Készült: 2024.05.08.10:25:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  101-108. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:01


Felszólalások:   93-100   101-108   109      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Harangozó Tamás, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Ugye, ebben van még egy határ Magyarországon?” címmel. Tekintettel arra, hogy az MSZP frakcióvezetője ezen azonnali kérdésnél előzetesen nem nyilatkozott a személyes válaszadás kérelméről, ezért ezt a határozati házszabály alapján úgy kell tekinteni, hogy a kérdésfeltevő képviselő személyes válaszadást nem kér. Öné a szó, képviselő úr.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Szekszárdon sokakban megbotránkozást és  őszinte leszek  sokakban félelmet keltett, amikor kiderült, hogy egy úgynevezett léleképítő rendezvénysorozat keretében Budaházy György, terrorista cselekményért jogerősen elítélt, egyébként felfüggesztett börtönbüntetését töltő és közügyektől eltiltott bűnöző Szekszárdon, a Garay János Gimnázium dísztermében fog előadást tartani. Néhány nappal később a tankerületi központ vezetője világossá tette, hogy ez nem történhet meg, és a szekszárdi Garay János Gimnázium dísztermében ilyen rendezvényre nem kerülhet sor.

(16.10)

Nem sokáig lehettek nyugodtak az emberek Szekszárdon, hiszen nem sokkal később kiderült a rendező honlapjáról, Facebook-oldaláról, hogy Szekszárd megyei jogú város önkormányzata Babits Mihály Kulturális Központjának ifjúsági közösségi terében fogják ezt a rendezvényt megtartani. Arról, hogy Babits Mihály mit gondolna ma arról, hogy egy ilyen ember Szekszárdon ilyen rendezvényen részt vehet, az egy dolog, de sokkal érdekesebb, hogy miután Szekszárdon fideszes polgármester már nincs, fideszes alpolgármester viszont van, az intézményvezető arra vár, hogy az ő fenntartója és Szekszárd megyei jogú városa is világossá tegye, hogy ebben az ügyben neki mit kell tennie.

Én azt kérdezem a miniszter úrtól, miután a fideszes alpolgármester nem volt hajlandó nyilatkozni, én úgy tudom, hogy nemsokára közgyűlés is lesz, hogy legyen kedves világosan mondani egy mondatot, hogy lehete ma Magyarországon egy terroristacselekményért elítélt bűnözőnek közintézményben bármilyen módon nyilvános rendezvényt tartani, egy olyan embernek, aki, még egyszer mondom, nemcsak megbotránkozást, hanem félelmet is kelt a jóérzésű emberek között. Kérem a miniszter urat, hogy egyértelmű választ adjon. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Az azonnali kérdésre Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úr válaszol. Parancsoljon, miniszter úr!

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mint azt ön is említette felszólalásában, korábban ezt a rendezvényt egy olyan helyiségben tartották volna, amely közvetetten ugyan, de állami fenntartásban van, tehát a tankerület által felügyelt helyiségben. A tankerület azt követően, hogy ennek a rendezvénynek a megtartásával és az ezzel kapcsolatos aggályokat érzékelte, ezt követően  helyesen szerintem  úgy döntött, hogy nem kíván ennek a rendezvénynek helyt adni.

A félreértések elkerülése végett természetesen politikailag is sokféleképpen minősíthető mindaz, ami 2006 és ’10 között történt, én ettől most a kérdés konkrétságára tekintettel távol tartanám magamat. Az biztos, hogy itt folyt egy büntetőeljárás, ez a büntetőeljárás a jogállami alapelveknek nem tett eleget, hiszen függetlenül attól, hogy ki mit követett el, 14-15-16 évig nem tarthat egy büntetőeljárás Magyarországon. Elfogadhatatlan, az igazságszolgáltatás szégyene és teljes csődje az, hogy bármely ügyben, bárkivel szemben 15-16 évig tartson egy büntetőeljárás. Ennek ellenére a büntetőeljárás során meghozott ítéletet mindenkinek tiszteletben kell tartani, és ugyanígy tiszteletben kell tartani a köztársasági elnök által gyakorolt kegyelmet, ahol természetesen a kormány az ellenjegyzéssel a politikai felelősséget átvállalja a köztársasági elnöktől.

A magam részéről egyet is értek a köztársasági elnök asszony döntésével, szerintem itt az igazságosságot így lehetett helyreállítani, de ez nem teszi meg nem történtté a cselekményeket és meg nem történtté az ítéleteket sem. Éppen ezért az a döntés, amelyet a tankerület meghozott, az ebben a kérdésben a kormány álláspontját szerintem világosan, egyértelműen és helyesen tükrözi. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm a miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Így van, én sem szeretnék belemenni abba, amit a miniszter úr most kifejtett, hogy az igazságszolgáltatás mennyire működött gördülékenyen. De akkor én a szavaiból azt veszem ki, hogy az ön és a kormánya álláspontja is világosan az, értékítélet alapján is, hogy közintézményben ilyen rendezvénynek nincsen helye. Szeretném, hogyha ezt akkor megerősítené és világossá tenné, hiszen erről, ha minden jól megy, akkor napokon belül az ön párttársai kezében lesz a döntés Szekszárdon is.

A kormány valóban gyorsan és hatékonyan döntött a fenntartói jogkörében a tankerületi központon keresztül, most ugyanez a döntés vár Szekszárd megyei jogú városára is, ami a politikai viszonyok tekintetében az önök kezében lesz. Én remélem, hogy egyértelmű szavak hangzottak el, ön ezt meg is fogja erősíteni, és ennek lesz foganatja Szekszárd város döntésében is. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg a miniszter urat. Miniszter úr, öné a szó.

GULYÁS GERGELY, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Sokszor ér bennünket az a vád a parlamenti patkónak éppen arról az oldaláról, ahol ön is ül, hogy az önkormányzatok hatáskörét mi nem tartjuk tiszteletben. Félreértés ne essék, ebben az esetben ennek az önkormányzatnak kell döntenie, hiszen az önkormányzat gyakorol hatáskört azzal kapcsolatosan, hogy az általa fenntartott intézményekben milyen rendezvényt enged meg, és milyen rendezvényt nem enged meg.

A kormány egyértelműen állást foglalt és véleményt nyilvánított azzal, hogy a tankerületi központ ilyen rendezvény megtartását nem engedte meg. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   93-100   101-108   109      Ülésnap adatai