kötelező orvosi vizsgálatok rendszerét is. Szerintem ez mind azt mutatja, hogy itt egy olyan rendszer jön létre, ahol a cégek érdeke van előtérben, hiszen azt látjuk, hogy az a fajta lobbiérdek, ami a multik kapcsán előretör, ez a fajta lobbiérdek alapvetően befolyásolja a törvényhozást, és önök a versenyképességre hivatkozva veszik el a dolgozók jogait.

Mondom például azt, hogy a kötelező orvosi vizsgálatnál nekem számtalan komment jött be, ami elmondta azt, hogy milyen betegséget diagnosztizáltak ilyen vizsgálatokon  a magas vérnyomástól a rákig , és szerintem arra lenne szükség, hogy ne a lobbiérdek győzedelmeskedjen itt, hanem maradjanak meg azok a dolgozói juttatások, amik vannak.

Tehát összességében azt szeretném önöktől kérni, hogy ha a szuverenitást akarják védeni, akkor ne a saját szuverenitásukat védjék, ne a saját hatalmukat védjék, hanem a népszuverenitás felé forduljanak alapvetően; és hogyha szabályozni akarják a kampányfinanszírozást, akkor olyan szabályozást hozzanak létre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amely minden tőkeérdekeltet megpróbál megakadályozni, hogy beleszóljon a választási küzdelmekbe, és beleszóljon a népszuverenitásba. Én ezt támogatni fogom. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd és a Momentum padsoraiban.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár urat illeti a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Először is pár szó a vadállatokról. Hallgatva önt, a vadállatokról nekem olyan aktivisták, külföldről érkező aktivisták jutottak eszembe, akik ártatlan magyar embereket vertek nem egy esetben véresre az utcán.

Úgyhogy arra szeretném kérni, hogy ha vadállatokkal szemben szeretne fellépni, akkor mindenekelőtt a külföldről érkező agresszív Antifa-aktivisták ügyében lépjen fel. Hogyha ezt az egy lépést megtette, akkor már egy dologban legalább egyetértünk. Sikeres cselekvést kívánok önnek!

Ami a szuverenitási kérdéseket illeti: most nem tudom, hogy szándékosan vagy véletlenül, tudatlanságból összekeveri a népszuverenitás kérdését a nemzeti szuverenitás ügyével. Miért is tartja fontosnak a kormány, illetve a kormánypártok, hogy benyújtsanak egy törvényt a nemzeti szuverenitás védelmében?

Ön is nagyon jól tudja, nagyon jól tudja, hogy az elmúlt időszakban milliárdos nagyságrendben érkeztek Magyarországra összegek külföldről, amelyek célja egyrészt az volt, hogy befolyásolják a választások kimenetelét, másodsorban pedig az volt a céljuk ezeknek az összegeknek, hogy befolyásolják a magyar döntéshozatalt. És persze, sokan legyinthetnének arra, hogy hát, van a választásnak egy egyértelmű eredménye, kétharmados győzelem született, ezért ezzel nem is kell annyit foglalkozni.

De a helyzet nem ez! Azért nem ez, mert ezek a milliárdos összegek beépültek az önök pártjainak politikájába, és egyébként nagyon súlyosan befolyásolták volna a választásokat. És hiába próbálják ezt meg nem történtté tenni, azon szervezeteknek a logói, amelyektől kapták külföldről az összegeket  még egyszer mondom, milliárdos nagyságrendben , ott voltak az önök választási plakátjain. A baloldali pártok választási plakátjain ott voltak.

És innentől kezdve teljesen mindegy, hogy ön személy szerint nem tudott róla, hanem másokra bízta ennek intézését, vagy nagyon is tudott róla, csak megpróbálja letagadni, a végeredmény szempontjából ez nem számít, azért, mert ezek a dollárok beépültek a baloldali pártok politikájába.

Hogy mondjak pár példát, hogy miről is van szó, és messze nem csak a választást érinti: fegyvereket akartak küldeni a háborúba, magyar fegyvereket. Egyes baloldali politikusok katonákat is küldtek volna a háborúba, miközben a háborúk nekünk csak kizárólag tragédiákat hoztak.

Aztán nézzük a migráció kérdését! Ugye, tudjuk azt, hogy mi védjük a határainkat, és nem akarunk migrációt, de a brüsszeli politika teljesen más irányba mutat. A napokban is nyíltan beszéltek arról, hogy 2030-ig hétmillió embert kellene behozni Európába, és fel akarják lazítani a magyar migrációs szabályozást is, miközben egyébként semmiféle támogatást nem adnak a határvédelmünkhöz.

Mit tesz a baloldal? Támogatja a kvótákat, az elosztást, nem támogatja a határvédelmet, olyannyira nem, hogy arra is volt példa, hogy átvágták a határzárat egy sajtótájékoztató keretében. Ebben a politikában is ott vannak a külföldi támogatások.

Aztán nézzük az EU-s pénzek kérdését! Vannak vitáink Brüsszellel, hogy nekünk ezeket a pénzeket meg kell kapnunk, azért, mert járnak nekünk szerződés szerint. Mit csinálnak a baloldali pártok? Hát, azt csinálják, hogy nemcsak hogy mondvacsinált feltételeket támasztatnak a saját országukkal szemben, hanem zárt ajtók mögött nyíltan támogatják a brüsszeli bürokratákat abban, hogy (Tordai Bence: Zárt ajtók mögött nyíltan.  Derültség a Párbeszéd és a Momentum padsoraiban.) visszatartsák ezeket a pénzeket, és van egy párt  mondjuk, a Momentum ugyanúgy kapott külföldi pénzeket , amely kiáll azzal, hogy további feltételeket kellene támasztani Magyarországgal szemben. Az ész megáll!

(13.40)

Nézzük az ukrán csatlakozás kérdését! Önök nyíltan beszélnek arról, hogy Ukrajnát fel kellene venni az EU-ba. Azért először ezt vitassuk meg! Alapvetően átrajzolná a támogatáspolitikáját az EU-nak, ha Ukrajnát felvennék az EU-ba, arról nem is beszélve, hogy egy hadviselő országról van szó. Itt is az az érzésünk, hogy amikor megfogalmazzák az álláspontjukat, akkor nem a magyar érdekeket nézik, meg nem mérlegelik, hogy mi lenne jó ennek az országnak, hanem mások elvárásainak akarnak megfelelni.

Sajnálatos módon kevés az időm, nagyon hosszú ideig tudnám ezt folytatni. De talán még egy témát említek. Amikor ez a kormány minden erejével megpróbálja az energiaárakat letörni, mondjuk, a rezsitámogatással, ami csak egymagában 181 ezer forintos támogatást jelent havonta minden egyes magyar családnak, önök azt mondják az egészre, hogy ostobaság. Még egy téma, amikor nem az ország érdekeit nézik.

Tehát ha úgy érzik, hogy nem önökre vonatkozik a szuverenitásvédelmi (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) törvénycsomag, akkor legyenek szívesek, ne folytassanak ilyen politikát, viseljék végre egyszer valahára a nemzeti mezt. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai