Készült: 2024.05.08.23:11:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  116-123. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:46


Felszólalások:   104-115   116-123   124      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Hiller István, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszernek: „Mi lesz a kulturális intézményeinkkel?” címmel. Miniszter úr a válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonyt jogosította fel... (Vitályos Eszter: Én leszek.) Bocsánat, megértésüket kérem, a forgatókönyv szerint haladok. Rétvári Bence miniszterhelyettes (Rétvári Bence Vitályos Eszterre mutat.) Vitályos Eszter államtitkár asszonyt jogosította fel. Kérem tisztelettel, az én forgatókönyvemben egész más szerepelt, úgyhogy a megértését kérem, államtitkár asszony. Tehát: „Mi lesz a kulturális intézményeinkkel?” Megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Ilyen a helyzet, elnök úr, nagyon jól példázta. Köszönjük szépen.

Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Asszonyok és Képviselő Urak! Tisztelt Államtitkár Asszony! A magyar kultúráról szeretnék beszélni, illetve önt kérdezni, egészen pontosan a magyar kultúra intézményrendszeréről. Az elmúlt hetekben szinte nem volt olyan nap, amikor ne jelentettek volna be olyasmit, hogy egy településünkön, kisebb vagy nagyobb városunkban egy kulturális intézményt rövidebb-hosszabb időre ne zárnának be. Bezárni könnyű, újranyitni majd nehéz lesz.

Azt szeretném megtudni, tisztelt államtitkár asszony, hogy mivel miniszter úr, Csák János miniszter úr az elmúlt héten tett egy figyelemre méltó nyilatkozatot, hogyan vélekedjek, hogyan vélekedjünk erről. Azt mondta a miniszter úr ugyanis, hogy a bajba került kulturális intézmények megfelelő feltételek esetén számíthatnak az állam támogatására. Ezért, kérem szépen, hogy válaszoljon nekem a következő kérdésekre, ezt a miniszteri figyelemre méltó választ részletezve.

Azt akarom megtudni, tisztelt államtitkár asszony, hogy az önök tudomása szerint mindeddig hány kulturális intézmény zárt be a válság hatására Magyarországon. Azt szeretném tudni, hogy milyen segítségre számíthatnak a közművelődési intézmények. Mennyi pénzt kívánnak fordítani az elfogadott 2023. évi költségvetésben, hiszen az országnak elfogadott költségvetése van 2023-ra a kulturális intézmények megsegítésére. S azt is szeretném tudni, hogy mi lesz azokkal a dolgozókkal, akik olyan intézményben dolgoznak, amelyek most bezárnak rövidebb-hosszabb időre. Köszönöm szépen a válaszát. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak. Parancsoljon, államtitkár asszony, és a megértését kérem ismét.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Háború zajlik a szomszédunkban, energiaválság van kialakulóban emiatt, van egy háborús infláció is. Azt gondolom, hogy erről nyilván a Magyar Szocialista Párt is tud. Nemcsak itt Magyarországon, hanem, azt lehet mondani, hogy mindenhol Európában igen nehéz helyzetben vannak az önkormányzatok, maga az egész társadalom tulajdonképpen, és ez nem kerüli el természetesen a kulturális intézményeket sem. Ettől függetlenül 2010 óta a magyar kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy kiemelt stratégiai ágazatként kezelje a kultúra területét. Amíg önök, azt lehet mondani, hogy csak minimális forrást költöttek 2010 előtt a kultúra területére, a kulturális fejlesztésekre, addig mi a GDP 1,3 százalékával támogatjuk a kultúrát.

Nemrégiben ön egy vitában azt mondta, hogy egy település önazonosság-tudatához a kulturális intézmények elengedhetetlenek. Nos, ebben, azt gondolom, hogy egyetértünk. Mi is azt gondoljuk, hogy elengedhetetlenek, és ezért mindent meg fogunk tenni annak érdekében a magunk eszközeivel, hogy támogassuk ezeket az intézményeket, legyenek ezek akár egy kisebb település vagy akár egy megyei jogú város által fenntartott intézmények.

Azt meg kell hogy jegyezzem, hogy Magyarország jelenleg is, azt lehet mondani, hogy világbajnok abban, hogy hány intézményt támogat a kormány. Sehol a világon nincs ez így ilyen óriási mértékben, sehol nincs például ennyi főre jutó kőszínház vagy szimfonikus zenekar vagy legyen az bármilyen kulturális intézmény. De még egyszer mondom, a kisebb településeknél nyilvánvalóan kell csinálni egy olyan intézkedési tervet, amellyel megnézik azt, hogy hogyan tudják csökkenteni az energiafelhasználást. Ugyanez vonatkozik egyébként a nagyobb városokra is, és majd a viszonválaszban ki is szeretném ezt bővebben fejteni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár asszony válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Egy alkalommal szívesen vitatkozom önnel a 2010 előtti helyzetről (Vitályos Eszter: Én is.), most nem ez a kérdés. Az az igazság, hogy a magyar kultúra szabadabb, és jobban működő volt, mint az önök kormánya alatt. (Vitályos Eszter: Ez nézőpont kérdése.) Ez így van. A másik, hogy egyetlenegy konkrétumot nem mondott, semmit. Mondott általánosságokat háborúról; szörnyű dolog. Az a helyzet, hogy a Covid-válság ideje alatt sem tudták megoldani; még nem volt háború. És ellentétben más országokkal az Európai Unión belül és kívül, amelyek jelentős segítséget adtak a saját kulturális intézményüknek, önök először ígértek, aztán fölvetettek kérdéseket. Volt korábbi államtitkáruk, az önök elődje is sürgette egy kulturális csomag létrehozását. Elmúlt a Covid, nem lett belőle semmi, csak háború; és Churchill szavaival élve: hogyha ezt nem tesszük meg, akkor minek az egész?

Úgyhogy, kérem szépen, konkrétumokat mondjon, lehetőleg a jelenről meg az elkövetkező hónapokról. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak, akit viszonválasz illet meg. Parancsoljon!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Ahogy azt az előző válaszomban is elmondtam önnek, a kormány úgy határozott, hogy nemcsak saját magán kezdi a takarékoskodást, de ugyanezt a takarékoskodást előírja azoknak az állami szerveknek, gazdasági társaságoknak is, amelyek az egyes minisztériumokhoz tartoznak; így történt ez egyébként a kulturális intézmények esetében is. Csák miniszter úr arra utalt ebben az interjúban, amit ön is emlegetett, hogy amely intézmény teljesíteni tudja a 25 százalékos energiamegtakarítási célt, annak garantálni szeretnénk az árnövekedésből adódó pluszköltségeit is. Az állam ezt meg fogja oldani, azt gondolom, és ez egy nagyon jó ajánlat ezeknek az intézményeknek.

Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy a hozzánk tartozó intézmények a legkisebb kárt és hátrányokat szenvedjék el ebből a helyzetből, ami sajnálatos módon kialakult Európában. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   104-115   116-123   124      Ülésnap adatai