Készült: 2024.05.08.23:18:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  235-238. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 7:32


Felszólalások:   231-234   235-238   239-240      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a határozathozatalokra a későbbi ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/5886. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Földesi Gyula képviselő úrnak, a bizottság előadójának, 15 perces időkeretben. Parancsoljon!

FÖLDESI GYULA, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság a 2023. november 16-án tartott ülésén megtárgyalta a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény módosításáról szóló T/5886. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. számú országgyűlési határozat 46. §-a alapján 28 igen szavazattal, 8 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A tisztelt Ház asztalán fekvő törvényjavaslat szükségességét a felhalmozott jogalkotási tapasztalatok indokolják a víziközmű-szolgáltatás zavartalan működése, illetve a lakosság biztonságos ellátása érdekében. Az integrációs folyamat során több esetben is problémát okoz az, hogy a tulajdonos önkormányzatok egyhangú döntése szükséges az állam részére történő átruházáshoz, így akár egy önkormányzat döntése révén is meghiúsulhat az integrációban való részvétel, ami nyilvánvalóan hátrányosan érinti azokat az önkormányzatokat, amelyek élni kívánnak az állam által felkínált lehetőséggel.

A fentiekre tekintettel szükségessé vált a törvénymódosítás akként, hogy a közös ellátásért felelősséggel érintett víziközműrendszerek esetében az állam részére történő átruházáshoz elegendő legyen az ellátásért felelős önkormányzatok egyszerű többségi döntése. Ezen módosítás lehetőséget biztosít az állam részére történő átruházásra azoknak az önkormányzatoknak, amelyek élni kívánnak a lehetőséggel. Azon önkormányzatok viszont, amelyek nem kívánnak részt venni az integrációs programban, megtarthatják a tulajdonrészüket, ezáltal minden érintett fél számára megnyugtató szabályozási környezet jöhet létre.

A Törvényalkotási Bizottság eljárása során a javaslat több helyen kiegészítésre, pontosításra került. Így például a javaslat biztosítja, hogy a miniszteri rendelet lakossági felhasználókra irányadó részének hatálybalépéséig a hivatal által megállapított lakossági felhasználókra irányadó átmeneti díj tekintetében a számlában meghatározott fizetendő szolgáltatási egységre jutó összeg, beleértve az alapdíjat, ne haladhassa meg a nem lakossági felhasználók vonatkozásában az adott ellátási területre kihirdetett hatósági díjat.

(19.30)

Mindezek tekintetében elmondható, hogy a módosítások szükségesek a víziközmű-szolgáltatás zavartalan működése, illetve a lakosság biztonságos ellátása érdekében. Ezért a javaslat támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (V. Németh Zsolt tapsol.)

ELNÖK: Megkérdezem az előterjesztőt, hogy kíváne felszólalni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem kíván. Ez esetben tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy a kijelölt Gazdasági Bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincs lehetőség. Megkérdezem, hogy kíváne valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom.

Megkérdezem államtitkár urat, hogy éle a lehetőséggel. (Jelzésre:) Parancsoljon, öné a szó 15 perces időkeretben.

V. NÉMETH ZSOLT energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Szeretném megköszönni, hogy a frakciók a törvényjavaslat általános vitája során kifejtették az álláspontjukat. A kormány célja, hogy a magyar családok biztonságos ellátása érdekében a víziközmű-ágazat működése és a minőségi vízszolgáltatás hosszú távon biztosított legyen. Ehhez szükség van a most tárgyalt törvényjavaslat elfogadására is, melynek céljait és módosításait az expozéban már részletesen ismertettem.

Időközben azonban új helyzet állt elő: Karácsony Gergely főpolgármester megfenyegette a kormányzatot, illetve az agglomerációban lévő településeket azzal, hogy ha nem sikerül díjemelést elérnie, akkor egyoldalúan felmondja a vízátadásra vonatkozó szerződéseket.

Ez azt jelentette volna, hogy a Budapest agglomerációjában fekvő települések, az ott élő emberek nem jutnak hozzá a budapesti szolgáltató által kitermelt vízhez. Ez teljességgel elfogadhatatlan. A kormány nem engedi, hogy Budapest zsarolja az agglomerációt, és a Fővárosi Önkormányzat mondja meg, hogy a Budapest vonzáskörzetében élő emberek ivóvízhez jutnake vagy sem. Ragaszkodunk ahhoz, hogy a lakosság továbbra is a rezsicsökkentett árat fizesse a vízért.

Mint ismert, az Energiaügyi Minisztérium által kezdeményezett egyeztetés sajnálatosan nem vezetett eredményre, a főváros vezetése fenntartotta a szerződések felmondásával való fenyegetést.

Ezért volt szükség arra, hogy a minisztérium a főváros követelésére, a vonatkozó szabályozás felülvizsgálatát követően jogszabály-módosítást kezdeményezzen, és törvény tiltsa meg, hogy ezt bárki megtehesse, hiszen az egészséges ivóvízhez való hozzájutás alapjog.

A főváros és a főpolgármester követelésére a kormánypárti képviselők a kormány támogatásával olyan törvénymódosítást nyújtottak be, amely javaslat egyértelműen biztosítja, hogy a víziközmű-szolgáltató ne mondhassa fel egyoldalúan az átadási szerződést akkor, ha az az adott terület műszaki körülményei miatt elengedhetetlen egy másik víziközmű-szolgáltató kötelezettségének teljesítéséhez.

A tervezet a több mint tíz éve létező lakossági rezsicsökkentést változatlan formában fenntartja, a nem lakossági felhasználókat érintően pedig a víziközmű-szolgáltatók elismert, indokolt költségeire figyelemmel azonban megteremti az egységes alapdíjat és a fogyasztással arányos díj bevezetésének lehetőségét.

Emellett a módosítás az országosan egységes díjak bevezetése mellett egy olyan újraelosztó rendszer működtetését teremti meg, amely a víziközmű-szolgáltatók elismert, indokolt költségszintjéhez igazodó bevételt biztosít.

Kérem önöket, hogy az elmondottakra való tekintettel szavazatukkal támogassák a törvényjavaslat elfogadását, hiszen az egészséges minőségű ivóvíz-szolgáltatás biztosítása az ország minden lakójának javát, érdekét, egészségét szolgálja. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:   231-234   235-238   239-240      Ülésnap adatai