Készült: 2024.05.08.13:11:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  141-148. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:54


Felszólalások:   141   141-148   149-156      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök Úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az LMP frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az energiaügyi miniszternek: „Mit gondol erről, Miniszter Úr?” címmel. Miniszter úr, távolléte miatt, válaszadásra Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszonyt jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a miniszterhelyettes asszony válaszát. (Jelzésre:) Öné a szó, képviselő úr.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Egyetértek azzal, hogy a szuverenitásunkat több szempontból is veszély fenyegeti. Nagyon sok kihívást látunk, nagyon sok veszélyforrást. Egyet is értek egyébként e tekintetben sok szempontból a kormánnyal.

Ugyanakkor ki kell mondani azt is, hogy vannak olyan kérdések, vannak olyan nagyon fontos területek, ahol éppen a kormány politikája veszélyezteti, gyengíti vagy éppen adja fel a nemzeti önrendelkezést.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Létezike szuverenitásvédelem, ha a kormány feláldozza, áruba bocsátja a természeti kincseinket? Létezhete szuverenitásvédelem akkor, ha a környezetvédelem kérdése jellemzően csak szavakban jelenik meg a kormány politikája mögött? Ha ez nem így van, akkor hogy történhet az meg, tisztelt államtitkár asszony, hogy a gödi akkumulátorgyár öt éve környezethasználati engedély nélkül működik? Hogyan történhet az meg, hogy a napokban is engedélyeztek olyan veszélyes üzemet, aminek az engedélyezéséhez nem írták elő a környezethasználati engedély megszerzését? Hogyan fordulhat elő az, hogy környezetszennyező és sorozatosan jogszabálysértő cégektől nem vonják vissza a megítélt állami támogatást? Hogyan fordulhatott elő az, hogy kirúgtak egy olyan vízügyi vezetőt, aki a munkáját végezte, és aláírt egy olyan szakhatósági állásfoglalást, ami felhívta a figyelmet a súlyos kockázatokra egy tervezett akkumulátorgyár vízfelhasználása tekintetében?

Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Hogyan állíthatják azt  ez a mai ülésen is elhangzott , hogy a kormány számára fontos a környezetvédelem, amikor még azt a jogszabály által kötelező feladatként előírt előzetes hatástanulmányt sem végezték el az iparstratégiával kapcsolatban, ami pontosan megmutatná azt, hogy az igen nagy számban betelepített ipari üzemek összességében milyen környezethasználatot jelentenek?

Tisztelt Államtitkár Asszony! Nem jelente súlyos kockázatot a nemzeti érdekek érvényesítésére nézve az, hogy a környezetvédelemért felelős miniszter nem jelenik meg a parlamentben, sem írásban, sem szóban nem lehet őt megtalálni, és ilyen súlyos ügyek esetében sem emeli fel a szavát?

Konkrét kérdéseket tettem fel, remélem, hogy konkrét válaszokat kapok miniszterhelyettes asszonytól. Köszönöm, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszonynak. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy a környezetvédelem témájában, illetve zöldkérdésekben már számos alkalommal volt lehetőségünk itt a Parlament falain belül egyeztetni, beszélni, sőt az a helyzet, hogy nagyon sok témában szerintem hasonlóan is gondolkodunk, és teljes mértékben egyetértés van köztünk abban is, hogy a teremtett világunk megóvása, a környezetünk védelme kiemelten fontos.

Ön több témát érintett. Nyilván itt most a kétperces válaszadási keretben igyekszem röviden reagálni.

(16.50)

Itt a hatósági eljárások és a környezetvédelmi szabályok betartása terén azért azt szeretném kiemelni, hogy a hatóságok mindent megtesznek azért, hogy a szigorú környezetvédelmi és munkavédelmi szabályokat betartsák, egy beruházás esetében ez már a tervezés, az építés és a működés közben is egy nagyon fontos szempont, és amennyiben ezt nem így találják, akkor az üzem működését felfüggesztik. Erre láttunk példát nem olyan régen. Mindenféle szempontból ezt kiemelten fontosnak tartják.

(A jegyzői székben dr. Szűcs Lajost dr. Vinnai Győző váltja fel.)

Azt gondolom, hogy a környezetvédelemhez nagyon szorosan hozzátartoznak a klímapolitikai céljaink is. Mi azon dolgozunk, hogy 2050-ig elérjük a teljes karbonsemlegességet. Ezzel kapcsolatban frissítettük is azokat a klímapolitikai célértékeket, amelyeket korábban kitűztünk.

Azt kell látni, hogy 1990-hez képest 37 százalékkal csökkent már a kibocsátás, ezt szeretnénk 50 százalékra emelni. Ezeket az értékeket frissítettük. És arra is büszkék vagyunk  a 2030-ig szóló időszakról beszélek , hogy úgy tudtuk az elmúlt időszakban a gazdaságunkat fejleszteni, hogy mindeközben a kibocsátásunk csökkent.

Tehát én arról tudom biztosítani képviselő urat, hogy mind a környezetvédelmi, mind a klímapolitikai célkitűzések kapcsán nagyon-nagyon szigorú és nagyon határozott elképzelések mentén megyünk minden beruházás esetében. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Viszonválaszra megadom a szót. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Éppen a felhozott példák, éppen a valóság cáfolja a kormány állítását, miszerint ezek a már meglévő üzemek szigorú szabályok betartásával működnek.

Hozzáteszem, a Magyar Mérnöki Kamara fogalmazott meg egy nagyon komoly kritikát az akkumulátorgyárak engedélyezési eljárásával kapcsolatban. A Magyar Akkumulátor Szövetség is világossá tette, hogy a látható botrányok, balesetek, tűzesetek kapcsán az állam feladata lenne, hogy a helyi érdekeket, az érintett közösségek érdekeit megvédje.

A bátonyterenyei gyár esetében óriási köszönet a helyi civileknek, ők tárták fel nagyon sok szempontból azt, hogy milyen visszaélések történtek a gyárban, a kormányhivatal is súlyos jogsértéseket állapított meg. Én magam is feljelentést tettem ebben az ügyben. Ugyanakkor ez is két évig tartott, míg a sorozatos jogszabálysértések után legalább egy időben ideiglenesen megszüntették ennek az üzemnek a működését.

De, tisztelt miniszterhelyettes asszony, azok konkrét tények, hogy a gödi gyár engedélyezése még a jogszabályoknak sem felelt meg, hiszen kötelező lett volna környezethasználati engedélyt kérni. Ez a mai napig nem történt meg. Nagyon sok esetben éppen a kormányhivatalok mentesítik ezeket a rendkívül veszélyes cégeket, hogy a legszigorúbb környezetvédelmi szabályok szerint működjenek. Ezért sajnos azt tudom mondani, hogy nem áll meg az a kormányzati állítás, miszerint valóban szigorú szabályokat fogadnának el, illetve követelnének meg. Köszönöm, elnök úr, a türelmet.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes asszonyt. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Képviselő úr, ha megengedi, azért röviden arra szeretnék kitérni, hogy gyakorlatilag most egy hihetetlen politikai akció és valamilyen szinten politikai haszonszerzés tanúi lehetünk, hiszen önök próbálnak egyszerűen félelmet kelteni az emberekben bizonyos ügyek kapcsán. Én azt gondolom, hogy a szigorú szabályokat természetesen be kell tartani, és a hatóság hozta meg ebben az ügyben is a végső döntést, és ez közös érdekünk.

Viszont annak a következményeit meg látni kell, hogy mi hiszünk a zöldenergiában, és azt gondoljuk, hogy a zöldenergia a magyar gazdaság jövője. Önök is hittek ebben, és most meg nem tudom, hogy pontosan mi történt. De azt kell látni, hogy a jövőben a háztartásaink, intézményeink, autóink, gyáraink, okoseszközeink is zöldenergiával fognak működni, illetve már részben most is azzal működnek, és nekünk közös ügyünk az, hogy a nyertesek közé tartozzunk; a technológiai fejlődésben részt vegyünk, úgy, hogy természetesen a környezetünket, a természetet, az emberek egészségét védjük. Én ebben kérem képviselő urat, hogy tartson velünk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   141   141-148   149-156      Ülésnap adatai