Készült: 2024.05.09.04:24:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  88-93. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:23


Felszólalások:   82-87   88-93   94-102      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Képviselő asszony, mint hallottuk, elfogadta az államtitkári választ.

Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Hargitai János képviselő úr, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a technológiai és ipari miniszterhez: „Meg tudjae védeni továbbra is a Kormány a magyar lakosságot az energiaárak emelkedésétől?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fog önnek válaszolni. Hargitai János képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. HARGITAI JÁNOS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterhelyettes Asszony! Nincs túlfűtve ez a ház, mint ahogy egyetlen közintézmény sem a napjainkban; ez egyszerre természetes, hogy spórolunk a fűtéssel, hisz az energiaárak az egekben vannak. Ennek ellenére azt tudom mondani, a számokból látom, hogy Magyarország felkészült a télre, a gáztározók telítettsége megfelelő szintű, ezért azt gondolom, hogy az idei télen sem a háztartásoknak, sem a magyar gazdaságnak energiagondjai nem lesznek.

Azt is olvasom, hogy az átlagjövedelemhez mérten a magyar kormány a családokat 30 százalékban támogatja, Németországban ezt 20 százalékban teszi, Ausztriában ez 6 százalék.

Köztudott mindenki előtt, hogy az átlagfogyasztás mértékéig a tegnap megszokott rezsiárat fizeti a magyar lakosság. Abszolút számokban ez az átlagfogyasztás mértékéig 181 ezer forint/család.

Fel kell idéznem, hogy nem volt azért mindig ilyen helyzet Magyarországon. 2010-ben, a Gyurcsány-kormány leköszönésekor azt az állapotot kellett természetesnek vennie akkor az országnak, hogy a magyar keresetekhez képest akkor Európában a magyar családok fizették a legtöbbet az áram és gáz áráért.

Azt is látom egy szeptember 19-ei adat szerint, hogy az MVM 2,4 millió gázszámlát állított ki, és ezek négyötöde, hála istennek, az átlagfogyasztás alatti. Az Eurostatnak is ismerem azokat az adatait, amiben azt mutatja ki az uniós statisztikai hivatal, hogy hogyan növekedtek, milyen dinamikusan növekedtek az energiaárak az Európai Unió különböző országaiban. Magyarország egy üde kivétel, amikor ezt a drágulást az ország meg tudta állítani, illetve nálunk nem következett be lakossági szinten ez a drágulás. Néhány adat: Észtországban 154 százalék a gáz ára, Litvániában plusz 110 százalék, Bulgáriában is 108 százalék.

A kormánynak volt ereje benzinárstopot, élelmiszerárstopot, kamatstopot bevezetni, most gyármentő programot indított. És persze amikor ilyeneket teszünk, és ezt helyesen tesszük, ezek azért a költségvetésnek pénzbe kerülnek. Ma már sajnos azzal kell számolnunk, hogy bármennyire nem így gondoltuk, a háború elhúzódik, a szankciós politikában az Európai Unió szintjén semmi pozitív változás nem látszik, tehát a szankciós őrület egyelőre tombol.

(16.00)

Ezért nekünk sajnos rá kell készülnünk arra, hogy a rezsialapra a magyar költségvetésben nem csak átmenetileg lesz szükség, ez tartóssá válhat. Most ugyan csökkent európai szinten az energiahordozók ára, de ez valószínűleg újra változni fog. Ezért kérdezem államtitkár asszonyt, láte a kormány lehetőséget arra, hogy a jövőben is meg tudja védeni a magyar családokat a drasztikusan emelkedő energiaáraktól. Köszönöm a válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszonynak. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mint Baranya megyében már hetedszer megválasztott képviselő, ön pontosan tudja, mekkora terhet jelentett a magyar családoknak, hogy 2010-ben, a baloldali kormányzás végén a fizetésükhöz képest a magyarok fizették a legmagasabb energiaárakat. Innen indultunk, és 2013 óta következetesen folytatjuk a rezsicsökkentés politikáját; Európán belül gyakorlatilag egyedülálló módon tesszük mindezt, és gyakorlatilag havonta 181 ezer forinttal tudjuk a magyar családokat, a magyar háztartásokat támogatni. Ez, azt gondolom, hogy komoly eredmény, pedig ezek a szankciók, amiről ön is beszélt, hihetetlenül megemelték az energiaárakat, és a kormány továbbra is fenntartja a rezsicsökkentést, így a magyar embereknek továbbra sem világpiaci árat kell fizetniük az energiáért. Ez az átlagfogyasztás felett is igaz, hiszen ott is kedvezményes árat fizetnek a magyar lakossági fogyasztók.

Néhány példát én is szeretnék említeni. Ahogy mondtam, most is a legvédettebbek a magyar családok az európai energiaár-emelkedéstől, a szeptemberi uniós adatok szerint a lakossági földgáz Magyarországon a legolcsóbb az Európai Unióban. Pozsonyban a magyar gázár dupláját, Párizsban és Londonban a 4-szeresét, Rómában és Brüsszelben a 6-szorosát, Bécsben a 11-szeresét, Amszterdamban a 17-szeresét fizeti a lakosság gázért. Az áram ára a második legolcsóbb a magyar családoknak. Pozsonyban a dupláját, Párizsban, Madridban a 3-szorosát, Londonban a 4-szeresét, Prágában az 5-szörösét, Rómában, Berlinben, Brüsszelben a 6-szorosát, Amszterdamban a 7-szeresét fizetik az áramért a családok. Azt gondolom, ezek a számok magukért beszélnek.

Képviselő úr 1998 óta tagja az Országgyűlés Költségvetési Bizottságának is, így pontosan tudja azt, hogy ez a rezsicsökkentés mit jelent a magyar családoknak. Arra is biztosan emlékszik, hogy 2010 előtt az orvosok és ápolók 13. havi fizetését vette el a baloldal, a 13. havi nyugdíj elvételét és a tandíjat is megszavazták. Ehhez képest a kormány nagyon nagy mértékben támogatja a családokat, ahogy már erről beszéltünk, a rezsicsökkentett árral, emellett pedig tűzifaprogrammal, barnaszénprogrammal, benzinárstoppal, élelmiszerárstoppal és kamatstoppal.

Az Eurostat adataira ön is felhívta a figyelmet, azt gondolom, ez egy nagyon fontos eredmény. Nyilván ahhoz, hogy ezeket mi biztosítani tudjuk a magyar családoknak, a magyar érdekeket meg kell védeni, és ezt tesszük minden körülmények között. A kormány a béke pártján áll a kezdetek óta egyébként, a háború kitörése óta, és abban az esetben, ha az Európai Unió a szankciók kivezetéséről döntene, már másnap jelentősen csökkenne a gáz és az olaj ára és egyébként az infláció is.

Természetesen a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben is tudja segíteni a családokat, a nyugdíjasokat. Ennek keretében a nyugdíjasok jövőre is meg fogják kapni a 13. havi nyugdíjat, tartjuk az inflációkövető nyugdíjemelést, sőt nyugdíjprémium is lesz. Ahogy miniszterelnök úr múlt héten az Országgyűlésben elmondta, minden többletbevétel a Rezsivédelmi Alapba megy, annak érdekében, hogy a jövőben is tudjuk biztosítani ezt a havi 181 ezer forintot.

A kormány természetesen továbbra is elkötelezett a rezsicsökkentés fenntartásában, és ebben pedig számítunk a KDNP frakciójának a támogatására is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Most megkérdezem Hargitai János képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. HARGITAI JÁNOS (KDNP): Köszönöm, államtitkár asszony. Elfogadom, nem csak azért, mert még belőlem is nagyon felkészült, ez kellemesen meglepett. (Derültség.) De ami a mondandója érdemibb részét illeti: a magyar kormány és mindannyian a békében vagyunk érdekeltek.

Kis kitérő, hogy talán a mai amerikai időközi választások esetleg egy békésebb világot is hozhatnak a közeljövőben az egész világ számára. Ameddig ez nincs így, nyilvánvalóan magasabb árakkal a háború és az elhibázott szankciók következményeként számolnunk kell. Ez pedig azt jelenti, hogy a jövő évi költségvetésben a rezsialapot is meg kell erősítenünk. Államtitkár asszony szavai is erre kormányzati garanciát adnak, ezért a válaszát köszönettel elfogadom.




Felszólalások:   82-87   88-93   94-102      Ülésnap adatai