Készült: 2024.05.09.23:17:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.),  115-118. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:24


Felszólalások:   111-114   115-118   119-122      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Két perc technikai szünetet rendelek el. (Rövid szünet.) Azért vagyok zavarban, mert mint levezető elnöknek nincs információm, azt tudom, hogy átadták, de nem jelezték le számomra, hogy átadták a válaszadás jogát.

Akkor folytatjuk. Gréczy Zsolt képviselő úr  nem kértem ugyanis javított forgatókönyvet , a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Miért nem a független színházakat támogatják a Corvin-lánc palota árából?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! A kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a Miniszterelnökséget vezető minisztert bízta meg, aki pedig Soltész Miklós államtitkár urat kérte fel a válaszadásra. Parancsoljon, öné a szó.

(14.00)

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Orbán-kormány folyton sopánkodik, hogy nincs pénz, meg Brüsszel, meg szankciók  ezeket persze Orbán Viktor mind egytől egyig megszavazta , de közben felesleges dolgokra folynak el milliárdok. Nem ússza meg a pazarlást a kultúra vagy a szellemi élet sem. Most például a Corvin-lánc Testület kapott egy palotát, potom 6 milliárdba került. Ez már azért is különös, mert az elismerésről döntő testület évek óta össze sem ült, otthonról, netről, úgynevezett home office-ban is el tudták látni eddig a feladataikat. Lett a palotában a 12 fős testületnek 2200 négyzetméteres kulipintyó, zene- és szivarszoba, lakosztályok, valamint százmilliókért Mednyánszky- és Czóbel-festmények a falakra. Ezek nélkül ugyanis lehetetlen dönteni, ki kapjon ilyen díjat, főleg, ha évek óta ezt már ki sem osztották.

Megkönnyebbülés az orbáni infláció által megnyomorított, egyre kevesebbet érő bérből élő magyaroknak, hogy Novák Katalin hivatala is tehet javaslatot a jutalmazandó személyekre, és nemcsak terroristák szabadon engedéséről döntenek majd a Sándor-palotában, pontosabban mellette. A magyaroknak nincs zene- és szivarszobája, csak kuporgatnak például vásárlásra, amíg az Orbán-rezsim és a Fidesz dorbézol.

Kérdezem államtitkár urat: mivégre ez az urizálás, pláne, ha egy testület nem is működik? Kérem, ne azt válaszolja, hogy a DK nem tiszteli a hagyományokat  lásd: Corvin-lánc , mert ez hazugság lenne, meg hogy Horthyét aztán tényleg nem nagyon tiszteljük, ezért aztán azt kérdezem államtitkár úrtól, hogy miért nem, mondjuk, az értékteremtő színházaknak, független műhelyeknek adják oda ezt a pénzt, ott nagyobb szükség lenne rá. Várom válaszát. Köszönöm. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Soltész Miklós államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr!

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr, tudom, hogy ön szeret rámutatni bizonyos dolgokra, itt most olyanra próbált rámutatni, egyébként sok mindent összehordva, ami egyszerűen képtelenség. Folytatja azt, amit itt a politikai vitában elkezdtünk  Kálmán Olga, illetve Arató Gergely munkásságát , amikor is belerúgnak olyan köztiszteletben álló emberekbe, olyan fantasztikus nagyokba, akik sokkal többet tettek egymaguk a magyarságért, kultúráért, tudományért, mint az önök és az ön politikai közössége tesz egész korszakalkotásuk alatt. Ehelyett pedig, azt kell mondanom, hogy azokat az embereket támadják, akik már nincsenek köztünk, a Corvin-lánc Testület elhunyt tagjai: Teller Ede, Kocsis Zoltán, Nemeskürty István, vagy a most is köztünk élő és most is köztiszteletben álló Lovász Lászlóra, Marton Évára, Vízi E. Szilveszterre gondolok többek közt, de sokukat lehetne itt fölsorolni.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön a kérdésében összekavart elég sok mindent, ezért a kultúrával kapcsolatban is egynéhány kérdésre hadd válaszoljak. 30 vidéki, illetve 7 budapesti színház, valamint a Bábszínház esetében valósul meg közös működtetés, melynek keretében közel 15 milliárd forint kerül kifizetésre. A fenntartó funkció mellett jelentős kulturális beruházásokat is végrehajtottunk, nem úgy, mint önök. 2010-től kezdve 110 kulturális beruházásról született döntés 621 milliárd forint keretében. A kormány a fenntartóval, illetve minősítéssel nem rendelkező előadó-művészeti szervezeteket pályázati úton támogatja, erre a célra több mint 830 millió forint támogatás áll rendelkezésre.

Ezek után azt mondani, hogy a kormány nem támogatja a kultúrát (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), rossz helyre teszi a pénzt, ez nem igaz. És még egyszer mondom, önök folyamatosan a Corvin-lánc megbecsült tagjait és hatalmas nagy embereket támadnak jogtalanul és méltatlanul. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   111-114   115-118   119-122      Ülésnap adatai