Készült: 2024.05.08.07:40:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  171-174. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:   167-170   171-174   175-178      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes asszony. Tisztelt Országgyűlés! Gurmai Zita és Kunhalmi Ágnes képviselő asszonyok, az MSZP képviselői, kérdést kívánnak feltenni a pénzügyminiszternek: „Ön mit gondol a kormány társadalomellenes társadalompolitikájának ’eredményeiről’, a növekvő gyerekszegénységről, az emelkedő egyenlőtlenségekről?” címmel. Tisztelt képviselő asszony  azért csak egyet említek, mert pillanatnyilag Gurmai Zita képviselő asszony fogja feltenni ezt a kérdést , a kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter urat bízta meg, és a miniszter úr felkérésére Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Gurmai Zita képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Történelmi mélyponton van a szociális védelemre fordított kiadások mértéke Magyarországon, pedig a jövő évi költségvetés indoklása szerint az a védelem költségvetése. Biztosan nem az emberek védelmére gondoltak, mert a jóléti kiadások, ezen belül is a rászorulók támogatása tovább csökken 2010-hez képest.

A kormány 2022-ben a GDP 16 százalékát költötte szociális védelemre, az utolsó öt uniós ország között kullogunk, miközben az uniós átlag 27 százalék. A gazdasági válság közepén, 2009-ben ez a mutató még 22,2 százalék volt. A költségvetésben a szociális védelmi kiadásokban drasztikus az állami szerepvállalás csökkenése a jóléti kiadások terén is. A klasszikus családtámogatási ellátásokra fordított kiadások két évtizedes mélypontra kerültek. A családi pótlék, a gyes, a gyet, az anyasági támogatás egy forinttal nem emelkedett az elmúlt 13 évben, sőt egyre kevesebb gyermek kap családi pótlékot, köszönhetően a tankötelezettségi kor leszállításának is. Augusztusban már 1,7 millió alá esett a családi pótlékban részesülő gyermekek száma  ez is történelmi mélypont. Az Orbán-kormány alatt már teljes generációk nőnek fel úgy, hogy születésük óta ugyanakkora családi pótlékot kapnak.

A felmérések egyre súlyosabb képet mutatnak a szegénység hazai helyzetéről. Sajnos nagyon tragikus következményei vannak mindannak, amit a családok rossz anyagi helyzete, a munkaerőhiányos gyermekvédelmi rendszer, a romló egészségügy okoz. Legutóbb alultápláltság miatt halt meg egy öt hónapos kislány, azóta kiderült, hogy gyermekorvos sincs azon a településen, ahol ez történt. Növekvő gyermekszegénység, folyamatosan romló egészségügy, szétvert, kivéreztetett oktatási rendszer  mi így látjuk a kormány társadalomellenes társadalompolitikájának eredményeit, köszönhetően annak, hogy uniós sereghajtók vagyunk a szociális kiadások mértékében is.

Mindezek miatt kérdezem tisztelettel, mit gondol a kormány társadalomellenes társadalompolitikájának eredményeiről, a növekvő gyermekszegénységről, az emelkedő egyenlőtlenségekről. Ön szerint nem kellene többet fordítani egészségügyre, szociális kiadásokra, a gyermekek, családok védelmére? Köszönöm megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Mint említettem, Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azért engedje meg, hogy tényekkel és számokkal cáfoljam azt, amit ön mondott az elmúlt két percben! Önök szociális célokra Magyarországon 325 milliárd forintot fordítottak, 325 milliárd forintot. Mi az elfogadott költségvetésben, a ’24-es elfogadott költségvetésben 1256 milliárd forintot fordítunk szociális célokra. Ön itt azzal kezdte a mondandóját, hogy csökkentünk 2010-hez képest, hát, a 325 milliárdnál szerintem az 1256 milliárd forint nem kevéssel több (Dr. Gurmai Zita: GDP-arányosan!), tisztelt képviselő asszony, és tettük ezt úgy, hogy mindeközben Magyarországon rekordmagas a foglalkoztatottság, soha ennyi ember nem dolgozott korábban a rendszerváltás óta, mint amennyi most dolgozik. Azt hiszem, ön is egyet tud azzal érteni, hogy a legjobb szociálpolitika a munkahelyteremtés, hogy aki munkára képes, annak legyen munkahelye és munkabére, és szerintem ön annak különösen is örülhet, hogy a nők körében is rekordmagas, hála istennek, Magyarországon a foglalkoztatottság.

Ami a nélkülözésnek, szegénységnek az arányait mutatja, tisztelt képviselő asszony, az Unió saját kimutatása szerint az Unióban 9,7 százalékról 6,7 százalékra csökkent a nélkülözésben élőknek az aránya. Ezzel szemben Magyarországon 2015-ben sokkal magasabbról indultunk, 20 százalék környéki értékről, és most 10,4 százalékon állunk, tehát míg az Unió 31 százalékkal csökkentette a nélkülözők számát, Magyarország 49 százalékkal; nálunk magasabb is volt, de sokkal nagyobb mértékű a csökkenés.

Ön a gyerekeknek a szegénységi rátájáról beszélt. Ismételten felhívnám a figyelmét a saját eurostatos kimutatásaira, tehát ez a szám Magyarországon még egy évtizeddel ezelőtt 29 százalék volt, és ez csökkent 15 százalékra. Persze, ezt a 15 százalékot is mindenki szeretné csökkenteni, de azért a 15 mégiscsak majdnem a fele a 29-nek, és hogy egy évtized alatt a nélkülözésnek kitett gyerekek arányát sikerült a felére csökkenteni, az szerintem egy óriási eredmény, aminek közösen örülhetünk, és annak is, hogy másfél millióval csökkent (Az elnök csenget.), másfél millió fővel csökkent azoknak a száma, akiknek egy váratlan kiadás, mondjuk, egy mosógép megjavítása problémát okoz.

Örüljünk ezeknek közösen, és reméljük, hogy minden külső nehézség ellenére ezen még tovább lehet javítani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   167-170   171-174   175-178      Ülésnap adatai