Készült: 2024.05.08.10:08:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2023.12.13.),  66-67. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:   64-65   66-67   68-69      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Bencze János képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője. Öné a szó, képviselő úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mesterséges intelligenciával kapcsolatban már azt is ígérik, hogy segít majd kiszűrni a hamis borokat, és a különböző pancsolt termékek lekerülhetnek ennek köszönhetően a polcokról. Olyan teljesen fölösleges és öncélú, magamutogató reklámokat is találhatunk, mint a McDonald’sé, amely azt állítja, hogy a mesterséges intelligenciának köszönhetően lesz frissebb és melegebb az az étel, ami a kliens vagy a vásárló tálcájára kerül.

Összességében elmondhatjuk, hogy ezek tünetei az emberiség történelmének legnagyobb digitális, technikai forradalmának. Nem láttunk még ilyet, és most a legelején vagy talán a hajnalán vagyunk ennek az egésznek, és a legnagyobb fájdalom az, hogy ahogy mondjuk, az észtek tudtak a digitális forradalom élharcosaivá válni, úgy nem tudunk mi, magyarok ebben, az egyszerre veszélyes és egyébként egyszerre kecsegtető technológiai hullám meglovagolásának az élére kerülni.

Mi az a két dolog, amit nem szabad csinálni a mesterséges intelligenciával? Betiltani a jövőt és a technikai fejlődést nem lehet, még soha nem sikerült az emberiség történelmében. De van még egy dolog, amit legalább ennyire nem szabad vele csinálni: szabadjára engedni, kontroll nélkül hagyni működni. Jobboldali, konzervatív közszereplőként egyetlen alapállása lehet az embernek a mesterséges intelligenciához való viszonyulásban, a magyar családok, a munkahelyek és a szülőföldön való boldogulás védelme minden körülmények között.

Ehhez képest azt látjuk, hogy az év szeptemberében Nagy Márton tartott egyébként egy nagyon tartalmas, színvonalas prezentációt az AI Summiton  a legnagyobb mesterséges intelligenciával foglalkozó rendezvényen , és ott kivetített egy grafikont, amelyből az derül ki, hogy a digitalizáció és a mesterséges intelligencia miatt közvetlenül vagy közvetve a magyar munkahelyek 37 százaléka lehet veszélyben. Ez a legnagyobb hányad az egész Európai Unión belül, van olyan skandináv ország, ahol ez csak 20 százalék környéki átlag. Ezenközben azt látjuk, hogy a magyar kormány sajnálatos módon most vár az Unióra, itt jó neki az Unió szava, mert vár a közösségi, az uniós mesterségesintelligencia-szabályozásra, ami a legjobb forgatókönyv esetében 2025-től lép majd hatályba. Addigra kicserélődik ez az egész dinamikusan fejlődő iparág.

Éppen ezért mi, jobbikosok, a Jobbik-Konzervatívok tagjai, egyértelműen elkötelezettek vagyunk amellett, hogy létre kell hozni egy magyar munkahelyvédelmi alapot. Ezt a munkahelyvédelmi alapot úgy tudjuk feltőkésíteni, hogy megvizsgáljuk azokat a tipikusan multicégeket, amelyek a mesterséges intelligencia hasítása közben extraprofitra tesznek szert, a társadalmi károkat pedig kiszervezik a magyar költségvetésnek, a magyar adófizetőknek, mert ha tíz- és százezrek veszítik el a munkahelyüket, nem fogja a multicég őket finanszírozni akár az átképzésben, akár a munkanélküliségi ellátásban.

(14.00)

Azt fogják mondani, hogy fizess, magyar költségvetés, fizess, magyar adófizető. Éppen ezért mondjuk azt, hogy csak egy 1 százaléknyi extra adó vállalásával azok a cégek, amelyek amúgy is ezermilliárdos haszonra tesznek szert ebből a technológiából, segítsék feltőkésíteni a magyar munkahelyvédelmi alapot, amelyből biztosítsunk támogatást a magyar vállalkozásoknak, hogy be tudjanak szállni ebbe a technológiai versenybe, mondjuk, az egészségügyi diagnosztikai fronton, valamint biztosítsunk ingyenes átképzéseket minden érdeklődő magyar munkavállalónak, aki a mesterséges intelligencia miatt  akár csak közvetve  elveszíti vagy elveszítheti a munkahelyét.

Az sem kizárt, hogy eddig egy informatikával nem foglalkozó ember éppen egy mesterséges intelligencia által dominált iparágban találja meg az új számítását, vagy olyan átképzésre tehet szert ingyenesen, de a lényeg az, hogy magyar munkahelyvédelmi alapra szükség van. Semmilyen külső erő, külföldi vagy intergalaktikus erő nem fog segíteni a magyar munkavállalón és a magyar költségvetésen sem ebben a kérdésben.

Egy esélyünk van, a folyamatok élére állni, európai szintű szabályozást kezdeményezni annak érdekében, hogy aki a mesterséges intelligencia által extraprofitra tesz szert most még egy szabályozatlan környezetben, az járuljon hozzá a profitja származási helyének, a környezetének a különböző költségeihez, kiadásaihoz, amelyeket épp ez a technológia okoz.

Éppen ezért a Jobbik-Konzervatívok ezzel foglalkozó szakemberei a következő hónapokban végig fogják járni a szakmai szervezeteket, kíváncsiak vagyunk más politikai pártok és a kormány álláspontjára is, mert a legnagyobb technológiai forradalom hajnalán vagy küszöbén nem engedhetjük el a magyar munkavállalók kezét, nem mondhatunk nemet rájuk, és nem tehetünk egy kérdőjelet a szülőföldön való boldogulásuk lehetősége mögé. Mi ebben eltökéltek vagyunk. Várjuk és elvárjuk, hogy a lehető legtöbben sorakozzanak fel mögénk vagy akár mellénk ebben a kérdésben. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:   64-65   66-67   68-69      Ülésnap adatai