Készült: 2024.05.10.02:16:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  257-260. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:   253-256   257-260   261-262      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Mai utolsó kérdésünkhöz értünk, Mészáros Lajos, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Mi az elképzelés a Dunaferr hosszútávú működését illetően?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. MÉSZÁROS LAJOS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Dunaújváros és térsége országgyűlési képviselőjeként rendkívül fontos számomra a terület meghatározó foglalkoztatója, a Dunaferr működésének stabilitása és különösen a vállalat munkavállalóinak helyzete. Tudjuk, hogy 2004-ben a Gyurcsány-kormány privatizálta a cégcsoportot. Az azóta eltelt időben sajnos nem történtek meg azok a beruházások, fejlesztések, amelyek a vállalat hosszú távú működését biztosíthatták volna a változó piaci feltételek közepette.

A környezetvédelem terén is súlyos elmaradásokkal, elavult technológiával néz szembe a Dunaferr a XXI. század kihívásaival. Tudjuk, hogy a Dunaferr egy ciprusi bejegyzésű offshore cég; ellentétekkel tarkított az orosz-ukrán tulajdonosi szerkezet, nem egyértelmű tulajdonosi felhatalmazással működött a menedzsment.

(19.20)

A cég évek óta nem tett közzé mérlegbeszámolót, a tulajdonosi ellentétek miatt érvényes közgyűlést sem tudtak tartani. Ebben a helyzetben, döntésképtelen, bénult állapotban érte őket az orosz-ukrán háború és az elhibázott brüsszeli szankciók nyomán kialakuló energiaár-robbanás és annak gazdasági következményei. Emiatt és a korábbi menedzsmenti hibák miatt közel 500 milliárd forint tartozásállomány halmozódott fel. A kifizetetlen tartozás miatt a villamosenergia-ellátás megszűnése fenyegetett tavaly decemberben, mely akár ipari katasztrófához is vezethetett volna. Ekkor lépett közbe Magyarország Kormánya: rendeleti úton kötelezte a szolgáltatót az áramellátásra, majd szintén rendeletmódosításokkal lehetővé tette a gyorsított felszámolási eljárást, amelynek ideje alatt lehetőség van a működtetésre is.

A felszámoló első lépései közé tartozott a korábbi menedzsment menesztése és tárgyalások kezdeményezése az új tulajdonosaspiránsokkal. Közülük a Liberty Steel előfinanszírozta az állagmegóváshoz szükséges nyersanyagot mintegy 10 milliárd forint értékben, a kormány pedig garanciát vállalt 10 milliárd forint értékben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a dolgozók bérének féléves kifizetésére.

Kérdezem tisztelt államtitkár urat: a tárca, illetve a kormány milyen hosszú távú stratégiai elképzelésekkel számol a magyarországi acélgyártást illetően, illetve melyek az elképzelései a Dunaferr hosszú távú működését illetően? Köszönöm szépen a türelmet.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Valóban így van, a Dunaferrt, Magyarország utolsó teljes vertikumú kohászati üzemét a korábbi tulajdonos, vállalatvezetők, s végül a brüsszeli szankciók tönkretették. A kormány ezt nem nézhette tétlenül, ezért egy védelmi bizottságot állítottunk fel, felszámolót rendeltünk a céghez, és megkezdtük a cég konszolidálását. Első lépésként a működéshez szükséges energiát biztosítottuk, és biztosítottuk a Bérgarancia Alapból a Dunaferr dolgozóinak hathavi bérét mintegy 16 milliárd forint összegben.

Az ön kérdése a hosszú távú célokra irányult. Rövid távon a Dunaferr feladata  egyéb más hazai kisebb acélipari központokkal , hogy a hazai acélipari igényeket, acélárutermék-igényeket kielégítse. Kiemelt cél az is, hogy a meglévő hazai szaktudást és gyártókapacitást folyamatosan fenntartsuk, annak érdekében, hogy ezek a bázisok ne vesszenek el, és a technológiai fejlődés biztosítható legyen.

A hosszú távú célok nagyon röviden. A hazai acélipar zöldtranszformációjával az egyik legjelentősebb új hazai iparágnak, a hidrogéniparnak egyik felvevőpiaca lehet. Az elektromos kemencék használatával a hazai acélhulladékot itthon akarjuk, szándékozunk felhasználni  én magam ezt az egyik legjelentősebb célnak tartom , átalakítjuk acéltermékké, amely jóval nagyobb hozzáadott értéket jelent, mint egy egyszerű acélhulladék-export. Végezetül, de nem utolsósorban az acélhulladék-mennyiség felhasználásával a hazai gazdaság ökológiai lábnyomát jelentősen csökkentjük, és ezzel biztosítjuk a hazai acélipar és ezen belül a Dunaferr hosszú távú működését. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:   253-256   257-260   261-262      Ülésnap adatai